| anonim_4396 a întrebat:

Hey,am citit pe internet despre ovilație și perioada fertila dar așa și nu am înțeles mai nimic aproape din asta. Ajutați-mă vă rog cu niște explicații despre toate aceste lucruri dar rog mult cu explicații nu doar în 2-3 rînduri.Dau fundă! Și fără luare în rîs vă rog.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Avem aici si un coleg foarte informat, Corbulalbrosu, intra la raspunsurile lui si vei gasi tot ce te intereseaza despre asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ovulatia se intampla la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale!
Adica: daca ciclul tau are 28 de zile (se numara intotdeauna din prima zi a ciclului menstrual) atunci ovulatia se intampla in ziua a 14-a zi!
Perioada fertila incepe: cu 5 zile inainte de ovulatie si se termina 5 zile dupa ovulatie, adica din ziua a 9-a si pana in ziua a 19-a, este perioada fertila! Daca faci sex neprotejat in perioada fertila, poti ramane insarcinata, chiar daca baiatul nu ejaculeaza in tine, din cauza lichidului seminal care se scurge din penis, in primele secunde cand este introdus in vagin.

Perioada fertila si ovulatia se poate stii la fetele/femeile care au ciclul regulat, pdar nu si la cele cu cilul neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

PERIOADA FERTILA SE POATE DETERMINA NUMAI/DOAR IN CAZUL IN CARE CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT. O sarcina se poate forma/lua nastere DOAR in cazul in care in perioada fertila a ciclului menstrual ajunge SPERMA in vagin, indiferent prin ce modalitate. Perioada fertila a unui ciclu menstrual reprezinta o perioada de circa 5-6(7) zile in care o femeie poate procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce INTOTDEAUNA DOAR O SINGURA DATA intr-un ciclu menstrual unul sau in cazuri foarte rare 2 sau mai multe ovule viabile (cand se formeaza sarcina cu gemeni), INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil/poate fi fecundat incepand din momentul aparitiei o perioada de 12-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu se produce fecundarea, ovulul nefecundat intra intr-un proces de degenerare rapida si in 2-3 zile se dezintegreaza, o parte se transforma in asa numitul corp galben, iar celelalte resturi ale ovulului sunt resorbite de organism. Este acceptat si faptul ca un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale pana la circa 5 zile timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. Aceasta perioada fertila este intotdeauna fixa fata de ziua urmatoarei menstruatii insa variabila fata de prima zi a menstruatie deja trecute, astfe ca : in cazul celui mai scurt ciclu menstrual (c.m.) cel de 21 de zile ovulatia se produce in a 7-a zi; deci perioada fertila va fi intre a 2-a si 9-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile ovulatia se produce in ziua a14-a deci perioada fertila va fi intre a 10-a si 17-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m.lung de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. si perioada fertila va fi intre a 17-a si 23-a zi a c.m. Deoarece ciclul menstrual poate avea lungimi foarte diferite de la o femeie la alta cu lungimi cuprinse intre MINIME de 21 de zile, NORMALE de 28 de zile, sau de 35-42 de zile uneori chiar peste 49 de zile in cazul ciclurilor foarte lungi, calcularea momentului producerii OVULATIEI si implicit a PERIOADEI FERTILE se face NUMARAND 14 ZILE SPRE INAPOI fata de DATA la care se preconizeaza sa porneasca VIITOAREA MENSTRUATIE. Sper ca vei intelege citind cu atentie explicatiile. Deci NICIODATA nu se numara incepand din data la care s-a pornit menstruatia care s-a terminat. In cazul in care ai un ciclu menstrual NEREGULAT iti poti stabili data la care s-a produs ovulatia prin masurarea zilnica a TEMPERATURII BAZALE, sau prin verificarea zilnica a starii vaginului si momentul aparitiei MUCUSULUI CERVICAL. De asemenea se poate folosi testul de determinare a ovulatie. Multa sanatate!

| tiana17 a răspuns:

Buna...ovualatia si este perioada fertila, adica o data pe luna si mai exact la 14 zile de la ciclul menstrual ovulul tau sanatos siproaspat produs se implanteaza in ovare unde ajung foarte usor spermatozoizii dupa un contact sexual! sexul in perioada fertila este cea mai usoara cale de a ramane insarcinata, perioada fertila se calculeaza la fiecare femeie in parte, trebuie doar sa stii cat dureaza ciclul tau menstrual complet.