| mihaela8005 a întrebat:

Luna trecută mi.a venit menstruația pe 23 septembrie si mi.au început simptomele premenstruale(dureri de sâni) cu aproximativ 2-3 săptămâni înainte și acum suntem în 20 deci săptămână viitoare ar trebui să.mi vină și totuși nu am niciun simptom. Nici dureri de sâni, nici de burta. Dacă nu.mi vine e posibilă o dereglare de la sexul anal? Sexul anal poate deregla ciclul menstrual? Stiu ca am mai întrebat si ca nu e posibilă o sarcină, dar dacă nu vine?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele premenstruale nu se manifesta niciodata atat de devreme precum ai specificat. De obicei pot sa apara cu circa o saptamana inainte de a se porni efectiv menstruatia. Momentul de incepere a menstruatiei depinde de tipul ciclului menstrual si anume daca este regulat sau neregulat. In consecinta probabil ca lipsa simptomelor premenstruale se datoreaza faptului ca actualul ciclu menstrual va fi mai lung decat cel considerat normal, cel de 28 de zile. Lungimea mai mica sau mai mare a ciclului, se datoreaza existentei/producerii unor dereglari hormonale care apar in momentul functionatii incorecte/deficitare a glandelor endocrine, deci in nici un caz dereglarile nu apar din cauza sexului anal. Nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare deoarece in mod foarte sigur nu poti fi insarcinata, de asemenea si din motivul ca in cazul unui ciclu menstrual neregulat nimeni nu este in stare sa prevada/anticipeze momentul exact de incepere a urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!