| Luisa221 a întrebat:

Hei,acum 2-3 zile am cunoscut un baiat pe Facebook.Este din acelasi oras ca mine si la incep am vorbit ca intre prieteni,nimic legat de dragoste sau altceva,el oricum are prietena.Mi-a dat numarul de telefon si l-am sunat si am vorbit destul de mult,in jur de o ora, am vorbit si despre noi si mai multe lucruri.Problema e ca el e mai afectuos si prietenos, se comporta foarte frumos si eu am "prostul obicei" sa ma atasez si sa ma indragostesc repede de cineva...cu el debea acum incepe.Uneori imi vine sa cred ca face asta doar ca sa 'isi bata joc de mine' sau cred ca vrea doar sa fim prieteni. Vorbeste frumos cu mine si mi-a propus chiar sa ne intalnim si nu stiu ce sa fac.Ar fi frumos sa ne intalnim doar ca prieteni,nu vreau sa ma bag in relatia lui sau altceva...ce ar trebui sa fac? Mai ales ca incep sa ma indragostesc de el si vreau sa impiedic asta daca el vrea sa fim doar prieteni, nu vreau sa sufar dupa

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Te minti singura.Parerea mea este sa rupi legatura cu el si sa nu iesi cu el.
Faza cu "Ar fi frumos sa ne intalnim doar ca prieteni" cred ca nici tu nu o crezi. E imposibil sa vrei sa fii doar amica cu unul pentru care ai sentimente.
Vezi-ti de treaba ta daca chiar vrei sa nu te bagi in relatia lui si lasa intalnirile cu el.

| cristimihailov a răspuns:

Daca ti-a dat de inteles ca ar vrea sa te incerce, de ce nu vrei sa vezi totusi si sa ii dai o sansa?

In momentul in care cineva vrea sa iasa dintr-o relatie, nu incepe sa se uite in stanga si in dreapta?

Din acel moment, consideri ca relatia mai este relatie adevarata sau este doar cu numele?

Eu as profita de acest lucru si as da o sansa.

Daca este moral sau nu in comparatie cu a fi fericita sau nu. Tu ce ai alege? Moralitatea sau fericirea?

| Hakuouki a răspuns:

Indiferent de cate prietene ar avea un baiat, cu o fata doua tot va vorbii, avem si noi dreptul sa avem prietene. Tu, copil (si la continuare ma abtin, ca deja mi-au sters adminii o gramada de raspunsuri) nu te indragostesti de o persoana, te atasezi de o persoana, iar la voi e un sistem "usor vine, usor se duce". Daca nu esti gata sa suferi sau nu-ti doresti suferinta eu zic sa inchei orice legatura cu el adica nu pierzi un prieten de-o viata si baieti mai sunt, dar poti continua sa vezi unde duce toata treaba.

| Blamely a răspuns:

Dacă veţi continua să vorbiţi, mai mult ca sigur te vei îndrăgosti de el. Şi după vei suferi aiurea, fiindcă cum ai spus şi tu, el este deja într-o relaţie.
Eu spun să păstrezi o distanţă anume, adică nu mai vorbi atât de mult cu el, încearcă să te îndepărtezi.