| anonim_4396 a întrebat:

Hei fetele...cum adica (metoda calendarului?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Metoda calendarului este,de fapt, calculul zilelor in care poti sau nu sa ramai insarcinata, in urma unui contact sexual.Mai multe, citeste aici:
http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php
Nu este 100% sigura,Desi eu o folosesc de o viata,depinde de fiecare organism in parte. Daca vrei calculul amanuntit,contacteaza-ma,te rog,pe mesaj privat.
Si,nu uita,metoda calendarului te-ar putea feri de o eventuala sarcina, dar nu si de boli cu transmitere sexuala, deci foloseste prezervativul.Prezervativul impreuna cu metoda calendarului, vei avea sanse 99% sa nu ti se intample ceva ce nu ai dori!
Pa, pa!

| Anet a răspuns:

Exista anumite perioade din luna cand femeia se presupune ca nu ramane insarcinata, din cate stiam eu cu 5 zile inainte si cu 5 zile dupa terminarea ciclului menstrual, dar ma indoiesc ca functioneaza.Tot prezervativul e cea mai buna metoda big grin

| liviu89 a răspuns:

Ai primit raspunsuri destul de bune am sa mai completez eu ceva
metoda calendarului se bazeaza pe faptul ca femeia/fata are ciclu regulat

| Dizz a răspuns:

Metoda calendarului e metoda care determina perioada prin urmarirea duratei ciclurilor menstruale anterioare si a stabilirii unei forme generale de evolutie.