| melisa14 a întrebat:

Sunt o persoana timida si as vrea ca vara asta sa imi fac multi prieteni noi si sa cunosc persoane noi si astea si as vrea sa stiu cum as putea sa fac sa ma bag in seama cu niste persoane complet necunoscute,cum ar fi cineva de pe strada sau cunoscuta asa doar din priviri, cum as putea sa fac sa nu mai fiu asa timida si sa ma bag in seama cu lumea?

2 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Sa o luam de la bazele problemelor tale: timiditatea. Timiditatea e caracterizata printr-o frica absurda ca s-ar putea intampla ceva rusinos in urma actiunilor tale. De ce sa-ti fie frica? Ce se poate intampla asa de rau incat sa-ti fie frica? Dupa cum am mai spus si altora care au problema ta, traieste clipa, prezentul, nu mai sta cu gandul la consecinte. Daca tu iti imaginezi ca totul va fi bine si ok atunci asa va fi, pentru ca tu influentezi viitorul prin acitunile tale. De obicei umorul si situatiile amuzante sunt un mod bun de a lega o prietenie cu persoane straine big grin Fac mereu asta cand nimeresc persoane de varsta mea in tren, in compartiment cu mine big grin In orice caz, nu incerca sa fortezi lucrurile ca sa nu pari o ciudata in ochii oamenilor. Simtul umorului, un zambet luminos si rabdarea sunt cele trei arme cu care sigur vei cuceri inimile oamenilor si vei lega prietenii frumoase big grin Succes >big grin

| Iridescent a răspuns:

Totul vine de la sine.Nu te grabi happy timiditatea ta o sa dispara atunci cand o sa apara increderea in tine.Incepe usor, un amic/amica, doi si dupa incepi sa devi mai sociabila.Simtul umorului te va ajuta.