| CatrinaAndreea a întrebat:

Acum 2 zile pe data de 24 Decembrie am facut sex protejat dar si neprotejat pentru ca am ramas fara prezervative... data ultimei menstruații a fost 3 Decembrie, si următoare menstruație trebuie sa imi vin pe 30 Decembrie. Am un ciclu destul de regulat, intre 28-30 de zile. Credeti ca pot sa raman însărcinată? In perioada fertila nu eram, si chiar daca ar fi asa, stiu ca spermatozoizii traiesc cam 5-7 zile, iar la mine daca ar fi sa calculez in 5-7 zile ar trebui sa imi vina menstruația, deci nume avea cumhappy voi ce ziceti? Multumesc

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ai afirmat ca ciclul tau menstrual este destul de regulat si data inceperii urmatoarei menstruatii este in general respectat, rezulta ca actul sexual a fost intretinut cu circa 7-8 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii. In acest caz sexul a fost intretinut in perioada celor 9-10 zile 100% NEFERTILE ale actualului ciclu menstrual. Pe baza studiilor si cercetarilor medicale s-a ajuns la concluzia certa si sigura ca ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual sunt 100% NEFERTILE. In fiecare zi din aceasta perioada sperma poate fi ejaculata in vagin fara retinere, fiindca formarea sarcinii este absolut IMPOSIBILA, deoarece in aceasta perioada in uter in mod absolut sigur NU poate exista un OVUL VIABIL. Sanatate! Te sfatuiesc sa citesti si raspunsul mai detaliat oferit unei alte intrebari similare : https://www.tpu.ro/......inte-sa-i/

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu poti ramane gravida pentru ca nu erai in perioada fertila.

| Peridava a răspuns:

Ati ramas fara prezervative dupa... cate partide?
Erai deja destul de pregatita (incinsa, daca vrei) pentru o sarcina. Spermatozoizii traiesc 5-7 zile in afara uterului, nu in interior. Daca nu ati stiut sa va abtineti dupa cateva partide din acea zi, acum nu-ti ramane decat sa cauti un nume pentru copil.

| hRz a răspuns (pentru Peridava):

Paranoia, tu esti?

| CatrinaAndreea explică (pentru Peridava):

Din moment ce a trecut ovulatia, nu cred ca mai esti asa pregatita pentru o sarcina....eu stiu ca ovulul trebuie sa se întâlnească cu spermatozoidul... daca nu ai ovul, nu cred ca ai cumwinking dar este parerea ta si o respect