| dadiana a întrebat:

Hei, iau anticonceptionale marvelon[prima luna], am inceput pastilele in ziua a 5-a a CM, 7 zile m-am protejat folosind o alta metoda contraceptiva, insa in saptamana a 2-a cam la 3 ore dupa administrarea pilulei am vomitat, nu am luat alta pilula pentru ziua respectiva din folia de rezerva insa 7 zile m-am protejat suplimentar, in a 8-a zi am avut un contact sexual neprotejat, adica a folosit metoda coitul intrerupt. Exista riscul din cauza pilulei din a 2-a saptamana dupa care am vomitat sa raman insarcinata? mentionez ca acum sunt in perioada de pauza a 3-a zi si inca nu mi-a venit

7 răspunsuri:
| puimik3 a răspuns:

Pentru a mai scapa de nedumerire poti face un test de sarcina.
In general am inteles ca de la marvelon organismul poate sa reactioneze necorespunzator (varsaturi, stari de greata, dureri abdominale etc...) si asta trebuie sa te atentioneze ca nu e bun pentru tine... si trebuie schimbate cu alte anticonceptionale. Oricum cel mai sigur poti intreba un medic ginecolog.
Sper ca te-am lamurit macar un pic.
O seara frumoasa!

| bubu_1526 a răspuns:

Esti protejata inca de la prima pastila,si eu folosesc tot marvelon, si eu eram speriata si crispata la fel ca si tine, dar stai linistita nu trebuie sa iti vina neaparat in a 3 a zi, o saptamana de pauza ai timp, ai sa vezi ca am dreptate.

| dadiana explică (pentru bubu_1526):

Tie in general in a cata zi de pauza iti vine? si eram protejata dupa 7 zile daca am vomitat?

| bubu_1526 a răspuns:

Am mai lasat un mesaj lui @puimik3 dar vad ca nu e afisat!

| bubu_1526 a răspuns:

De 3 ori ti-am scris si nu sa afisat, imi vine a 4 a zi adica joia, iar da e sa fac ceva fac neprotejat, fara sa isi de-a

| bubu_1526 a răspuns:

Puimik3 atata timp cat e protejata de la prima pastila de ce sa faca pauza? Astea sunt reactiile adverse la toate anticonceptionalele, scrie si pe prospect, si eu am avut aceleasi reactii si mi sa obisnuit organismul si plus de asta ca marvelon sunt cele mai usoare si sunt recomandate de toti medicii pentru adolescneti

| bubu_1526 a răspuns:

Test de sarcina nu pauza, ma scuzati