| DanielIoann a întrebat:

Gelozie sau dreptate?
Buna ziua. am o intrebare despre un dubiu care il am despre mine. Am o prietena cu care sunt de 10 ani++ si la un moment dat in blocul unde sta ea s-au mutat un alt cuplu cu care ne-am imprietenit. Barbatul din celalalt cuplu mi-a propus acum 1 an la betie sau la gluma sa facem schimb de partenere. Ei de cateva luni au divortat si in acelasi timp amandoi au ramas prieteni cu noi. Dupa ce el a divortat, il simt ca se invarte cam mult inprejurul prietenei mele si asta mi-a tras semnalul de alarma fiindca am refuzat de fiecare data propunerea de exchangism. Simt o neplacere foarte mare cant stiu ca se mai vad la cafea a mea cu el, sau mai merge la ea la o barfa stiind ce intenti are el. I-am spus prietenei mele si a fost socata si i-am impus categoric sa nu mai aiba nici cel mai mic contact cu acel barbat pentru ca eu am rupt prietenia cu el. Este asta gelozie patologica, paranoia sau am reactionat corect? Prietena mea mi-a spus ca accepta, va discuta cu el si il va indeparta fiindca e nociv pentru cuplu dar totodata se simte foarte ciudat sa aiba asa o alegere deoarece ei nu i-a facut niciodata avansuri, deci imi spune ca ea nu e la curent de ce mi-a propus el. Totodata eu pur si simplu nu suport sa-l mai stiu in jurul ei, i-am spus ca nu vreau sa ne certam dar nici nu-i lase de ales, daca se mai vede cu ala punem punc si incheiem relatia. ("nu ai de ales!").

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mi se pare o reactie corecta din partea ta, in situatia asta, fiindca el ti-a spus in fata ca-ti doreste iubita pentru sex, odata ce ti-a propus schimbul.
Daca iubita ta este si ea serioasa si te iubeste cu adevarat, ii va fi usor sa rupa relatia cu vecinul nesimtit.

| mihai69 a răspuns:

Eu cred că ai exagerat.
Dar e doar opinia mea.

| dullcat a răspuns:

Nu te supara, in 2019 nu aveai nicio problema cand ai ajutat o alta fata sa-si insele iubitul. :)) Acum ti s-a activat semnalul de alarma si ii dai ultimatum-uri unei tipe care se afla intr-o relatie cu tine de peste 10 ani? Nu zau.Mai incearca...

https://www.tpu.ro/......dar-ea-la/

| DanielIoann explică (pentru dullcat):

"Cu iubita actuala am fost ani de zile sex friends inainte de a trece la relatie" omul se schimba in 5 ani nu? ase e anormal sa te maturizezi si sa te asezi la casa ta?

| dullcat a răspuns (pentru DanielIoann):

Cum spui tu...Da, asa e normal, nu 'anormal'.