| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine ca simt ca nu mai pot. Sper sa nu ma luați in ras sau la misto. Va rog. Fetelor, cred ca veți știi cel mai bune prin ce trec. Cine ar vrea sa ma ajute sa citească in continuare. Este cam multicel de citit.

Povestea mea a început in seara de Pasti (04/05/2013)cand m-am hotărât sa vb cu I.( voi da doar initialele numelor băieților ca sa nu se nască discuții)- un băiat care vroia sa vorbim de un an si ceva si ii plăcea de mine. M-am hotărât sa vb cu el, deoarece si mie mi se părea simpatic. In fine cu el am terminat a doua zi deoarece nu am vrut sa FAC ceva cu el, si el S-a despărțit de mine. Cu el am avut primul sărut. In fine... am ramas doar prieteni si într-o seara cand ma plimbam m-am întâlnit cu D. care il Știa pe I. ar nu stăteau aproape deloc împreuna, nu erau prieteni, dar in acea seara m-am îndrăgostit de D. si el de mine. A insistat mult sa ii dau nr meu de telefon si la un momentdat am cedat si i l-am dat. De atunci a început relația mea cu el.

Menționez ca eu in data de 18/05/2013 aveam 13 ani si 9 luni si el 19. Cand m-a intrebat cati ani am l-am intrebat eu cat imi da si a zis 18. Adevarul e ca asa este nu arat de 14 ani eu. In ziua aceea cand ne-am cuplat noi a aflat mama toată povestea cu anturajul meu si am fost pedepsita. Dupa un timp eu am continuat relația cu D. si S-a ajuns la poliție pentru ca eu sunt minora. In final nu a pătit nimeni nimic, doar am dat niște declarații ca nu mai avem ce vb unu cu altul. Toată vara nu am vb pentru ca eu eram pedepsita dar in toamna am continuat relația si mama iarasi a aflat ca m-am apucat din nou de fumat si de data asta a ramas ca nu mai am ce vb cu D. dar problema este ca mie tot la el imi sta gândul, serios țin mult la el, il iubesc si știu ca si el tine la mine. Noaptea nu mai pot adormi, il visez aproape in fiecare noapte, plâng in fiecare zi, imi este din ce in ce mai greu fara el. Va rog sa ma ajutati cum sa scap de toată povestea asta si sa nu il mai iubesc atata. Va rooog mult.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PsychologistT a răspuns:

E varsta la care simti ca vrei sa evadezi din eul tau, sa iti maresti interesele dincolo de cercul familial.
Parintii tai ar trebui sa fie mai intelegatori, si constienti asupra ceea ce se intampla. Dar ei sunt protectivi, si le e teama sa nu ti se intample ceva, mai ales ca pentru ei esti inca un copil.
Nu o sa scapi asa usor de sentimentele pe care le impartasesti acelui baiat. Incearca sa fii mai precauta cand vine vorba de parintii tai. Nu le mai da motive sa te pedepseasca, arata-le putina incredere.
Reactia lor cu politia e exagerata, puteau sa discute cu tine calm, si sa iti zica clar ce e bine si ce nu, din punctul lor de vedere.
Pentru linistea ta, ia legatura cu acel baiat, si vorbeste cu el despre tot ce ti se intampla.
Data viitoare fii mai atenta!

| simplu0 a răspuns:

Tu ai 14 ani el are 19, crede.ma ar trebui sa iti vezi de scoala si de celelalte chestii pe care o fata de 14 ani ar trebui sa le faca...sa nu iti stea mintea la baieti. Dragostea este ca un drog si tu spui ca el te iubeste, dar cine stie daca e adevarat. Incearca sa treci peste, viata merge inainte nu trebuie sa te gandesti la el, crede.ma am trecut prin chestii de genu aproape la fel...Si daca mama ta nu vrea, asta e, o mama stie ce e mai bine pentru copii ei.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru simplu0):

Intru totul de acord cu tine
in plus in opinia mea sa ne mai lase toata lumea cu "dragostea adevarata" la 14 ani.

| simplu0 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu exista dragoste adevarata la varsta de 14 ani big grin

| MikyJ a răspuns:

Iubirea face ce vrea din noi crede-ma,problema ta este ca nu te prea feresti de mama ta, daca vrei sa fii cu el trebuie sa te feresti de ea, nu e tocmai bine dar ar fi singura solutie, nu stiu cat poti fi tu de sigura ca te iubeste, ai 14 ani, si o femeie matura greseste cand zice ca sigur iubeste, e destul de greu sa te abtii, stiu asta dar el are 19 ani, un baiat de 19 ani asteapta altceva de la o fata,daca vei face un singur pas gresit te va costa mult, chestia asta cu iubirea e mai rau ca un drog, cand vrei sa uiti de cineva trebuie sa ai ocupatii, trebuie sa fii intr-o activitate continua, daca ai 14 ani trebuie sa fii prin clasa a8a,te-asteapta un examen, concentreaza-te pe asta...succes:*