| Albãstriţaxx a întrebat:

Hei! Ce se intampla daca iti incepi viata sexuala la 14-15 ani? Da, stiu, riscul sa ramai insarcinata, sau sa iei Sida, sau alte boli, dar acestea pot fi evitate foloind prezervativul, si se pot intampla la orice varsta. Se poate intampla si ALTCEVA? Sa te imbolnavesti, sau stiu eu. Sa ti se deregleze organismul, sa ai probleme cu sanii, sau stiu eu ce thinking
Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In primul rand, niciun mijloc de protectie nu este 100% sigur. Si riscul de a contracta BTS este mai mare decat cel de sarcina, chiar daca folosesti prezervativ. Risc care creste cu numarul de activitati si cu numarul de parteneri. Caci un lucru este sigur: ai un prieten acum, dar maine va fi altul, si apoi altul, de la o vreme te vei obisnui sa-i schimbi usor, si apoi vei ajunge sa faci usor greseli, "mici" neglijente care te vor costa.
Riscuri majore? HPV, hepatita C, HIV, avort cu riscurile asociate: sterilitate, perforarea endometrului, histerectomie, depresie si alte afectiuni psihice post-avort, cancer mamar.
Sunt destule riscuri datorita carora o persoana inteleapta ar alege sa mai astepte.

| DeeaMarry a răspuns:

Ti s-a explicat mai sus care sunt riscurile. Vreau sa adaug doar ca, intr-adevar, nu poti fi considerata curva din moment ce o faci cu prietenul tau, insa o sa fii considerata o fata lipsita de educatie si de morala, chiar si de prietenul tau. Crede-ma, niciun baiat ce isi doreste o relatie serioasa nu vrea ca prietena lui sa se lase usor!

| Alcyon a răspuns:

Multi fac greseala de a supraestima eficienta prezervativului. Dar trebuie sa stii ca unele boli se transmit foarte usor si-asa. Ca de ex herpesul genital si HPV. In afara de asta, trebuie sa stii ca riscul sarcinii este intotdeauna prezent, chiar daca folosesti metode contraceptive (cam 2% daca folosesti perfect prezervativul, ceea in practica nu se prea intampla; daca nu e folosit perfect, riscul creste la 25%). Sexul se face in cadrul unei relatii stabile, nu aiurea. Daca procedezi altfel, o faci pe riscul tau. Gandeste-te totusi, ca la 14 ani, nu esti inca pe deplin dezvoltata. Si daca ramai insarcinata (sa presupunem), o sa fie periculos sa faci avort. La varsta asta, riscul e foarte mare. Poti sa si mori.

| TheAce a răspuns:

Risti in primul rand dereglari hormonale, aici ar fi marea problema (tulburari de comportament, stari anxioase, pilozitate crescuta). E bine sa te informezi pentru a cunoaste toate riscurile.

| HueyFreeman a răspuns:

Mi se pare interesant cum de pe toata emisfera nordica a globului numai romanii se imbolnavesc de toate bolile venerice la primul contact sexual, li se rupe prezervativul si fac si cancer. Coincidence? I think not.

Stai calma, nu ti se intampla nimic daca stii ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezervativul nu te protejează de SIDA. Virușii de SIDA sunt atât de mici încât pătrund prin porii prezervativului. Interesează-te că mulți nu știu asta și-ți dau răspunsuri care s-ar putea să te bage în probleme mari.

| Happyjump a răspuns:

Prezervativul se poate rupe,daca nu, poti face cancer, la varsta asta nici măcar nu esti dezvoltată cum trebuie, frate, acuma toti va începeți viata sexuală la 10 ani, site-ul asta e plin de chesti de genul " Am 15 ani,sunt însărcinată", doamne, nu mai puteți aștepta câțiva ani, poate faci hemoragie, infecții urinare si multe altele.

| KMaddieK a răspuns:

Daca te protejezi nu ramai nici gravida, nici nu iei boli, ca Sida. Se zice ca poti sa iei doar HPV, chiar daca te protejezi, cancer de col, deoarece pana la 17 ani jumatate se dezvolta si e bine dupa varsta asta. Dar cancerul de col apare daca ai mai multi parteneri. Viata sexuala inseamna si schimbari in corpul tau, ti se lasa sanii sau ti se dezvolta, la fel si fundul, poti sa slabesti sau sa te ingrasi, ti se reguleaza menstruatia, insa poti face si infectii urinare, dar asta cred ca nu e din cauza ca o faci la 14-15, cred ca apare si daca o faci la 20.

Răspuns utilizator avertizat
| TeckTonik997 a răspuns:

E cam devreme, poti avea o hemoragie la varsta asta si creste riscul cancerului de colon uterin.

| bbu2eugen a răspuns:

Pai fundul nu v a mai fi la fel din cate stiu sani se vor schimba un pic.

| Albãstriţaxx explică:

Si tie, prost, pentru ca, daca faci sex CU PRIETENUL TAU, nu inseamna ca esti curva. Inainte sa comentezi, informeaza-tewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Albãstriţaxx):

Dă-mi voie săt e luminez. Ok, faci sex cu prietenul tău, cu care în mod evident nu vei fi mereu, că doar ai 14-15 ani. Vei fi cu altul cu care vei face sex din nou și cine știe, te desparți și de ăla și tot așa, și tot așa. Iar o tipă care o face cu mai mulți...e un pic de curvă.

| Albãstriţaxx explică:

Si tie, prost, pentru ca, daca faci sex CU PRIETENUL TAU, nu inseamna ca esti curva. Inainte sa comentezi, informeaza-te despre acest cuvantwinking

| Albãstriţaxx explică:

Nyty, si tie, prost, pentru ca, daca faci sex CU PRIETENUL TAU, nu inseamna ca esti curva. Inainte sa comentezi, informeaza-te despre acest cuvantwinking

| sirD a răspuns (pentru Albãstriţaxx):

Se poate intampla sa-ti apara intraba-ti parintii daca nu crezi

| xHoliday a răspuns:

Voi faceti sex de plictiseala? De curiozitate. E a 30-a intrebare dinasta, stupida.Nu ai ce face la 14-15 ani se pare, macar nu mai scrie asa ceva pe TPU, faceti sex, ramaneti gravide si dupa va intrebati cum, abia dupa va informati. Multa bafta in continuare.