| Elisabeta21 a întrebat:

Hey. Am nevoie de un sfat
Uitati ce e. Ieri, pe 7 august trebuia sa imi vina menstruatia, dar pana azi nu mi-a venit. Mentionez ca pe 6 august am avut un contact sexual neprotejat dar fara ejaculare...
Iar pe 17 si 29 iulie, pe 17 a fost neprotejat iar pe 29 protejat, dar fara ejaculare,
De ce nu mi-a venit menstruatia, De ce nu a venit?
Luna trecuta mi-a fost rau din cauza menstruatiei si a curs putin, mentionez ca mi-a venit pe 10 iulie... Dar de ce nu imi vine acum? Se poate sa vina pe 10 nu pe 7 august?
Ieri am avut dureri mici de burta, se poate sa ma anunte ca imi vine? Cum fac sa vina? Va rog, fara bataie de joc... Si apropo, eu normal aveam o secretie vaginala, dar de doua zile nu m-ai curge. De ce? Se poate forma o sarcina? Va rog spuneti-mi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Stabilirea cu destul de mare precizie a momentului in care va incepe urmatoarea menstruatie se poate face doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si se mentine la acelasi numar constant de zile cel putin pe o perioada de minim 6-8 cicluri. Probabil ca ciclul tau menstrual este neregulat si acest aspect se datoreaza faptului ca activitatea hormonala iti este intr-o oarecare masura dereglata. Acest lucru de obicei se datoreaza faptului ca glandele endocrine in ansamblul lor nu functioneaza corect si din acest motiv ovulatia se produce necontrolat ceea ce afecteaza atat lungimea ciclului menstrual cat si modul de manifestare a menstruatiei. Momentul exact de producere a ovulului si determinarea perioadei fertile se poate stabili doar in cazul ciclului regulat. Deoarece nu ai precizat ce tip de ciclu menstrual ai si nici lungimea acestuia (in cazul in care este regulat), se pot formula doar presupuneri subiective fara valoare practica. Un raspuns cert si pe cat se poate si corect sepoate da doar stiind datele respective. Deoarece se pare ca au aparut simptomele premenstruale se poate presupune ca in urma sexului intretinut in data de 17 iulie nu s-a format o sarcina. Se poate trage aceasta concluzie fiindca sexul respectiv a fost intretinut in a 7-a zi a ciclului menstrual, moment in care probabilitatea de a se putea forma o sarcina a fost foarte mica sau aproape imposibila. De asemenea teoretic si probabil si practic, nu s-a putut forma o sarcina nici in urma sexului protejat si fara ejaculare din data de 29 iulie. Fiindca sexul din 6 august a fost intretinut in ultima saptamana a ciclului, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA, find stabilit stiintific. In concluzie din analiza reiese ca existenta unei sarcini este extrem de mica spre imposibila. Va trebui sa astepti sa vezi cese intampla in zilele urmatoare si eventual sa faci un test de sarcina peste 5-6 zile daca nu se va porni menstruatia pana in acel moment. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci sex neprotejat poti sa ramai si insarcinata, asta trebuie sa-ti foarte clar tie, indiferent ca exista ejacularea in vagin ori nu! degeaba ne intrebi pe noi de ce nu ti-a venit menstra, raspunsul este simplu: este posibil sa fii insarcinata, atata vreme cat ai facut/faci sex neprotejat!

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca actul sexual neprotejata din 17 iulie a fost la inceputul perioadei fertile si din aceasta cauza nu ti-a venit pana acum ciclul menstrual.

| Elisabeta21 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Dar mi.a venit, ieri seara. Totusi, nu prea curge mult. Dar e bine ca a venit.