| MaximSpeed a întrebat:

Salut,de vreo luna incoace am opservat ca am viermisori (oxiduri) am mancat usturoi la greu,au disparut cateva zile si au aparut la loc,ajutati-ma va rog frumos,nu mai suport mancarimile anale,nici noaptea nu pot dormi,nu imi spuneti sa ma duc medic pentru ca imi este rusine, nu am spus nimanui din familie,(am 18 ani), dau funda raspunsului corect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau băiat?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SCOATE-ŢI din căpşor chestia asta cu "remediile naturiste"!

De MULTE ori, acestea NU "funcţionează"!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

EVIDENT, având în vedere cele descrise de tine, "tratamentul" naturist folosit NU funcţionează!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENT/Ă la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

ZENTEL comprimate. Trebuie pastrata o igiena riguroasa. Schimbi des lenjeria de pat, hainele, prosoapele etc. Ar fi bine ca tratamentul sa fie facut de intreaga familie, exista risc de reinfectare.
Citeste aici despre medicament:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albendazole

Răspuns utilizator avertizat
| MaximSpeed explică:

Baiat