| IIssaIssabella a întrebat:

Heeelp crying in decembrie pe 18 mi-a venit pentru prima oara ciclul si in ianuarie nu mi-a venit nici luna asta. eu la ginecolog nu ma duc nici sa mor deci e iesit din discutie oricat ati zice de ginecolog. insa e normal sau nu? eu ma gandesc ca nu prea e normal un ciclu normal vine o data la 28 de zile incepand din ziua ultimei zile de menstruatie. insa daca mi-a venit pentru prima oara e normal sa intarzie? plzz repede dau funoaie!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie sa te duci la ginecolog, primele menstruatii sunt neregulate si, dupa prima menstruatie dureaza uneori cateva luni, poate chiar un an pana la a doua, fara ca asta sa insemne ceva rau. Ai rabdare si o sa fie totul bine, e normal la inceput.
Nu stii sa calculezi durata unui ciclu menstrual obisnuit, ea este ed 28 ed zile din ziua in care apare menstruatia, nu de cand se termina.

4 răspunsuri:
| 354 a răspuns:

Buna.Nu te ingrijora,este normal pentru ca esti la inceput. Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, cauza pentru care iti intarzie ciclul este ca inca corpul tau nu este obisnuit cu el, dar cu timpul se va regla.Sa sti ca mie nu mi-a venit 5 luni, deoarece eram prea mica si nu se reglase inca, dar dupa cum ti-am zis mai sus stai linistita totul va fi bine.

| perusita a răspuns:

Astepta pana se regleaza. nu trebuie sa te ingrijorezi findca asa se intampla pana se regleaza. niu te speria ca n-am patit nimic

| JustDoIt456 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji este abia la inceput si este neregulat.

| biosh97 a răspuns:

Nu te speria. Din moment ce pe 18 dec s-a intamplat pentru prima oara, e okay. O sa iti vina o data si odata. Si nu uita ca poate dura si doi ani ca sa se regleze complet. Doar stai calma. Si poate nu pare, dar si eu am patit asa(doar ca in alta luna a anului happy ). Sa ai un descreet sau always in geanta mereu, dar sa fie bine ascuns, pentru ca stii cum sunt baietii straight face. Astfel vei fi pregatita data urmatoare cand se va intampla si nu te vei speria. Daca esti mai nervoasa intr-o zi si nu stii de ce, poate ca se apropie "perioada". Sper ca te-ai mai linistit. Salut!