| Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU, iubitul meu mi-a spus acum cateva ore ca mi-ar spune ca ma iubeste, dar ca atunci cand o va face eu voi fi prima care va afla (deci in concluzie in prezent nu ma iubeste), a specificat ca e datoria mea sa ma fac iubita, dar merit si niste vrajeli pe acolo. Ulterior am avut o discutie mai profunda si mi-a dat de inteles ca se asteapta ca eu sa spun prima ca il iubesc. De ce sa ii spun eu ca-l iubesc daca el nu ma iubeste pe mine? Eu pot spune ca sunt indragostita de el, dar de ce sa ma umilesc si sa nu primesc un raspuns pe masura? Sau in caz ca aud un "Si eu" sa fie neadevarat? Sa mai astept o perioada de timp (o luna gen) si sa ii spun ca il iubesc sau sa pastrez tacerea si sa vad daca o va spune el?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este cazul sa-ti amintesti ca de multe ori "tacerea este de aur". Interesanta varianta in care el ti-ar spune ca te iubeste si tu sa nu fii prima care va afla. Poate ne explici si noua cum vine asta.

| sofisis a răspuns:

Iubirea nu e o lupta a orgoliilor.
Se spune "te iubesc" atunci cand simti si cand o faci din inima. Nu ca sa auzi si tu la randul tau replica asta. Exista oameni carora le e greu sa spuna...asta nu inseamna ca nu iubesc.
Indragosteala, pe de alta parte, nu este echivalenta cu iubirea...deci nici tu nu il iubesti cum nici el nu te iubeste.
Asta cu "Sa mai astept o perioada de timp (o luna gen)" este cea mai tampita replica pe care am auzit-o in ultima perioada. Crezi ca peste o luna se va intampla ceva miraculos? Poate ca intr-o luna va despartiti, poate iti spune el pana atunci ca te iubeste. Nu ai cum sa programezi asa ceva.

| cristimihailov a răspuns:

Offf... Ce alegi? Sa fii fericita sau sa ai dreptate?

| corina000 a răspuns:

Nu te lasa, lasa-l pe el sa iti spuna primul. Spune-i ca il adori sau altceva.

| gabriel6426 a răspuns:

Ii spui ca il iubesti cand simti asta cu adevarat. ai dat de intele s ca el te iubeste insa e ori timid ori ii e frica ca si tie sa nu primeasca un raspuns negativ