| AditzaAditsssa a întrebat:

Hello,TPU! Am si eu o problema si ati vrea sa ma ajutati, voi cei care aveti rabdare sa cititi o istorioara mai lungabig grin Am un iubit de doi ani si jumatate.Il iubesc mult,cel putin asta cred. Avem o relatie frumoasa,ca sa zic asa,insa exista multe certuri, din motive banale cel mai des.Acum lucram in orase diferite,eu stand in gazda iar el facand naveta, ceea ce ne obliga sa ne vedem mai rar.Pana in aceasta vara totul a fost ok,nu m-am gandit niciodata la despartire sau la vreo alta relatie cu vreun alt baiat, Insa...acum,a mai aparut cinevatongue Baiatul sefei mele. La inceput nu a fost nimic, nici macar o atractie cat de mica.Insa usor,usor am inceput sa vorbim.Mi-a cerut facebookul si acolo a inceput totul, s-a indragostit de mine! Apoi au urmat numerele de telefon.Initial nu am vrut sa i-l dau,am facut tot posibilul sa evit sa vorbim despre o eventuala relatie,sau sa ne intalnim,insa in cele din urma am recunoscut ca il plac.Mi-a spus ca nu vrea sa ma deranjeze,daca nu imi doresc sa ma sune,nu o va face,nu va insista, desi ma place mult.Nu l-am mai vazut de vreo cateva zile, insa nu inteleg de ce imi doresc sa vorbesc cu el sau sa il vad.De cate ori il vad online, imi tresare inima si am automat o stare de bine...Totodata,sunt foarte confuza si in legatura cu iubitul meu.Cum am spus,am evitat destul de mult sa fac vreo prostie pe care sa o regret mai tarziu, si am incercat sa-i raman fidela.Mentionez ca iubitul meu a fost inselat de fosta,de-asta nu prea are incredere nici in mine.I-am promis de la inceput ca nu il voi dezamagi, desi nici pana acum nu am reusit sa-l fac sa ma creada.Totusi,ce simt? De el nu ma pot desparti,nu imi imaginez cum ar fi fara el,ma gandesc ca e prea mult timp intre noi,prea multe momente, insa si la celalalt ma gandesc intruna.Imi place cum vorbeste,cum se poarta, abia astept sa il vad sau sa vorbim.Nici nu stiu daca mai iubesc sau nu, daca e corect ceea ce fac.Nu ma pot intelege,nici de iubit nu ma pot desparti,insa nici pe celalalt nu-l pot uita, parca e mereu in mintea mea.Ma consider vinovata,chiar daca nu am inselat fizic,parca il insel mintal, parca nu sunt corecta.nu stiu ce sa fac, poate ma ajutati cu un sfatsad Multumesc!

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai eu cred ca tu esti confuza. zici ca il iubesti(asa crezi) pai cand iubesti, nu exista loc de indoiala, el nu are incredere in tine? poate de asta nu il iubesti in totalitate, neavand incredere totala, te face sa fi scceptica, celalalt probanil este opusul iubitului tau, e cald/tabdru/are cuvintele la el si te-a facut sa suspini dupa el, deci are ceva in plus fata de iubitul tau, probail ce nu vezi la iubit, vezi in viitorul iubit..iti e frica sa il parasesti, ori nu vrei? poate te gandesti ca ai promis ca nu o sa fi ca fosta lui ca l-a inselat, dar oare e bine sa te amagesti singurica? il iubesti ori ba? vrei sa fi cu el ori ba? gandeste/judeca/si apoi alege...nu alerga dupa 2, ca o sa ii pierzi pe ambii.
O zi frumoasa sa aihappy

| AditzaAditsssa explică (pentru caramela):

Imi este si frica, nu vreau sa iau o decizie pe care as putea sa o regret mai tarziu.Am incercat oarecum sa-mi impun faptul ca il iubesc si ca nu trebuie sa ne despartim, ca probabil e doar o atractie de moment care imi va trece.Ma simt bine si cu iubitul meu,dar parca mereu mi-a lipsit mai multa caldura din partea lui,ceea ce a dus la multe discutii in contradictoriu,unele chiar grave. Celalalt e mai cald,se intereseaza mai mult daca mi-e bine, se gandeste la sentimentele mele, parca vad in el ce nu vad la iubitul meu. Avem multe lucruri in comun, singura diferenta este ca el e genul mai petrecaret iau eu sunt un pic mai linistitalaughing) in rest, e super ok...Chiar sunt intr-o dilema,cand imi vad prietenul ma bucur, il alint, incerc sa-l fac cat mai fericit, sa se simta iubit, dar cand il vad pe celalalt ma trec toti fiorii...

