| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Dau funda, va rog sa ma ajutati.
Cu 10 zile in urma mi s-a terminat menstruatia, iar acum 5 zile am intretinut relatii sexuale protejat, insa la sfarsit am vazut ca prezervativul fusese spart intr-un loc. Tot acum vreo 3-4 zile incepuse sa ma doara burta, ma dureau sanii putin si mi se schimbau repede starile, semne pe care le am inainte de venirea menstruatiei. Astazi am vazut ca sangerasem, iar pata era rosie si abundenta, ca si cum mi-ar fi venit menstruatia. (Niciodata nu mi s-a mai intamplat asta, ca la 10 zile de la ciclu sa imi vina iar, insa am auzit ca se poate din cauza oboselii si a stresului, iar eu de vreo 2 saptamani nu ma mai odihmesc cum trebuie si sunt forte agitata, stresata si obosita). M-am gandit si la varianta instalarii in uter a ovulului fecundat, insa stiu ca scurgerile aparute sunt slabe, maronii sau roz, nu cum au fost la mine. Ieri si alaltaieri am simtit o durere in burta precum o taietura, care a durat aproximativ un minut, apoi mi-a trecut, insa nu am mai simtit asta pana agum.
Tin sa mentionez ca partenerul nu a ejaculat in prezervativ. In timpul actului sexual, cum nu era foarte excitat, ma gandesc ca ar fi o sansa mai redusa ca sperma sa fi fost eliberata si sa ajunga in vagin, prin spartura din prezervativ.
Intrebarea mea este: ce ar putea fi aceasta sangerare? Este o confirmare a faptului ca am ramas insarcinata?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti intelege cateva lucruri importante/esentiale si anume : 1. ) Intotdeauna trebuie precizata data in care a inceput ultima menstruatie, fiindca acea data reprezinta PRIMA ZI A NOULUI CICLU MENSTRUAL. Nu are absolut nicio importanta "precizarea" ca sexul, joaca sau orice altceva s-a intamplat intr-un anumit moment dat DUPA TERMINAREA MENSTRUATIEI. Aceasta informare NU ARE absolut nicio valoare din moment ce nu se precizeaza cate zile a tinut menstruatia. 2.) Menstruatia, ovulatia, nidatia se produc STRICT HORMONAL astfel ca : racelile, stresul, oboseala NU influenteaza procesele hormonale care se produc in organism pe timpul unui ciclu menstrual. 3. ) Este exclusa/imposibila aparitia oricaror SIMPTOME DE SARCINA in primele 3-4-5 saptamani de dupa intretinerea unui contact sexual. 4. ) Ovulatia se poate produce cel mai devreme in a 7 zi a ciclului menstrual si DOAR in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile. Daca ovulul este fecundat acestuia ii vor fi necesare minim 8-9 zile pana va parcurge distanta dintre trompa uterina si endometru pentru a se realiza nidatia/inradacinarea sa. In concluzie, in cazul tau dupa trecerea a 5 zile de la intretinerea ultimului act sexual este imposibil ca ovulul sa fie fecundat si acesta sa parcurga in 4 zile distanta care in mod normal se produce in minim 8-9 zile. De asemenea este inexplicabila si complet anormala producerea unei noi sangerari/menstruatii dupa trecerea a mai putin de 21 de zile de la ultima menstruatie fiindca d.p.d.v. medical asa ceva este imposibil. De asemenea si formarea unei sarcini in ciclul menstrual actual este la fel de imposibila. Doar pe baza unei consultatii ginecologice serioasa se poate determina daca exista si care sunt afectiunile care au provocat o astfel de dereglare majora a ciclului tau menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un calculator de fertilitate, pune-ti datele si vei vedea singura daca erai in perioada fertila ori ba:

http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

| SeXexpert69 a răspuns:

Te-ai lovit la fofarlica. Funda?