| Marxel a întrebat:

Help! Menstruatia a intarziat 7 zile, am un ciclu neregulat, e posibil sa fiu insarcinata daca am facut petting si prietenul meu mi-a atins vaginul si inainte a pus mana pe penis care avea lichid preejaculator? Tin sa precizez ca eram in prima zi in care s-a terminat menstruatia. Cu cateva zile in urma m-a durut burta, spatele, momentan ma dor sanii mai ales cand ii ating

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din punct de vedere stiintific si medical NU se poate forma o sarcina prin intermediul lichidului preejeculator si de asemenea NU se poate forma o sarcina decat in cazuri extrem de rare in primele 6-7 zile ale ciclului menstrual mai ales daca acesta are o lungime mereu de peste 24-25 de zile. De asemenea trebuie sa INTELEGI si sa-ti intre bine in MINTE ca in cazul unui ciclul NEREGULAT cel ca si al tau, NU EXISTA, adica NU se poate folosi TERMENUL/NOTIUNEA denumita INTARZIERE fiindca NU exista un reper fix fata de care sa te raportezi in privinta inceperii menstruatiei. INTARZIEREA se poate calcula doar fata de o data FIXA foarte exact/precis determinata cum este cea din ciclul menstrual REGULAT o data precisa fata de care sa te raportezi, data care ar reprezenta momentul de incepere a menstruatiei. Ceea ce trebuie sa intelegi este aceea ca este posibil ca actualul ciclu menstrual sa fie unul (mult) mai lung decat au fost cele de pana acum, ceea ce poate fi considerat ca fiind absolut normal in cazul oricarui ciclu menstrual NEREGULAT. Actuala situatie se datoreaza functionarii incorecte/deficitare a GLANDELOR ENDOCRINE din organismul tau, astfel ca pregatirea pornirii menstruatiei sa se realizeze de abia doar peste cateva zile sau chiar peste cateva saptamani. In cazul ciclului neregulat deseori se instaleaza AMENOREEA (deci nu INTARZIEREA) si menstruatia se porneste cu totul neasteptat uneori chiar si dupa trecerea a 2 sau 3 luni de zile. Intr-o astfel de situatie se poate deduce si probabil afirma fara teama de a gresi ca probabilitatea de sarcina cel putin teoretic este aproape imposibila mai ales daca avem in vedere faptul ca se manifesta simptomele premenstruale. Multa sanatate!

| Marxel explică (pentru corbulalbrosu):

Dar simptomele astea nu pot fi din cauza sarcinii?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marxel):

NU. NU pot fi simptome provocate de sarcina fiindca asa ceva NU exista in acest moment al ciclului menstrual. De asemenea durerile aparute si disconfortul care au existat si s-au manifestat si care sunt prezente in ultima perioada pot sa reprezinte simptomele premenstruale, adica sa presemnalizeze pornirea menstruatiei.