| IamJoKeR a întrebat:

Hei lume! Am cunoscut o tipa prin cumnatica mea care se insoara cu fratimiu anul acesta si ea lucreaza la cofetaria lor, si a incercat sa ma cupleze cu ea. tipa arata ok doar ca este de alta religie. Dupa 3 intalniri a inceput sa-mi zica ca ma iubeste si e indragostita.aseara imi zicea ca vrea sa faca dragoste si la inceput nici nu vroia sa auda decat dupa nunta, acum ma bate la cap sa facem dragoste. Astazi dimineata imi da mesaj ca vrea sa ramanem prieteni ca ea are nevoie de o persoana de aceeasi religie cu ea si am zis ca sunt de acord sa-si gaseasca adevarata dragoste care nu sunt eu. dupa care ne-am ai intalnit o data si imi zice ca se simte bine cu mine ca se indragosteste si ma vrea pana la adanci batraneti. ideea este ca imi doresc o relatie cu o fata normala, descisa si crestin ortodoxa. Cum sa-i spun ca nu ne potrivim fara sa-i ranesc sentimentele?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti sa-i spui cand va mai intalniti fata in fata ca apreciezi compania ei dar ar fi urat sa o minti despre sentimentele pe care nu ai cum sa i le intorci.E mult mai elegant si de bun simt asa, scurt, fara prea mari batai de cap, plus ca va suferi mai putin decat daca ii dai de inteles opusul.Bafta!

15 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeleuuu block direct

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i direct si clar, ca nu va potriviti si nu o iubesti, ca minciuna sau povestile inventate pot crea mai multa confuzie decat adevarul-adevarat, spus in fata, chiar daca doare dar este mai corect fata de amandoi, sa fiti cinstiti si deschisi unul cu celalalt.

| sierra1 a răspuns:

~ IamJoKeR: este de alta religie...imi doresc o relatie cu o fata normala, descisa si crestin ortodoxa~

și nu vrea nicicum să treacă la religia ta?

| IamJoKeR explică (pentru sierra1):

Nu vrea pe motiv ca a stat 25 de ani in religia ei si nu poate acum sa o schimbe

| sierra1 a răspuns (pentru IamJoKeR):

Atunci treci tu la religia ei?

| IamJoKeR explică (pentru sierra1):

Mie nu-mi place de ea

| sierra1 a răspuns (pentru IamJoKeR):

Atunci spune-i "pa" și gata. Fără explicații, e majoră și ințelege

| Logan12345 a răspuns (pentru IamJoKeR):

Daca nu iti placea de ea, nu te oboseai să vi pe TPU si sa ceri pareri. O vrei, dar sti ca te poate parasi oricand din cauza religiei. O curiozitate: ce religie e?

| mihai69 a răspuns:

Dacă un Dumnezeu nevăzut vă împiedică să fiți împreună, vă meritați soarta.

| Emma30555 a răspuns:

Fata e labila, adică imatura, trece de la o stare la alta, nu știe ce vrea, deci cel mai bine ar sa pui punct direct sau prin ignorare, ii trece ușor avans în vedere cât de puerila este.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nici nu te gândi la sentimentele ei!
În comunitățile pocăiților deciziile se iau la comun.
Fata nu a făcut pasul înapoi de capul ei, ci obligată de comunitate, pastorul lor.
Am pățit și eu așa ceva, o singură dată și m-am lecuit!
Deci ori îi dai papucii pur și simplu, ori treci la religia ei! Cale de mijloc nu există și nu crede o iotă din ce îți spune!
Să te mai uiți și în jur cu atenție când vă întâlniți, poate are "coadă" după ea, iar cu noile tehnologii, sigur are aplicația de urmărire și se știe unde merge!

| Xox0 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Salut, poti sa imi spui numele religiei/religiilor pocaitilor? Ca ortodox, banuiesc ca esti, ce fel de credinte le asociezi cu numirea pocaita/pocainte?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Xox0):

Da, sunt ortodox.
Există 2 ramuri importante ale creștinismului, rezultate în urma schismei dintre apus și Bizanț pe la începutul anului 1000: catolici și ortodocși.
De-a lungul timpului, însă în partea de apus, la catolici au apărut ereticii, cum le spuneau catolicii la început.
Ulterior li s-a spus protestanți. A devenit a treia ramură a creștinismului, pentru că ei, de fapt s-au opus opulenței papale, dar respectau dogmele creștine.
Mai multe informații găsiți pe internet. Eu v-am făcut o sinteză din ce am învățat citind despre religii.
Dar, în noul stat format SUA, nu a existat constituțional, legal o religie predominantă, cum este America de Sud, unde spaniolii, portughezii au fost colonizatori și au impus catolicismul.
În SUA în schimb au emigrat toate națiile, toate religiile și la un moment dat, au început să apară în comunități izolate "pastori" care propovăduiau "religia lor", pe baza interpretării Bibliei după cum vroiau ei. Acestora a început să li se spună "pocăiți", pentru că acesta este unul dintre cuvintele cele mai folosite de ei, pocăință și eventual renunțarea la religia pe care o aveai înainte de a fi la ei.
Iar, la sfârșitul secolului XIX, cu puțin timp înainte de trecerea la anul 1900 au apărut "falși profeți" care anunțau sfârșitul lumii și lumea trebuie să se pocăiască. Una dintre sectele apărute atunci, au fost Martorii lui Iehova.
Deci, pe scurt, la final, "pocăiții" sunt secte religioase apărute numai în SUA, răspândite în lume, doar pe anumite țări, continente, unde au găsit toleranță statală religioasă.

| Xox0 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc frumos pentru răspuns

| Xox0 a răspuns:

Nu, tu nu o vrei ca e mai rebela si ti-e ca nu o poti tine in frau sexual. Daca era sa fie dupa standardul tau, nu mai conta religia atat de mult. Si ti-a propus sa ramaneti prieteni deoarece a vazut ca o refuzi dpdv sexual, asa ca a bagat pretext de friendzone.
Doar zi-i ok, ramaneti prieteni si gata.