| bunicisibuni a întrebat:

Help me! Aseara am aflat ca am oxiduri sau viermisori. Ideea e ca: cu 2 zile inainte eu m-am masturbat. Si am citit ca aia ajung in vagin Sunt foarte panicata. Se moare? O sa-mi afecteze viata sexuala? Mama a spus ca se trece si ca trebuie sa am grija ce mananc si diseara o sa-mi aduca si pastile. Mama e medic de familie.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rînd nu sunt oxiduri, ci oxiuri, ei sun viermi care se gasesc in intestinul gros, si se elimină prin fecale(caca), dar de la oxiuri te mănincă foarte tare zona anală, trebuie sa te speli bine la fund după ce folosesti toaleta, si la fund si la vagin, lenjeria intimă sa o schimbi des si sa te speli zilnic, mergi la medicul de familie sa ti faci analizele, poate va fi necesar si coprocultura ca ei sa vada de unde vine infecttia, mergi la farmacie si cumpăra ti recipient de urină si coprocultură si mergi la medic, dar asta duci la analiză numai daca i ti spune medicul ca ai nevoie. Ce vârstă ai? Oxiurile nu se fac de la masturbare stai linistită, se fac de la mîini murdare. Spală te des pe mîini.

| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste cu mama si ia pastilele si lasa masturbarea pana nu te vindeci pe deplin! Vindecarea este de lunga durata, uneori durand chiar 1 an, deci, ai timp destul sa fii sigura ca nu mai ai vermisori si sa nu te mai masturbezi, pentru ca transferi oule de viermi in vagin!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se moare din cauza oxiurozei.laughing Prin administrarea a 2-3 comprimate din medicamentul folosit la tratarea afectiunii totul reintra in normal. Multa sanatate.

| ubox7007 a răspuns:

Rareori, mai ales în infecțiile masive, femelele de Enterobius vermicularis pot fi găsite în localizării ectopice: zona vulvară, zona inghinală, tractul genital masculin, tractul genital feminin (vagin, uter, salpinx), tractul urinar, cavitatea abdominală (peritoneul pelvin), oment, ficat, splină, rinichi, plămâni, glandele salivare.

Aceste migrații neobișnuite sunt datorate trecerii viermilor din anus spre tractul genital apoi în cavitatea abdominală la nivelul trompelor uterine (Fallopio).

Oxiurii pot trece, de asemenea, în cavitatea abdominală printr-o perforație a peretelui intestinal, în cursul unei diverticulite, unei apendicite, unor boli inflamatorii intestinale sau a unei tumori maligne intestinale. Atunci când paraziții ajung în cavitatea peritoneală, ei determină formarea unor granuloame și o peritonită pelviană.

Granuloamele datorate acestui parazit au fost întâlnite în ficat și plămân. Probabil, parazitul pătrunde activ prin peretele intestinal, a cărui integritate este compromisă printr-un proces necrotic sau tumoral, și apoi se răspândește pe cale hematogenă.

Prezența parazitului sau a ouălor sale provoacă o reacție inflamatorie, cu formarea ulterioară de granuloame cu eozinofile pseudotuberculoide care pot conține cristale Charcot-Leyden. Această reacție inflamatorie este suficient de importantă pentru a fi sursa simptomelor.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Oxiuriaz%C4%83

Serios, ai toate informatiile aici, nu mori, nu ti se intampla nimic, doar ca e gretos... dar daca nu ai o infestare masiva sa te doara nu altceva, atunci calmeaza-te si lasa ca trece, p.s mananca si usturoi si remedii naturiste, mai des, nu zilnic, dar mai des + evident acuma pastilele alea.