| Ginger1999 a întrebat:

Dau funda
Cu 10 zile in urma mi s-a terminat menstruatia, iar acum 5 zile am intretinut relatii sexuale protejat, insa la sfarsit am vazut ca prezervativul a fost spart intr-un loc. Tot acum vreo 3-4 zile incepuse sa ma doara burta, ma dureau sanii putin si mi se schimbau repede starile, semne pe care le am inainte de venirea menstruatiei. Astazi am vazut ca sangerasem, iar pata era rosie si abundenta, ca si cum mi-ar fi venit menstruatia. (Niciodata nu mi s-a mai intamplat asta, ca la 10 zile de la ciclu sa imi vina iar, insa am auzit ca este posibil din cauza obiselii si a stresului, iar eu de vreo 2 saptamani nu ma mai odihnesc cum trebuie si sunt foarte agitata, stresata si obosita). M-am gandit si la varianta instalarii in uter a ovulului fecundat, insa stiu ca atunci scurgerile aparute sunt slabe, maronii sau roz, nu cum a fost la mine. Ieri si alaltaieri am simtit si o durere de burta, ca o taietura, care a durat aproximativ un minut, apoi mi-a trecut, nemaisimtind asta mana acum.
Tin sa mentionez ca partenerul nu a ejaculat in prezervativ. In timpul actului sexual, cum nu era foarte excitat, ma gandesc ca ar fi o sansa mai mica sa fi eliminat sperma, care sa ajunga in vagin prin spartura din prezervativ.
Intrebarea mea este: c e ar pute fi aceasta sangerare? Este o confirmare a faptului ca am ramas insarcinata?
Va rog mult sa ma ajutati! Multumesc anticipat! happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat in luna septembrie, atunci s-ar explica ciclul de nidatie din luna octombrie.
Totusi, sangerarile se pot produce si din cauza unui chist ovarian, fibrom uterin sau rana pe colul uterin.
Cauzele pot fi multiple si doar un consult medical poate determina cu exactitate ce anume ai.

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns concret dar mai ales corect se poate da/formula doar pe baza unor date precise privind data de incepere a mentruatie (adica a ciclului menstrual), data exacta la care a avut loc sexul, tipul ciclului menstrual adica regulat sau neregulat, si neaparat care este lungimea ciclului. Fara aceste informatii se pot formula doar pareri si/sau presupuneri cu totul subiective. Orice sangerare produsa dupa trecerea a doar 10-15 zile fata de momentul inceperii ultimei menstruatii reprezinta o situatie inexplicabila complet ANORMALA care ar necesita o consultatie ginecologica de urgenta. Probabilitatea de a fi insarcinata pe baza celor prezentate/descrise in intrebarea ta, teoretic este aproape imposibila avand in vedere faptul ca nu s-aprodus ejacularea. Pentru stiinta ta, sangerarea de nidatie/implantare la care se pare ca faci referire, NU se poate produce decat doar dupa trecerea a minim 8-9 zile de la data fecundarii ovulului. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sangerarea de care vorbesti este ca urmare a oboselii si stressului de care ai avut parte in ultima perioada.