| lpavel a răspuns:

Wow! Se pare ca esti intr-o mare incurcatura!
Sfatul meu este sa te decizi cat mai repede pe care il vrei, pentru ca, cu cat trece mai mult timp cu atat va fi mai grea decizia si mai mult ca sigur va castiga cel nou!
Acum cel nou are puterea da ati face fluturasi in stomac (da, esti indragostita de el) dar oare il vei iubi la fel de mult si dupa cativa ani, cand fluturasii vor disparea, cum iti iubesti acum iubitul? Asta-i marea intrebare!
In ciuda certurilor tu inca il mai iubesti si sigur si el te iubeste! Acum cand va vedeti mai rar, ce crezi nu ar fi putut sa-si gaseasca si el una? Dar el n-a facut-o! De ce? Pentru ca te iubeste!
Anii de cand sunteti impreuna vorbesc de la sine!
Iar in ziua de azi mai greu gasesti o relatie ca a ta! (zic eu... )
Deci parerea mea este sa-ti pastrezi iubitul!
Daca iti pastrezi iubitul, atunci ar fi timpul sa faci cumva sa fiti impreuna 1-2 saptamani, iar in acest timp incearca sa nu te mai gandesti la cel nou! Asa va fi mai usor sa uiti de el!
Iar celui nou sa-i spui decizia ta inainte sa pleci si mai spune-i sa uite ca intre voi ar putea fi ceva vreodata!
Rupe orice legatura cu el... iar daca tot insista atunci poate ar fi mai bine si sa-ti schimbi locul de munca, stiu ca suna c-am naspa dar trebuie sa fi pregatita pentru orice...
Ce grea e dragostea uneori... happy
O zi buna!

| AditzaAditsssa explică (pentru lpavel):

Multumesc mult pentru sfat, l-am recitit de vreo doua ori.Stiu ca iubirea nu poate trece doar vazand alta persoana, insa ma enerveaza toata situatia asta.Chiar daca ma gandesc la celalalt, totusi incerc sa il fac cat mai fericit pe prietenul meu, ma simt bine cand ne intalnim si in acelasi timp, ma mustra rau de tot constiinta.Adevarul nu i-l pot spune, nu m-ar ierta niciodata tocmai pentru ca ma iubeste.Chiar daca ne certam des, suntem de nedespartit, avem atatea lucruri impreuna...Totusi cred ca poate am vazut in celalalt ce nu vad in iubitul meu si de-asta m-au "invadat" fluturasii. Oricum, cred ca imi va trece.

| EleSimoo a răspuns:

E bine ca ai avut "puterea" (ca sa zic asa.) de a nu il insela. Dar daca nu te indepartezi de "baiatul sefei" riscul de a ceda va creste. Am vaga impresie ca esti oprita de faptul ca iubitul tau a fost inselat in trecut. Poate ma insel.
Eu, punandu-ma in pielea ta, m-as indeparta de celalalt. (Cu siguranta nu i-as fi dat facebook-ul, cu atat mai putin numarul de telefon. )
Ai grija, risti sa dai cu piciorul unei relatii pentru o pasiune trecatoare.
Plus ca... barbatii iarta destul de greu. Unii, deloc. Daca mai e si a doua oara... pf.

