| Ninaaaa a întrebat:

Fetelor HELP! sad
Imi intarzie ciclul menstrual si nu stiu ce sa mai fac! Mi-a intarziat vreo 5 zile si deja incep sa intru in panica.
Nu am o viata sexuala activa, deci sunt virgina.
Ce sa fac? Chiar nu as vrea sa.merg la ginecolog, sunt super timida! Ce sa fac? De ce intarzie? Repet, nu am avut niciodata contact sexual cu cineva.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Ninaaaa explică (pentru bursuc001):

Nu, nu este primul meu an. Am 15 ani si prima oara mi-a venit la 12 ani. Nu am mai fost la ginecolog caci n-am avut de ce. Ciclul meu menstrual a fost cam intodeuna reglat, poate cu 1 sau 2 zile mai intarzia. Chiar nu stiu ce am... Nu am avut contact sexual cu nimeni.

| bursuc001 a răspuns (pentru Ninaaaa):

În acest caz, NU sunt normale întârzieri mai mari de 7 zile!
Dacă întârzierea va fi mai mare, atunci TREBUIE să mergi la ginecolog!

Multă sănătate.

| Ninaaaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc de sfat!

| bursuc001 a răspuns (pentru Ninaaaa):

Cu plăcerewinking

O zi frumoasă.

21 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

O te tot stresezi atata pentru un nimic.5 zile nu e nimic mai ales daca nu ai o menstruatie regulata. Poate sa nu iti vina si 2-3 luni ..Atunci ce o sa faci? Obisnuieste-te ca nu mereu o sa iti vina cand trebuie.

| Alcyon a răspuns:

Daca intarzie mai mult de o saptamana (iar ciclul tau de obicei e regulat cat de cat), e cazul sa mergi la ginecolog.

| ElenaSA a răspuns:

Mai astepta, ca-ti va veni. Cam pana in 14 zile mai poate intarzia. Se mai intampla. Stai linistita. Motive ale intarzierii: daca ai slabit mult, ai fost stresata, probleme hormonale, o posibile infectie in zona genitala.

| Madayna a răspuns:

Nu te panica, este normal sa-ti mai intarzie, o sa-ti vina in curand.

| LoriLoL a răspuns:

Cum adica nu ai o viata sexuala activa dar esti virgina? cum vine asta? inseamna ca nu ai viata sexuala deloc fata draga

| Ninaaaa explică (pentru LoriLoL):

Am scris ca nu am o viata sexuala activa, deci sunt virgina. Ce te bagi in seama? Eu am venit aici pentru ajutor nu pentru comentarii aiurea.

| LoriLoL a răspuns (pentru Ninaaaa):

Ma plictiseam probabil! la cate bazaconii vad pe aici e imposibil sa nu reactionezi.

| Ninaaaa explică (pentru LoriLoL):

Comenteaza si tu oamenilor care scriu la caterinca. Eu nu glumesc chiar sunt intr-o situatie nasoala.

| LoriLoL a răspuns (pentru Ninaaaa):

Stai linistita am eu grija de toata lumea
laughing)

| Ninaaaa explică (pentru LoriLoL):

Marş frate oh go on

| LoriLoL a răspuns (pentru Ninaaaa):

Esti prost educata sau chiar deloc.si nu mai pune intrebari daca nu vrei sa raspund honey

| Ninaaaa explică (pentru LoriLoL):

Poate tu esti! Iesi ma de aici tu nu ai dat raspuns "honey", tu ti-ai batut joc. Jet! :*

| LoriLoL a răspuns (pentru Ninaaaa):

Inca n-ai terminat fata?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Nu te ingrijora, o sa iti vina. Nu trebuie sa iti faci griji daca nu ai avut contact sexual. In caz ca nu iti vine de curand trebuie sa mergi la un ginecolog. La o prietena nu i'a venit ciclul 3 luni si a fost la ginecolog si i'a spus ca ciclul nu e regulat, deci nu iti fa probleme. Daca esti virgina nu te pune pe masa, eventual un ecograf.

| georgianageo13 a răspuns:

Hei linisteste se mai intampla sa iti intarzie. probabi esti stresata sau ai slabit se mai intampla. o sa vina.

| Ninaaaa explică:

Tin sa mentionez ca nu este primul meu an de ciclu, si pana acum a fost regulat de fiecare data

| FurMoon a răspuns:

Calmeaza-te...Mie nu mi-a venit de 2 luni, si nici eu nu am o viata sexuala activa.Nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca nu e regulat, e normal, poate sa intarzie si un an. Daca e regulat, pur si simplu n-a venit.Nu-i sfarsitul lumii, n-ai nicio boala.Bafta.