| Dina2306 a întrebat:

Hei.
Cunosc un tip care se face sa fie cu mine in aceeasi clasa la liceu, si care ma cam place (stiu de la cea mai buna prietena a lui), dar faza e ca el e timid. La inceput nu mi-a prea pasat, pentru ca nu il prea cunosteam si credeam ca e doar la vrajeala toata treaba. Acum, insa stand cu el si discutand, vazand cate avem in comun, a inceput sa-mi cam placa si mie si sa incep sa tin la el. >:". Am vorbit cu cea mai buna prietena a lui care se face a fi si una dintre prietenele mele bune si ea mi-a zis ca eu ar trebui sa fac primul pas, pentru ca el e timid si e pacat stiind ca amandoi de placem si ne potrivim, dar faza e ca. bine nu ma deranjeaza faptul ca eu eventual as fi nevoita sa fac primul pas. nu vreau sa par o disperata invitandu-l in oras sau sa vina la un concert al unei formatii care ne place. sau etc etc.
Am nevoie de cateva sfaturi. puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Nu cred ca pari disperata, daca il vei invita in oras, nu mai sunt vremurile de altadata, dar poate avea un impact pozitiv asupra lui, si va lua el initiativa dupa aceea, asa ca iti urez bafta si curaj pe care banuiesc ca il ai ( la curaj ma refer) papa.

| Alexaaxc a răspuns:

Ai o legatura-prietena acea care sper ca e una de incredere-deci uite cum faci: o rogi pe ea sa il invite in oras si ii spune ca vei veni si tu apoi la un moment dat spune ca a sunat-o mama/tata sa se duca urgent acasa si ramaneti voi doi. Asa daca vrei poti sa faci tu primul pas ori sa vezi daca el isi ia sufletul in dinti si face o miscare

| DaddysGir1 a răspuns:

Pai, ai putea incerca sa il inviti la un suc, la sfarsitul saptamanii de scoala, inainte sa iesiti intreaba-l daca dupa scoala vrea sa mearga la o plimbare, mergeti, vorbiti despre interese comune, dupa cateva iesiri cand va despartiti poti sa-l si pupi subtil pe obraz, poti sa-l imbratisezi, asa poti construi incet o relatie ^^