| PussicatDolls a întrebat:

Hei, doamna noastra de romana cand incepem scoala o sa ne puna la inceput niste intrebari din Baltagul sa vada daca l`am citit. happy
Aveti idee cam ce intrebari ar putea da?
Daca se poate si exemple?! love struck
Multumesc.

4 răspunsuri:
| Orte95 a răspuns:

Timpul si spatiul unde se petrec intamplarile
Personajele si legatura dintre ele
Actiunile importante din text (daca stii astea 3 lucruri te vei descurca)
Daca nu vrei sa citesti poti urmari filul chiar daca e mai vechi.
http://www.youtube.com/watch?v=rjmlxkmkXF8

Sper ca ti-am fost de ajutor :D
Likke?

| Metempsihoza a răspuns (pentru Orte95):

Filmul sugereaza totul chiar foarte bine, eu cel putin m-am descurcat doar vizionandu-l, fara sa mai citesc. Deci ia in seama raspunsul lui happy

| Enita_Stefan_1994 a răspuns:

Poate întreba despre personajele principale din baltagul (personajul pringipal prezent este Vitoria Lipan, iar personajul principal absent este Nechifor Lipan, soțul acesteia). Poate intreba cum îl chema pe Nechifor inainte de a i se schimba numele (înainte in chema Gheorghiță, ca si pe fiul sau ). Si în mare parte cred ca o sa fie întrebari despre personaje

| Vatadezahar a răspuns:

Pai. de exemplu, la mine in clasa, profesorul de romana ne pune pe noi sa punem intrebari carora ies cu lectura in fata clasei. Poti sa rogi un prieten sau un parinte sa iti puna cateva intrebari si sa exersezi. Si pana la urma te vei descurca happy.