| anonim_4396 a întrebat:

Help TPU. Multe mai am sa va spunsad.De ceva vreme am cunoscut o fata la locul de munca, de 2 saptamani suntem impreuna, ea 21 eu 20, totul este perfect cu o mica exceptie care schimba foaia, FUMEAZA, eu fiind nefumator.
Problema nr1 este ca eu nu suport tigarile,gustul,fumul(ma inec de la ele). Acest lucru aduce discutii care face ca relatia sa scartaie si nu imi doresc dar e ceva ce eu nu suport din tot sufletul nu ma reprezinta.A spus ca va incerca sa renunte la ele,dar nu vad nici o mica schimbare, a spus ca in preajma mea nu va mai fuma, acum zice peste ceva timp se intampla invers.
Astazi am iesit la un suc eu cu ea si inca 4 prieteni de ai ei fete si baieti,toti fumeaza,binenteles si ea a fumatsad
Mereu ma intreb de ce trebuie sa existe cate ceva sa distruga o relatie care merge foarte bine.
Nu imi place anturajul in care se invarte,am fost acasa cu totii, fum de il tai cu cutitu, bautura la greu..cand e alaturi de ei este altfel...stiu nu ai pot impune sa renunte,nu o pot obliga.
Cica si de fostul din acest motiv s-a despartit,ca ia rupt ala un pachet de tigari, asta mi-a zis ea si m-a intrebat "vrei sa ne despartim din cauza asta? " urasc situatia la maxim!
Nu vreau sa se strice totul de la o chestie, ce trebuie sa fac? Nu vreau sa o pierd, imi doresc nespus de mult sa tina relatia ne intelegem super bine cand suntem impreuna ne vedem iesim...totul e perfect..pana la acest punct care arde..cum am ajuns acasa am bagat hainele la spalat ca erau pline de fum
Rog din suflet sfaturi!

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nimeni nu te obliga sa accepti un anturaj care nu-ti place. Tot la fel, nimeni nu te obliga sa accepti ca prietena o fata plina de defecte. Dar in acelasi timp, fii corect si cu tine, nu te mai imprieteni cu nimeni, pentru ca si tu esti plin de defecte!

| Darkmagic a răspuns:

Descompusa, intrebarea ta s-ar traduce prin: "Hai sa cantarim iubirea". happy
Inainte sa ajungi sa o iubesti, stiai ca fumeaza, deci face ceva ce tu NU SUPORTI?
- Da. happy
Ai sperat ca se va lasa de fumat, din dragoste pentru tine?
- Oui. happy
Tu te-ai apuca de fumat din dragoste pentru ea?
Cam nasol, nu?
Sfatul se numeste: "ALTA", Denis199...

| Cristiann25 a răspuns:

In locul ei nici n-as mai sta de vorba cu tine.De ce? Pai sa-ti spun.Sunt multe fete care mi-au zis sa ma las.Raspuns? Iti convine asa bine nu iarasi bine.Pe mine NU ma poate schimba nimeni. Dupa ce ca o viata ai si aia scurta sa te mai si iei dupa altii? Cand iubesti pe cineva il iubesti asa cum e.Nu se drogheaza nu face cine stie doar fumeaza! Daca nu esti in stare s-o accepti asa las-o in pace ca o sa gaseasca cu siguranta un baiat care s-o iubeasca asa cum e!

| Vi003 a răspuns:

Apuca-te de scris, ai talent, omule! Dai importanta amanuntelor pe care le descrii si le comentezi de nu te mai opresti. Si cand te gandesti ca totul a plecat de la niste nenorocite de tigari.

| TotEu1993 a răspuns (pentru Vi003):

laughing mi-a placut

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Dragostea asa e a dracului rau domne, exista riscul ca sa te imbolnavesti daca o iubesti si ramai cu ea, te poti imbolnavii si daca te desparti de ea dar boala asta a despartirii are remedii mult mai multe decat boala de plamani