| Irina2121 a întrebat:

Hei Tpu..Am si eu o problema si sper sa ma ajutati. Acum 5 luni am cunoscut un baiat..In timpul acela aveam prieten insa nu mai era ca la inceput. Era mai mult ocupat nu mai vorbeam, ne instrainasem unul de celalalt. Apoi l-am cunoscut pe el. Parea sa imi inteleaga foarte bine situatia, sa imi fie aproape si sa ma sustina in tot ceea ce fac. Ne intelegeam foarte bine, iar apoi, fara ca sa-mi dau seama am inceput sa tin la el. De fapt, era inevitabil sa nu tin la el, era "barbatul" ideal pentru orice femeie, sau asa mi se parea mie. Dupa scurt timp, am abandonat relatia de aproape un an. Eu si el devenisem deja cei mai buni prieteni, eram exact ca niste copii. Am apreciat foarte mult faptul ca imi era alaturi si nu m-a lasat la greu. Deja il iubeam. sau asa mi se parea mie. Au trecut 3-4 luni, fara sa ne certam. ne intelegeam de minune, chiar si eu ma miram, pentru ca sunt foarte dificila. El era exact ca mine, aveam multe lucruri in comun. Insa... De 3 saptamani, nu stiu ce are, este mai rece si mai distant fata de mine. Cand il intreb daca este suparat sau daca are ceva, imi spune ca "Nimic". Imi e foarte greu sa il vad asa, pentru ca tin mult la el. Rareori mai sunt momente cand este bine dispus. Insa din ce in ce mai des, ma chinui sa scot cateva cuvinte de la el. Nu mai are minute sa ma sune, deci tot eu trebuie sa fac asta. Zicea ca nu mai vrea sa isi reincarce. Motivul, necunoscut. In ultimele 3 saptamani, imi aduc aminte ca era ora 00:00 si mi-a zis : "Tu stii ca te iubesc? Stii cat tine la tine? Tin foarte mult. recunosc ca ma enervez repede si sunt indispus. Iarta`ma ca ti-am gresit. " Mi-a zis asta cand eram certati. Dar de vreo saptamana, la telefon, la sfarsit de convorbire, cand ii spun "Te iubesc, ai grija de tine happy", imi raspunde cu : "Bine..Noapte buna/Pa.". Nu stiu ce sa mai fac. simt ca nu ma mai iubeste. cand l-am intrebat a zis ca sunt nebuna. Cand l-am intrebat daca are probleme a zis ca nu. Am ajuns in acel punct cand ..simt ca se apropie sfarsit si nu am ce sa fac ca sa impiedic asta. Iar eu nu vreau sa vina sfarsitul. Da, nu trebuie sa imi spuneti, stiu ca daca ne vom desparti, vor mai aparea baieti, dar puneti-va in locul meu. Imi arde sufletul, nu mai pot sa il vad asa. As vrea sa il fac sa fie ca inainte. dar nu stiu cum. Relatia asta a ajuns sa ma consume. Nu stiu ce sa mai fac. Sa il las sa vad poate ii trece. sau sa pun capat.
Nu raspundeti in bataie de joc, chiar am nevoie de ajutor. happy Multumesc.

5 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Toarna niste apa pe suflet, sa-l mai stingi.

| neutrino a răspuns:

El nu este vinovat daca fluturasii lui au zburat, vinovat poate fi numai daca nu recunoaste acest lucru, si o lalaie asa dupa cum bate vantul. De pus capat nu ai cum, pentru ca nu ai aceasta putere si, daca este asa cum spui tu, relatia deja este pe duca. O discutie directa intre voi doi este absolut necesara si urgenta.

| sofisis a răspuns:

Cel mai rau lucru pe care il poti face acum e sa te tii scai de el si sa il intrebi la tot pasul ce are...sau sa il coplesesti cu declaratii de amor.
Ori il iei la o discutie serioasa, ori daca nu ai curaj, lasa-l in pace. Da-i spatiul necesar sa plece daca asta vrea. Daca te iubeste si nu vrea sa plece, i se va parea stranie reactia ta si va intra el in panica exact asa cum faci tu acum. Daca e alta la mijloc, va pleca. Dar cel mai probabil se va intoarce. Daca pur si simplu nu te mai iuebste, NU ai pierdut nimic.
Fi calma! Nu dispera si nu te gandi negativ. E important ca in situatii de genul sa stai calma si sa nu te agiti. Faci mai mult rau asa. Cand vorbesti cu el, vorbeste ca si cum nu s-a intamplat nimic. Nu ii mai spune ca il iubesti.Nu il cauta prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost, si inca sunt in aceeasi situatie ca a ta. Sunt disperat, vreau sa o fac fericita pe aleasa mea, dar simt ca e foarte suparata, ca nu este la locul ei... Ceea ce am incercat eu si a mers cateodata, a fost sa incerc sa o fac sa rada... Si practic sa ii ofer putin spatiu, adica sa nu ii zic chiar mereu te iubesc si chestii din astea sau ceva de genul, doar inainte de noapte sau asa ceva, sa nu creada ca o iubesc atat de mult dar ea nu merita, sau ceva de genul. Nu stiu, incearca sa ii zambesti mereu, sa nu fii indispusa in timp ce vorbesti cu el, sa ii transmiti aceeasi energie si emotii pe care le ai tu: de fericire, iubire.

Nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic, dar sper ca da happy Mult succes! :*

| Kitybush a răspuns:

Am fost si eu in aceeasi situatie cu tine. Poti sa iesi cu el undeva i sa vorbiti fata in fata, asa poti sa ii vezi expresia fetei.
Intreaba-l direct tot ce gandesti si nu il lasa pana nu iti raspunde, iar daca evita subiectul sau iti raspunde cu ''nimic'' sau ''nu stiu'' ori inseamna ca are probleme si nu vrea sa te implice si pe tine, ori vrea sa va despartiti. Bafta!