| Anonima99wy a întrebat:

Hei. De multe ori ma uit la filme porno, ma masturbez sau îmi imaginez ca întreţin relaţii sexuale. Ma simt pregătită, dar când sunt în situaţia de a ma dezvirgină apare frica. Ţinând cont ca am doar 15 ani. Am mai avut ocazii în trecut. Chiar nu ştiu ce să fac. Rog seriozitate. Nu iau în seama răspunsurile prosteşti.

13 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Chiar vrei de la 15 ani sa fii catalogata ca majoritatea? fii si tu mai speciala lasa mai tarziu

| corbulalbrosu a răspuns:

Continua la fel ca pana in prezent. Din moment ce te satisfaci nu ar fi cazul sa te gandesti la sex adevarat.Esti mult prea tanara. Lasa pe mai tarziu, nu pierzi nimic.

| Liliana1981 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ei, nu pierde! A pierdut déjà cateva ocazii, nu ai citit? Citesc si ma minunez...Noi, astia din generatia '80 eram tare fraieri cand eram mici...
Astept cu nerabdare generatiile urmatoare.

| mihai69 a răspuns:

Fă în continuare exact ceea ce faci acum: te satisfaci singură, până mai te maturizezi ca să ajungi să scapi de frică. Măcar vreo doi ani. Nu e nicio rușine!

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa devii femeie inca de pe acum, nu are rost sa te chinui in felul acesta. Cere-i sfatul si mamei tale, nu uita ca si ea a avut candva varsta ta.

| T0T a răspuns:

Ai doar 15 ani si putina minte.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai uita la filme porno, nu te mai masturba, nu-ti mai imagina ca intretii relatii sexuale, si vezi-ti de problemele scolaresti.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi bine sa o lasi mai usor cu sexul sub orice forma. Esti cam micuta. Daca iti incepi viata sexuala vei avea si niste probleme, nu numai distractia. Scurgeri, infectii (chiar cu un partener cu igiena perfecta), vizite regulate la ginecolog, schimbari hormonale, dureri etc.
Daca totusi esti hotarata, dezvirginarea nu e mare lucru pentru majoritatea absoluta a fetelor, mai ales daca ai ten de culoare deschisa.
Baiatul trebuie sa stie cum sa se ocupe de tine in timpul preludiului. Tu trebuie sa fii relaxata, poate sa si bei un pahar de vin alb.

| Oana92 a răspuns:

Ai 15 ani, nu ai cum sa fii pregatita! Asculta-ti intuitia si rezuma-te la masturbare.

| Alcyon a răspuns:

Esti prea micuta pentru sex. Sa stii ca una e sa te masturbezi si alta e sa intretii relatii sexuale. Daca n-ai experienta, n-o sa simti mare lucru, ba chiar s-ar putea sa te doara. Prin masturbare, ajungi la orgasm mult mai rapid. In afara de asta, gandeste-te la riscurile la care te expui intretinand relatii sexuale: infectii, BTS-uri, sarcini nedorite. Metodele contraceptive nu sunt 100% sigure, si daca nu le folosesti cum trebuie, eficienta lor scade destul de mult. De-asta numarul de adolescente ce raman insarcinate, e enorm.

Răspuns utilizator avertizat
| TanteMarianne a răspuns:

Ai timp. dar daca vrei neaparat sa-ti zic de ce iti e frica sa o faci in viu atunci.
deci tu stii ce se intampla cand faci S, probabil ca iti e frica pentru ca nu stii ce te asteapta. iar daca vrei neaparat sa o faci fa-o, n-are ce sa se intample.

| Io4 a răspuns:

Ideea e ca da, intr-adevar..de ce sa te grabesti? insa daca tu consideri ca e ok acest lucru pentru tine.fa exact ce simti. in privinta fricii.n are rost. nu te omoara nimenihappy