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Psihologic vorbind, certurile din ultima vreme le tratezi altfel; stiind ca exista cealalta varianta (o sa-i spun baiatul nou) de fiecare data cand va certati o sa pui mai putin la inima. Daca baiatul vechi iti spune acum: iubito nu stiu cum sa-ti spun, dar parca te-ai schimbat. O sa ai un soc (desi, fara sa stie de celalalt). Ma intreb, daca tu i-ai spus baiatului nou ca ai iubit (asta trebuia sa-i spui in momentul in care ti-a cerut nr de tel si facebook-ul) de ce a insistat? Uite ce sfat iti da "un necunoscut": Baiatul nou are planul bine definit si stie ori incearca sa te devieze de la normal iar obiectivul lui este altul: sa se culce cu tine! Daca stiu ca o fata are prieten, deja suna ocupat! Stai linistita ca nu esti singura in situatii din astea, revina-ti, trezeste-te si gandeste-te ca sunt 2 anisori si jumatate, 30 de luni de zile, mai bine de 910 zile in care ati pus amandoi suflet la construirea acestei relatii si nu se merita ca viata ta sa devina o telenovela! E viata ta, eu asa as proceda daca as fi in locul tau! Maine poimaine o sa te trezesti ceruta in casatorie si iti vei da seama ca am avut dreptate! Numai bine!

| Mytsaa a răspuns:

Trec printr-o situatie asemanatoare. Exemplul meu nu e deloc bun dar m-am simtit prea vinovata ca sa pot sa mai continui relatia, asa ca am renuntat la iubit si cu celalalt..situatia e complicata ca sentiment insa ca viitor e destul de clara:stiu sigur ca nu voi avea niciodata o relatie cu respectivul insa sunt foarte indragostita si ma simt vinovata gandindu-ma mereu al el.

Sfatul meu este sa incerci o perioada sa stai departe de baiatul sefei, sa-i explici ca esti intr-o situatie delicata si ca vrei un pic de singuratate sa iti revii.Intre timp, ar fi bine sa te intalnesti cu iubitul tau si sa iti testezi sentimentele pentru el, sa vezi ce simti, daca mai simti la fel sau nu.
Faptul ca i-ai promis ca nu il vei dezamagi iti umbla prin minte mereu si te face intr-un fel sa te simti obligata sa nu-l lasi, iti spun din experienta ca asa e, am jurat ca nu las si 1 an de zile am trait cu impresia ca trebuie sa traiesc juramantul, nu sa-mi traiesc eu viata dupa cum imi spune inima.Eu m-am despartit de iubitul meu dar parca nici acum, ca prieteni, nu pot sa nu vorbesc cu el.Ne-am obisnuit unul cu altul atat de mult incat am crezut ca inca ne iubim ca la inceput.

Trebuie neaparat sa vezi daca mai simti la fel pentru iubitul tau si atunci iti vei da seama cu exactitate. Daca, sa zicem ca te vei desprti de iubitul tau, nu trebuie sa te simti vinovata deoarece va despartiti tocmai sa nu-l inseli.Ar trebui sa inteleaga si sa aprecieze faptul ca nu vrei sa faci vreo greseala.

| KatlynKim a răspuns:

Am avut si eu cam aceeasi situatie. Pai stii vorba aceea "Daca esti indragostita de doua persoane, alege-o pe a doua pentru ca daca o iubeai pe prima nu mai exista a doua." Acum nu stiu ce sa zic avand in vedere ca ai o relatie cu el de 2 ani. Si esti sigura ca il iubesti pe baiatul sefei?
Sfaturile noastre nu o sa iti fie foarte utile pentru ca numai tu stii ce simti. O sa ai nevoie de cateva zile in care sa te gandesti pe care il iubesti cu adevarat. Asa am facut si eu. Succes:*

| AditzaAditsssa explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, am luat in considerare tot ce mi-ati spus, dar stiu ca rezolvarea e tot in mainile mele...O zi buna tuturor, nu am sa dau fundita pentru ca nu am cum sa il aleg pe cel mai bun, toti m-ati ajutat foarte mult.In schimb voi da voturi tuturor! Va pup!

| Killa93 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemanator. doar ca la noi e vb de 5 ani de relatie. Eu te-as sfatui sa gandesti cu inima, adica prietenul tau. Sa nu regreti mai tarziu.
Intre tine si baiatul sefei tale e o atractie trecatoare. cel putin pentru tine asta o spun din experienta.

Ai grija, si gandeste-te bine! :*

| DxRoby a răspuns:

Bună. Eu zic să-i spui iubitului adevarul și să rămai cu băiatul șefei. Din cîte am înțeles eu pe el îl placi.