| anonim_4396 a întrebat:

Am intretinut relatie sexuala dupa 3 luni de carantina. In cele trei luni eu am stat numai in casa. Am observat ca schimbarea de mediu mi-a intarziat ciclu din a doua luna cu 4 zile, eu avand ciclu regulat de 25-28 zile si niciodata nu a intarziat.
Luna trecuta am avut ciclul in ziua 27, pe 29 mai, iar pe 5 iunie am intretinut rel. sexuala (ziua 8 dupa ciclu).
Curiozitatea mea este urmatoarea: la aproximativ 5 zile dupa relatia sexuala au inceput sa ma doara sanii, durerea tinand pana acum (ziua 28). Ca semn de ciclu am si durerea in partea dreapta de ovar pe care o am de o saptamana si ceva. Ciudat mi se pare faptul ca sanii au inceput sa ma doara cu doua saptamani inainte ceea ce nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum. Ar putea fi o posibila sarcina? Sunt in ziua 28 si inca nu mi-a venit. Se poate sa imi intarzie de la schimbarea de mediu si de la faptul ca am intretinut relatie sexuala dupa 3 luni? (Mentionez faptul ca dupa trei luni de stat in casa, am iesit pe afara)

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la medicul ginecolog el te va consulta, ce varsta ai? Sexul a fost cu ejaculare in vagin? Sau nu. Multă sănătate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual incepe odata cu PRIMA ZI de menstruatie si NU din momentul in care s-a terminat sangerarea menstruala.
Actul sexual care a avut loc in data de 5 Iunie a fost intretinut in cea de a 10-a zi a ciclului menstrual. Iar acea a 10 zi a ciclului putea fi in perioada fertila numai daca ciclul urma sa aiba 25 de zile, sau sa fie inainte de inceperea perioadei fertile daca ciclul urma sa aiba lungimea de 28 de zile sau si mai lunga.
Chiar daca sexul este intretinut in perioada fertila, sarcina poate sa se formeze numai daca ajunge sperma in vagin. Fiindca NU ai mentionat daca a existat o ejaculare de sperma si de asemenea prin modul ambigu de formulare si prezentare a intrebarii dar si a lipsei de informatii necesare de a fi stiute, aceasta intrebare devine o simpla ghicitoare la care nimeni nu poate formula si oferi un raspuns cert. Cel mai probabil este vorba doar de o simpla dereglare a lungimii ciclului menstrual care se produce din cauza dereglarii activitatii hormonale. Sanatate!

| Siennnnna a răspuns (pentru corbulalbrosu):

A fost vorba de doua acte sexuale. In primul act nu a existat nicio ejaculare, iar in al doilea a existat una dar la 5 minute de la incheierea actului.

| Siennnnna a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iar actul sexual a avut loc in cea de a 8-a zi de la prima zi a ciclului. (29 mai - prima zide ciclu, 5 iunie - actul sexual) 8 zile diferenta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Siennnnna):

Acum 5 minute | Criistiinaa31 explică (pentru corbulalbrosu):
A fost vorba de doua acte sexuale. In primul act nu a existat nicio ejaculare, iar in al doilea a existat una dar la 5 minute de la incheierea actului.
Iar actul sexual a avut loc in cea de a 8-a zi de la prima zi a ciclului. (29 mai - prima zi de ciclu, 5 iunie - actul sexual) 8 zile diferenta

Teoretic atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma o sarcina in urma unui sex intretinut in primele 8-9 zilei ale ciclului menstrual este destul de mica de circa 5-10 % atunci cand sperma este ejaculata in vagin. Fiindca in cazul amintit NU a fost ejaculata sperma in vagin si de asemenea datorita faptului ca sexul a avut loc inainte de a incepe perioada fertila, se poate aprecia ca in aceste conditii NU s-a putut forma sarcina si in zilele urmatoare va porni negresit sangerarea menstruala.
Daca vei citi cu suficienta atentie urmatoarele explicatii vei reusi sa intelegi : daca si in ce conditii/situatii se poate forma sarcina.
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 6-7-8 ZILE ALE UNUI CICLU MENSTRUAL OVULATORIU
Daca sperma in mod sigur nu ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Un test de sarcină te-ai gândit să faci?

| Siennnnna a răspuns (pentru Andreeush):

Bineinteles, dar am posibilitatea sa ajung la farmacie saptamana viitoare.

| Sofer a răspuns:

Fai un test de sarcina.