| alexandrumarius11 a întrebat:

Hei! Funda celui mai bun raspuns si mai concret! Revin cu un subiect legat de sexualitate deoarece imi este rusine sa vorbesc cu parintii. Daca ma masturbez mor? Va rog sa nu radeti! Ajutor! De fiecare data cand ma masturbez am impresia ca Dumnezeu vrea sa imi ia viata, nu stiu de ce! Sunt credincios, dar simt si eu nevoia sa imi dau hormonii afara cum nu am o prietena. Cum pot sa fac sa nu ma mai gandesc ca mor daca ma masturbez. Va rog mult sa imi explicati! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Foarte trist dar din pacate este cert si adevarat ca si in zilele de azi, unele subiectele despre viata intima chiar daca au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, practicarea masturbarii continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau „Exista o limita de varsta pana la care poate fi practicata?" ori, ''Masturbarea reprezinta un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma si acest lucru se va observa? pot sa devin balbait? sau pot chiar sa orbesc?"". Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții dintre cele mai diverse si/sau diferite. Insa, pe langa toate posibilele dispute, contraziceri, diferende, de regula parerile sunt contradictorii in privinta masturbarii. Pentru a realiza o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul si avute in vedere toate studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor rolling on the floor ). Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Beneficiile care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, le poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta convingerea imbecililor retardati lipsiti de minima edicatie. rolling on the floor Multa sanatate! https://:///......asturbarii

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi mori oricum. Şi dacă o faci, şi dacă te abții...
Aşadar...

| doctorandus a răspuns:

Cred ca ai probleme psihice, discuta cu un psiholog sau psihiatru.

| Emilian65 a răspuns:

Nu mori. Dar las-o mai usor cu masturbarea.

| Hammurabi a răspuns:

Există un pericol să mori de la masturbare. Dar asta numai dacă te masturbezi în mijlocul șoselei. laughing
Lăsând gluma la o parte, dacă nu ai murit până acum, ce te face să crezi că vei muri de acum în colo?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu mori, stai linistit.
Ba chiar s-ar putea să ai mai multe probleme de sănătate daca nu te masturbezi deloc.
În plus, Dumnezeu nu omoară pe nimeni la un pas gresit.