| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Hello TPU. Am o relatie cu prietenul meu de aproape 8 luni. Mereu cand mergem undeva sa mancam imi platesc eu consumatia. Inclusiv de ziua mea cand am mers la pizza si am scos 30 de lei pentru mine (mi-a luat un cadou destul de scump totusi) si inca nu stiu daca e ok sa se intample asta..deja devine ceva foarte ciudat pentru mine pentru ca mergem destul de des sa mancam si nici eu nu am prea multi bani si nu pot sa-i zic sa stam acasa. Voi ce ziceti? Vreau raspunsuri serioase ca inca nu stiu daca e ok sa-mi platesc eu comsumatia de fiecare data sau nu.

9 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa 8 luni de relatii ar trebui ca discutiile intre voi sa fie mai deschise. Trebuie sa-i spui ca nu ii poti permite sa mananci la un local atat de des. Cati oameni isi permit sa manace la un local des?

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru CodrutElian1990):

Inca nu simt ca ii pot spune asta. Vreau doar sa stiu cine e normal sa plateasca mai des.

| Eireann a răspuns:

De obicei noi o facem cu schimbul, o data platesc eu tot, o data plateste el tot. Acum ca el nu a putut lucra din cauza situatie cu Covid am platit eu mereu tot. Si mancare, si chirie, si Internet, si bani de tigari... Zici ca sunt maica-sa...

| ancaval a răspuns:

Păi faci tu mâncare și îl inviți la tine să mănânce. Învață să faci, dacă nu știi, că o să îți prindă bine in viitor.
Și da, e perfect normal să îți plătești consumația. De ce? Păi nu ești muierea lui, nu ești pe numele lui, să îți plătească el. Deocamdată ești doar o iubită, posibil o relație trecătoare.

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru ancaval):

Da..doar ca ma simt putin ciudat cand vad ca doar la mine e asa..la orice fata pe care o cunosc ii plateste iubitul comsumatie cateodata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

De regula asa este frumos, daca el are venituri. Fata cheltuie mai mult sa fie frumoasa, aranjata, placuta. Baiatul cheltuie mai putin in acest sens, dar cheltuieste mai mult cu iubita.
Prin plata de catre baiat a consumatiei arata si ca ii place mult de ea. Analizeaza aceasta fraza. Se scuza daca el nu are venituri, dar atunci nu mananci la restaurant: iesi la o cafea, suc etc. numai.

| ancaval a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

No lasă. Atâta bai să fie. Pune-te și fă tu ceva de mâncare și îl chemi la tine. Faceți economie și la bani.
Cât crezi că o să mâncați tot în oraș?

| Lecorbusier a răspuns:

Ca sa stii penteu viitor.de ziua ta normal ar fi fost sa platesti si consumatia ta si consumatia lui.asa se face si cand iti scoti prietenii in oras de ziua ta si iti iau cadouri trebuie sa ii cinstesti cumva.mi se pare normal sa platiti asa fiecare pentru el doar daca ati discutat despre asta si va convine amandurora.cum nu ati discutat inca despre asta nu, nu mi se pare ok.nu exista un mod corect sau universal de a impartii nota asta chiar e o chestie de comunicare intre cupluri

| Mihaela2023 a răspuns:

Poate nu are bani, dar dacă lucrează ar trebui sa plătească el totul dacă ține cu adevărat la tine trebuie să il întrebi ce salariu are