| Elide a întrebat:

Hei TPU, ma intreb...și vreau sa va intreb si pe voi.Credeți în destin? Credeti ca ce este menit să se întâmple,se va intampla? Credeti ca asa cum ne-a "hărăzit" Dumnezeu si ce a "scris"pentu noi aia se va intampla?
Credeti ca distanta nu va despărți două suflete?
Credeti ca iubirea adevarata si sinceră isi va găsi calea?(poate nu este cea mai bună categorie, dar este cea mai accesată)

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Este o intrebare buna, insa, in opinia mea, nu exista un raspuns pentru aceasta intrebare.

Dar, chiar si asa, exista doua variante de raspuns, ambele contradictorii, in antiteza.

Ei bine, prima varianta:
Destinul nu exista, destinul ni-l facem singuri.
Ei bine, asa este, orice am face, orice alegere am lua, aceasta ne va creea destinul.
Destinul fiind locatia finala, o locatie pe care noi nu o cunoastem, o locatie care se poate schimba in orice moment fara ca noi sa fim constienti de asta.
Era o vorba gen "Nu stii incotro te indrepti? Alege orice drum si vei ajunge acolo", ei bine, asa este si cu destinul, orice ai face, cei ajunge acolo, iti vei indeplinii destinul, oricare ar fi acesta.

In schimb, pe cealalta parte, toti avem nevoie de un destin, toti vrem, sau ar trebui sa credem in destin, deoarece acesta ne ofera speranta, acesta ne face sa trecem mai departe in momentele de cumpana, acesta ne face sa ne continuam drumul intr-un cuvant.

Cat despre latura legata de iubire a acestei intrebari, pot spune ca, nimic nu e intamplator.
Toate persoanele pe care le cunoastem ne ajuta sa devenim noi (Sa ne scriem destinul) toate persoanele ne invata cate o lectie, sau, ne ajuta sa gasim o lectie.

Eu cred, sau vreau sa cred ca daca intre doua suflete exista o conexiune, aceea conexiune poate exista si pe drumuri separate, si poate rezista si in timp.
Si, vreau sa cred, ca aceea conexiune ii va aduce candva din nou impreuna, fie si pentru cateva clipe.

Ca om, esti liber sa speri, esti liber sa traiesti, esti liber sa iei decizii, si sa fii fericit.
Pana la urma, speranta moare ultima, viata merita traita.

https://www.youtube.com/watch?v=xYpG2kTNqnc

| askmefast a răspuns (pentru OldSoul):

Ce frumos ai vorbit happy

| OldSoul a răspuns (pentru askmefast):

Multu' mesc laughing

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, destinul ni-l facem singuri, alegand cu intelepciune ceea ce ne dorim.

| alina2k18 a răspuns:

Calea spre CE? vagin?
LOL

| Plato a răspuns:

Pentru ultima intrebare, cu siguranta da! Cat despre destin, religia ortodoxa spune ca Dumnezeu nu se implica in alegerile tale, acum depinde si de tine ce vrei sa crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. "Destinul" ti-l faci tu cu mânutele tale. Cred doar ca ce-ti pui in minte apare la un moment dat.
Legat de distantã cu Nu stiu ce povesti de iubire, nu are cum doar tu nu te poti detasa de ce s-a intâmplãt incât te-ai blocat, si incã suferi. Adicã serios acum ai deja multe intrebari legate de asta, daca tu nu te schimbi si nu lasi intrecut ce a fost nu o s-o faca nimeni.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu. Astea sunt doar inventii religioase. Ori iti controlezi tu viata, ori ti-o controleaza altii.

| LilStreke69 a răspuns:

Iubirea sincera nu exista, crede-ma
toti baietii dau laba pana lesina