| robertrobertroobert a întrebat:

Buna seara, eu si prietena mea facem sex regulat. Insa de data asta am facut-o neprotejat cu maxim 5 zile inainte sa-i vina menstruatia. Am fost foarte atent si sigur sa previn orice risc, oprindu-ma chiar in timpul actului de cateva ori. Mi-am dat drumu in afara ei intr-un final. Problema este ca ei ii intarzie deja de 3 zile, dar a avut simptomele ca o doare burta si mijlocul dar nu a curs nimic. Ea sustine faptul ca a racit acolo jos si ia pastile pentru chestia asta. Sunt totusi ingrijorat si sunt constient ca se poate intampla orice, tin sa precizez ca am analizat situatia cu ea si nu era fertila. Puteti sa mi spuneti parerea voastra sa ma linistesc sau totusi niste procente?

Răspuns Câştigător
| BogdanBz a răspuns:

Sincer parerile vor fi impartite si nimeni nu poate sti cu adevarat ce si cum. Daca aveti dubii, cumparati un test de sarcina si vedeti ce iese.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cum ati analizat voi si ati aflat ca nu era fertila, dar daca nu facuse un test de ovulatie sau o ecografie care sa indice ovulatia, analiza voastra este cel mult o gluma.
Nu stiu ce vrei sa afli sa te linistesti. De exemplu, cred ca daca tii la ea si ai afla ca are o anexita (raceala jos), care este o boala grava, care se vindeca greu si cu sechele ai fi foarte foarte nelinistit. Daca nu iti pasa de ea deloc, banuiesc ca nu ti-ar pasa ca e bolnava.
O sarcina banuiesc ca nu trebuie sa te ingrijoreze, daca aveai cea mai mica grija, v-ati fi protejat cu siguranta. Totusi, daca atunci iti doreai copil si acum te-ai razgandit, afla ca exista desigur o sansa de sarcina. daca tu ai multa experienta sexuala (macar 5-6 ani), atunci poti fi relativ sigur ca nu ai scapat nici o picatura de sperma, caz in care riscul de sarcina nu depaseste 20%. Daca esti mai putin experimentat, atunci riscul creste, fiindca e posibil sa fi scapat picaturi minuscule de sperma fara sa simti

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti s-au dat 2 raspunsuri complet eronate si gresite dintre care ai si premiat una. rolling on the floor Daca ciclul menstrual are caracteristica de a fi catusi de cat de regulata incat sa permita sa se determine si/sau calcula data de incepere a menstruatie viitoare si daca de obicei acea data calculata de incepere a urmatoarei menstruatii a fost in general respectata sau menstruatia s-a pornit cu un decalaj de 1-2 zile in +/- fata de data calculata, atunci ciclul poate fi considerata ca fiind teoretic REGULAT. Iar in acest caz fiindca sexul amintit a fost intretinuta cu circa 5 zile inainte de data de incepere a menstruatie, rezulta ca sexul a avut loc in perioada celor 9-10 zile 100% NEFERTILE situate inaintea zilei de pornire a menstruatiei. In consecinta poti sa te linistesti complet fiindca este stiut si cunoscut pe baza studiilor si a cercetarilor/determinarilor atat stiintifice cat si a celor medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia, de a fi un ciclu menstrual de tip REGULAT sau NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista in uterul femeii un OVUL VIABIL. Din acest motiv in aceste ultime 9-10 zile ale cciclului menstrual SPERMA poate fi ejaculata de catre barbati IN vagin la terminarea fiecarui contact sexual fara retinere, in mod intentionat, fiindca spermatozoizii existenti in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o minune sa patrunde in UTER, nu vor intalni niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l si fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. In conditiile prezentate chiar si daca din neatentie a fost ejaculata sperma IN VAGIN formarea unei sarcinii este IMPOSIBILA in totalitate. Intarzierea se poate datora unor mici dereglari hormonale inerente la varsta adolescentei, iar faptul ca au aparut primele semne de durere acestea cel mai probabil reprezinta primele simptome premenstruale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici... Daca actul sexual a avut loc cu 5 zile inainte de menstruatie, nu poate sa fie gravida.