| bunicisibuni a întrebat:

Help me! Deci m-am masturbat si dupa a inceput sa ma doara jos mai tare ca pana atunci. Mi-e frica! Si m-am spalat pe maini. Luna asta nu mi-a venit ciclu pentru ca mi-a venit luna trecuta de doua ori si ma dor si sanii de vreo saptamana. Ce sa fie?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este normal ca intre 2 menstruatii consecutive sa existe o perioada mai mica de 21 de zile, dar daca este vorba de niste cicluri menstruale foarte scurte de 21-22 de zile, apare posibilitatea producerii a 2 menstruatii cam tot in a 2 sau 3-a luna. Durerea de sani poate fi considerata ca facand parte din semnele premenstruale deci sa prevesteasca inceperea in curand a menstruatiei. Se pare ca ai un ciclu menstrual neregulat si in acest caz de fapt este vorba de dereglari hormonale oarecum "normale" in adolescenta si nu de intarzieri de menstruatie care sa fie provocate de activitatea de masturbare. Multa sanatate.

| doctorandus a răspuns:

Consulta un ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine consulti un medic ginecolog.

| Corinutza17 a răspuns:

Ginecologul te va ajuta sigur.