| NooneLikesMe a întrebat:

Hey. Am o "dilema", oarecum... De ceva vreme vorbesc cu o fata pe Facebook, deoarece ea fiind la facultate, si locuind la 50km distanta,nu ne putem intalni atat de des, dar ceea ce vreau sa va intreb... este,ca de vreo luna am tot vorbit noi pe Facebook alea alea. Totul a inceput in vacanta,cand am cunoscut-o, ea mi s-a parut atragatoare, dar am cunoscut-o, prea tarziu, si vacanta s-a terninat, ea a plecat la facultate, si peste 3-4 saptamani, a inceput sa ma tot "ciupeasca" (poke) pe Facebook,si eu am zis sa ii scriu. Am tot conversat despre tot felul de chestii,hobiuri,muzica etc,si da,le avem in comun. dar faza e ca ea nu vrea sa imi scrie, adica eu i tot scriu aproape zilnic, dar daca o las asa, ea nu imcepe nici o conversatie. Daca o incep eu, o simt foarte comunicativa si gata sa vorbeasca despre orice, imi zice ce ii place, ce nu, ca ii e dor de vara, de excursii (acolo am cunoscut-o) etc. Ce sa cred? ma place sau ce vrea de la mine? Ma tot apasa o intrebare inainte sa ii scriu din nou, "oare ea ce crede cand ii scriu? Pff, iar asta imi scrie? sau "In sfarsit mi-a scris.""Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Dacă fata era plictisită de tine sau ceva, cum te-ai gândit tu în ultimele rânduri, atunci nu-ți mai răspundea la mesaje și gata. Dar dacă ea a acceptat până și să se întâlnească cu tine și apoi ți-a dat și ciupituri pe Facebook înseamnă că e interesată. Acum, asta e partea proastă la voi băieții, voi aveți impresia că dacă o fată nu vă scrie înseamnă că nu-i pasă de voi, sau ceva. Dar nu e asta, noi fetele suntem foarte orgolioase, ne place ca băieții să facă primul pas, ei să ne bage în seamă primii. Pentru că așa a fost întotdeauna, băieții făceau primul pas și unele fete mai,, mândre" încă mai țin legea asta.
Bineînțeles, nu-ți pot garanta că într-adevăr ăsta e adevărul. Poate fata doar te consideră un bun prieten. Ești mai mic sau mai mare decât ea la vârstă? Adică ai spus că ea a mers la facultate, dar de tine n-ai zis nimic, așa că nu înțeleg dacă tu ești mai mare sau mai mic decât ea la vârstă. Știi că pentru o fată contează mult vârsta celuilalt, iar dacă un băiat e mai mic decât ea la vârstă cel mai probabil îl consideră prieten, nu altceva.
Oricum, eu tot cred că te place, având în vedere că 1. s-a întâlnit cu tine, 2.te ciupește pe Facebook și 3. e comunicativă și deschisă cu tine
De fapt cam asta ar fi idea finală, o fată vorbește despre dorințele ei personale și e deschisă numai cu băieții pe care îi place, cred eu.
Sper că te-am ajutat! Baftă!

| NooneLikesMe explică (pentru MeForeverAlone):

Eu sunt clasa a 12-a. Multumesc tare mult de raspuns. Diferenta e de un an. Dar nu cred ca o deranjeaza, avem pre multe in comun(sa zicem ca amandoi dansam de 6 ani dar la grupuri diferite.) Am intrebat-o daca vrea sa iesit la un suc, a acceptat, dar de atunci ea nu me-a scris, si asta m-a ingrijorat. Multumesc inca odata.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru NooneLikesMe):

Cu plăcere!
Eu cred că ai dat peste genul de fată care nu va face niciodată primul pas. Oricum, asta nu înseamnă că fata nu simte nimic pentru tine, înseamnă doar că e mai timidă sau puțin orgolioasă, atâta tot. Încearcă să-i spui și tu ceva gen:
,, Ai pățit ceva? Că am văzut că nu ai mai răspuns, de aceea întreb"
Nu știu, zic și eu happy

| Roxin a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Unde ai stat ascunsa pana acum? laughing)

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Roxin):

In fundu bisericii... abia am scăpat...

| Roxin a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Bine ca ai scapat de acolo. Mirosul de tamaie imi provoaca anxietate. laughing

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Roxin):

Nu era biserică ortodoxă...

| Roxin a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Conteaza ca era biserica...

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Roxin):

Lol

| NooneLikesMe explică (pentru MeForeverAlone):

Wtf laughing ce se intampla aici? laughing

| MeForeverAlone a răspuns (pentru NooneLikesMe):

Habar n-am big grin

14 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

E de moda veche laughing) Asteapta de la tine totul, fa-i pe plac
In plus spune-i ca vrei sa iesi cu ea undeva sau cere-i permisiunea de a iesi cu ea...

50 km huh?

Pe mine ma despart putin peste 100 km de pisicuta mea laughing) Si ma duc saptamanal acasa...
P.S.big grinau mai mult pe drum decat pe chirie

| Violleta2022 a răspuns:

Intreab-o ca sa clarifici situatia! Pentru ca noi putem sa ne dam cu parerea aici si sa fie parerea gresita, realitatea este oricum cunoscuta doar de ea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici un motiv plauzibil care sa te impiedice sa o intrebi in mod direct fara rusine sau retinere care este parerea ei cu privire la persoana ta si in privinta "relatiei" voastre actuale si in viitor. De asemenea ai putea sa o intrebi daca are un program pentru vacanta de iarna sau va sta mai mult acasa si ar accepta sa iesiti in doi la cate o plimbare. Doar procedand in acest mod iti vei putea da seama daca are/simte ceva fata de tine si care-i sunt adevaratele intentii in viitor. Curaj!