| Doris143 a întrebat:

Hello!
Locuiesc cu prietenul meu de câțiva ani si nu folosim protecție în timpul sexului.
De obicei, o facem si cand sunt la mentruatie. Cand se intampla asta, el termina in mine, fără să mai ejaculeze afara... Ca de obicei.
Luna asta am avut ceva sangerari exact la momentul la care trebuia sa imi vina mentruatia. Noi am considerat ca asta este... ca a venit...asa ca am facut-o neprotejat si a terminat in mine.
Problema e ca am mai sangerat a doua zi cateva picături apoi s-a oprit. In mod normal, cand făceam asta... mentruatia continua si sangerarea era abundenta.
Acum imi fac griji ca s-a oprit. Repet... era data obișnuită la care imi venea in fiecare luna. Dureri am, dar foarte mici. Exista vreo sansa sa fi rămas însărcinată? E mult prea devreme sa fac un test. Este a3a zi de cand nu mai curge nimic... As avea nevoie de un sfat, daca a mai trecut cineva prin asta. Am prietene care procedează asa chiar cu câteva zile înainte de mentruatie si cateva după. Ma refer aici la ejaculare înăuntru.
Da, stiu ca e o alegere iresponsabilă, dar as dori ca raspunsurile sa se concentreze pe problema si atat.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Bineinteles ca poti ramane. Depinde cate zile are ciclul tau. Unii considera ca spermatozoizii pot trai pana la 7 zile, 5 dupa altii. Cat vor trai nu poate prezice nimeni.
La un ciclu scurt sunt sanse.

Ai fi mai putin ingrijorata daca ai folosi o combinatie de metode naturale de contraceptie, calendar, metoda mucusului cervical, metoda temperaturii bazale.

Metoda retragerii nu e cea mai safe si se recomanda sa fie completata cu altele.

Un test de sarcina te poate va lamuri.

>> Dureri am, dar foarte mici
Ar putea fi Mittelschmerz, durere intr-o parte a abdomenului, semn al ovulatiei.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred că doar s-a nimerit să-ți vină mega puțin luna asta, nu cred că ești

| Michaeel a răspuns:

De aia este cel mai bine sa folosesti prezervativ.Este asa de greu sa nu ejaculeze in tine si sa o faceti protejat fara sanse ca tu sa ramai insarcinata? Asta patesti cand faci prosti fara sa te gandesti la consecinte.Nu degeaba a fost inventat prezervatuvul.

| seth2016 a răspuns (pentru Michaeel):

Orice s-ar zice de prezervativ, ca e ultrasubtire, ca are incalzire centrala, ca nu mai stiu ce... nu se simte la fel. Scade din placere.

Metoda retragerii scade si ea. Asa ca nu se mira nimeni de ce o face lumea "bare" pana la capat.

Ori la bal, ori la spital. rolling on the floor

| Michaeel a răspuns (pentru seth2016):

O scădea din plăcere dar și când afli ca ești gravida în 3 săptămâni scade din plăcere.

| Stegman a răspuns:

Am prietene care au ramas si la ciclu insarcinate. Depinde de organism. Dar daca sunteti de cativa ani impreuna nu cred ca e o problema sa vina un bebe, nu?

| Doris143 explică (pentru Stegman):

Problema nu ar fi. Am luat asta in calcul. Dar noi suntem tineri, cariere la început de drum, job-uri slab plătite... chiar si cu facultate si master terminat. Suntem încă in perioada in care ne punem pe picioare si nu ar fi un moment prielnic.
Iti multumesc pentru raspuns!

| Stegman a răspuns (pentru Doris143):

Stii cum e, daca ti l da Dumnezeu o poti duce. El iti da el te ajuta? Ca o paranteza, am avut o cunostinta in Bucuresti, la fel la inceput de drum, locuiau intr o garsoniera, a ramas insarcinata, a facut avort. Acum inca se chinuie sa faca un bebelus... dorit, si nu mai poate. Asa ca nimic fara Dumnezeu. Dar poate nu e de data asta. Bafta ✌