| greenlove a întrebat:

Hei, am 14 ani, si ma masturbez de aproximativ un an, ce-as putea sa fac ca masturbarea sa dureze mai mult, sau ce metode de masturbare stiti? astept pareri sau link-urihappy cel mai folositor raspuns dau funda si la restul vot happy

15 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Masturbarea în România ar trebui să devină un sport.
În realitate masturbarea distruge mii de vieți. Datorită masturbării în exces se ajunge la boli psihice, instabilitate, devieri de comportament și așa mai departe.
Vei ajunge să preferi să dai o labă decât să ieși din casă sau să te culci cu o femeie. Și cu toate astea nu e de ajuns.
Îți distrugi psihicul masturbându-te în prostie.

| mgtow a răspuns (pentru Azµre):

Daca ar fi baiat care se masturbeaza si nu prefera sa iasa cu o fata nu e deloc rau, dar sa se controleze macar si da... cu o tipa trebuie sa isi faca nervi, sa dea bani si multe belele in plus pe cand o labuta e gratuita fara risc de boala si asa mai departe. Eu cred ca in viitor masturbarea va fi cauza baniilor si a stresului pierdut in a cauta fete pentru sex sa nu-si bata capul cu ele.

| Azµre a răspuns (pentru mgtow):

Zi-mi mie câți se controlează? Uită-te aici pe TPU, mai mult de jumătate din utilizatori se masturbează la greu, de câteva ori pe zi sau pe săptămână. Nu e deloc sănătos pentru psihic ceea ce fac.
Mai ales la vârste de 13-14-15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbarea te distruge...

| greenlove explică (pentru anonim_4396):

De ce spui asta? cei mai multi oameni sau cei mai multi doctori spun ca masturbarea e un bun mijloc de cunoastere a intregului organism, tu de ce ai alta parere? scrie-mi asta intr-un comment te rog

| Azµre a răspuns (pentru greenlove):

Da spun dar nu în exces cum faceți voi copii din ziua de azi! 1-2 ori pe lună nu pe zi sau săptămână!

| greenlove explică (pentru Azµre):

Eu am spus ca ma masturbez de aprozimativ un an, nu ca o fac in exces, eu personal ma masturbez de maxim 3 ori pe luna, iar majoritatea celor de pe TPU, spun ca e ok sa te masturbezi incepand de la varsta de 12-13 ani, P.S. sun fata happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru greenlove):

De ce? Medicii mint oamenii in aceasta privinta. Masturbarea are o multime de efecte negative printre care moartea a mii de neuroni, pierderea vitalitatii si puterii musculare, cearcane, lipsa de concentrare, pierderi de memorie, imbatranesti prematur etc. Nu lua in seama pe cei care recomanda asta. E e chestie de manipulare.

| Azµre a răspuns (pentru greenlove):

Unde ai auzit tu că este ok? Niciun psiholog nu va spune că este ok la acea vârstă! Voi sunteți duși cu pluta. De la o vârstă poți experimenta, asta după 18 ani nu la 13-14 ani cum o fac alții.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa este, orice în exces are urmări, ei nu înțeleg aceste lucruri. Mai ales la vârstele pe care le au majoritatea.
Problema este că ei interpretează altfel acele studii făcute de medici. Ei spun că e bine, ca să îți cunoști corpul, dar nu să te masturbezi de 10 ori pe zi. E o mare diferență.

| greenlove explică (pentru Azµre):

Eu nu am spus ca ma masturbez de 10 ori pe zi... ma masturbez de maxim 3 ori pe luna happy

| Azµre a răspuns (pentru greenlove):

Ai 14 ani pentru Dumnezeu! Faci treaba asta după 18 ani în sus! Nu la 14 ani! Ce nupricepi din tot ce-am zis?
Alte fete se joacă cu barbie și tu stai și ți-o mângâi cum vine asta?

| bogboy101 a răspuns:

Si eu ma masturebz si sunt fata.da-mi un mesaj cu id-ul tau pe privat plz sa vorbim

| AlinChiriac a răspuns:

Daca masturbarea te distruge, atunci toti oamenii au fost, sunt si vor fi distrusi. Este ciudat dar si normal la noi oamenii. E drept ca nu e chiar ok de la o varsta atat de frageda.

Metode de masturbare sincer sa fiu nu stiu sa iti spun. Cred ca fiecare o face in felul sau. laughing

Ca acest moment sa tina mai mult iti sugerez sa nu te grabesti, poate chiar sa te si gandesti din moment in moment la fete care nu iti plac, la chestii care iti dau fiori chiar. laughing Suna al naibii de ciudat dar la unele persoane chiar functioneaza.

Nu stiu daca merge in timpul masturbarii dar eu unul atunci cand intretin relatii sexuale cu partenera de cuplu imi infing "ghiarele" in propriul trup. Astfel creierul va avea de reactionat intr-un alt mod si na, oarecum vei intarzia acea placere.

P.S. Incearca sa intelegi asa cum poti, avand in vedere ca esti ceva mai micut, nu ma simt in stare sa fiu chiar atat de explicit. Dar totusi am incercat sa iti raspund la intrebare. big grin

| borcica12 a răspuns:

Laba cu mana in cur, sau laba straina cea mai buna rolling on the floor