| alexandraad a întrebat:

Aseara am avut primul contact sexual cu iubitul meu. Am folosit lubrifiant cu aloe vera(nu stiu daca conteaza).
Noroc cu lubrifiantul ca altfel.
M-a durut putin, simteam o presiune pana sa o bage, dar chiar a fost ok. Cel putin m-am simtit super bine. A dat cam repede dar na laughing
A fost si sange iar acum dimineata, dupa ce am fost la baie am vazut sange rosu aprins (nu erau doar pete mici, ca si cum ar fi ramas de aseara), era cam mult. Este normal? A da, am facut fara prezervativ ca cica se simte mai bine asa si da, chiar se simte. Am probat si prezervativul si n-a fost ok. El zicea ca a mai facut cu multe fete, dar nu orice panarama.
E posibil sa am vreo boala cu transmitere sexuala? Sau doar pentru ca a fost prea intens si nu eram destul de lubrifiata (doar cu prezervativul)?
Ce sa fac? Mi-e frica.

Răspuns Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

Nu e obligatoriu sa fii "panarama" ca sa ai o boala cu transmitere sexuala. Daca o fata a facut sex fara prezervativ cu prietenul tau e posibil sa fi facut la fel cu altii si inaintea lui.
Da, e normala sangerarea. O boala cu transmitere sexuala nu se manifesta in cateva ore. Simptomele apar dupa saptamani, luni, ani sau nu apar deloc, in cele mai multe cazuri chlamydia (de exemplu) e asimptomatica pana descoperi ca esti infertila la cativa ani dupa contactul cu pricina. Inteleg ca nu vrei cu prezervativ (desi e singura metoda care te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala de care zici ca iti este frica) dar macar foloseste o alta metoda de protectie sa nu te trezesti cu o sarcina nedorita.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un sentiment de frica/de teama ar trebui sa-ti apara doar in cazul in care dezvirginarea ''pasaricii'' tale s-a produs in perioada fertila a ciclului menstrual. Fiindca doar in acel caz ar putea exista posibilitatea de a se putea forma sarcina nedorita. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Pune fetita mana si foloseste prezervativul. Toti stim ca e mai misto fara dar te expui si la boli si la sarcina.

Răspuns utilizator avertizat
| abstracted a răspuns:

Fa un control si nu mai face sex cu dobitoci (care zic ca nu se simte bine fara prezerv sau care zic ca doar daca esti panarama ai boli)