| Mihaelay890 a întrebat:

Hei TPU. Luna trecuta mi-a venit menstruația normal iar la 2 săptămâni după această timp de 5 zile in fiecare zi mi se scurgeau niste picături de sânge din vagin, picături, nu curgea că la menstruație, fara dureri. Luna aceasta trebuia să mi vina cam de o săptămână, pe la sfârșitul lunii mai, la începutul lunii iunie. Însă nu mi-a venit de o săptămână. Am sânii sensibili de vreo săptămână, mă dor daca ating și îi am tari, am stări ciudate, de disconfort, nervi toată ziua și mă enervează orice. La burta de dureri ce pot sa spun, daca mă apăs mă doare, dar ceea ce mă sperie pe mine cu adevărat este că am burta foarte tare, ori sunt balonată ori nu știu... In luna mai singurul contact pe care l am avut (sunt virgina) a fost băgarea degetelor în vagin după ce a atins sperma cu mana când a ejaculat și după s-a spălat cu apă și s-a șters, iar după mi-a băgat degetele în vagin. DUPA CE SI A DAT CU APA! Nu îmi vine menstruația de o săptămână și ceva și mă sperii foarte tare, exista risc de sarcina? nu spuneți de test de sarcina că nu am cum sa fac. va rog foarte mult sa mă ajutați. Apropo, am menstruație de 3 ani și nu este cine știe ce regulata, cateodata întârzie, câteodată nu, luna trecuta mi-a venit la fix cum trebuia.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vesnica poveste cu bagatul degetelor murdare in vagin si lipsa menstruatiei.
Odata ce menstruatia este de tip NEREGULAT iti spun clar si raspicat ca NU vine niciodata la aceeasi perioada de timp si nici nu se pot calcula zilele de menstra, ovulatie sau perioada fertila la tine! Ca atare NU se poate discuta de intarzieri, pentru ca nu exista asa ceva la tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

TESTUL DE SARCINA reprezinta singurul instrument existent in prezent cu ajutorul caruia in mod cert, sigur prin se poate stabili eficient si cu maxima precizie EXISTENTA sau LIPSA substantei chimice denumite hormon de sarcina hCG in sange si/sau urina.
Pe baza celor descrise si explicate in intrebarea ta se poate doar aprecia/presupune ca practic este IMPOSIBIL in proportie de peste 90% sa se formeze sarcina si in consecinta NU poate sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
Starile de disconfort prezente si durerile existente descrise, se pare ca reprezinta semnele specifice simptomelor premenstruale si in consecinta in zilele urmatoare iti va porni si sangerarea menstruala mult asteptata. In cazul in care ciclul menstrual este neregulat, lungimea ca numar de zile a ciclurilor poate sa aiba diferente mai mari sau mai mici, si uneori sa fie chiar mai multe cicluri menstruale cu aceeasi lungime, insa asta nu inseamna ca cilul s-ar fi si reglat. Multa sanatate!