| Xanna a întrebat:

Fimoza stagneaza cresterea penisului? operatie e dureroasa? se poate face la orice varsta?

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu. Împiedică decalotarea dar n-are treabă cu creşterea.
2. Nu. Suntem în secolul XXI când anestezicul reprezintă banalitatea
3. Nu. E indicat să se facă în copilărie.

Salut.

| Mrlove a răspuns:

Fimoza este o afecțiune medicală ce împiedică retragerea completă a prepuțului la baza glandului la băieți sau la persoane adulte. Cuvântul fimoză derivă din grecescul phimos (φῑμός, "= botniță"). Termenul este ambiguu deoarece este folosit pentru a exprima atât o stare fiziologică în dezvoltarea individului (nu o boală), cât și o stare patologică(i. e. o stare ce creează probleme unei persoane). Elasticitatea și ambiguitatea unei definiții sunt obișnuite când se referă la copii. Rapoartele contradictorii și variațiile mari cu privire la rata circumciziilor post-neonatale reflectă lipsa de precizie a criteriilor de diagnosticare.[1][2] Fimoza a devenit o temă controversată în dezbaterile despre circumcizie [3].

La majoritatea copiilor fimoza este mai degrabă fiziologică decât patologică, în timp ce la copiii mai mari și la adulți este mai frecvent patologică decât fiziologică. Unii au sugerat ca fimoza fiziologică la copii să se refere la neretractibilitatea prepuțului din perioada de creștere pentru a face o distincție mai clară între această etapă normală a dezvoltării și formele patologice ale fimozei.[4] Abordările diferite sunt potrivite.