| Gi4nin4 a întrebat:

Hey buna! Am o problema. stau cu un baiat de o luna si el imi spune cam des daca vreau sa fac dragoste cu el straight face Sincer nu prea as vrea pentru ca inca sunt virgina si imi este foarte frica de consecinte sad. Ce sa fac? am 17 ani si eu cred ca inca nu sunt pregatita sa imi incep relatiile intime straight face. iar el imi tot spune daca ma iubesti o faci sincer il iubesc dar imi este foarte frica sad. Mersi!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Imi place de tine.happy
De el, nu!
Daca dupa o luna de relatie el a trecut la santajul sentimental "daca ma iubesti, o faci", inseamna ca doar asta vrea.
La varsta lui, toti baietii cauta sa faca sex.Cu oricine,cu cat mai multe, oricum, in orice conditii si nu te ingrozi, hormonii li se dezlantuie si urla in ei, n-au ce face decat sa se supuna.Desi sunt destui care rezista eroic, dar acestia sunt viitori barbati "cerebrali", iar iubitul tau nu se numara printre ei.
De obicei, baietii dau cam doua luni timp unei relatii care sa se termine cu sex.Al tau s-a grabit, il cam arde, ceea ce inseamna ca nu are alte ...resurse!happy
Asteapta sa-i satisfaci cererea si lucreaza mult la faza de convingere "daca ma iubesti, o faci"!
In schimb, imi place cum gandesti tu.
Sa-ti incepi viata sexuala inainte de 18 ani, e o mare greseala, care te poate expune pentru tot restul vietii tale.
Stiai ca la 17 ani si jumatate,in organismul tau are loc ultima rotatie a colului uterin,acesta pozitionandu-se in asa fel,incat sa fie cat mai aparat de viitoarele actiuni sexuale? Cum crezi ca apar ranile pe colul uterin,de exemplu? Si asta,la o femeie sanatoasa,matura,dezvoltata normal fiziologic.E foarte usor!
Gandeste-te la ce se expun toate copilele care isi incep viata sexuala inainte ca acest fenomen sa se produca si este doar unul din cele mai "marunte" riscuri la care se expun!
Ca sa-ti incepi viata sexuala,trebuie sa fii complet dezvoltata somatic,fizic.
La fel,psihologic.O fata este gata sa-si inceapa viata sexuala in momentul in care,singura,nerugata si neindemnata de nimeni,doreste sa se daruiasca iubitului ei!
Cat timp persista frica,teama de consecinte,de sarcina,de parinti,nu este pregatita! Clar.
Iar tu,nu esti pregatita si e bine ca stii lucrul asta si nu vei face nici o greseala.
Acum,ce e de facut cu "iubitul" insistent.
Regret, dar va trebui sa ii oferi acelasi tratament pe care ti-l aplica el tie.
Cand el iti spune "daca ma iubesti, o faci", trebuie sa-i replici "daca ma iubesti, nu-mi ceri lucrul asta". Hotarata.
Motivele le stii acum.
Iti doresc mult bine si mult noroc.
Sa ai grija de tine!happy

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ti-ai raspuns singura "inca nu sunt pregatita", iar el n-are decat sa se masturbeze, insistenta lui il tradeaza ca doar asta vrea.

| ReiVaN a răspuns:

Pe asta cu "daca ma iubesti o faci" sa i-o spuna la mutu.
Daca el te iubeste pe tine trebuie sa te inteleaga... daca insista e clar ca vrea doar asta de la tine.

| maya1030 a răspuns:

Intr-adevar nu esti pregatita la 17 ani pentru asta varsta la care o fata ar trebui sa-si inceapa viata sexuala e la 20 de ani. Dar de vreme ce el iti spune ca daca nu faci asta nu el inseamna ca nu il iubesti mie mi se pare a fi invers el nu te iubeste pe tine...e pueril motivul pe care ti-l ofera. Vorbeste cu el si spune-i in fata ca nu vrei sa-ti incepi viata sexuala cu el pentru ca esti mica crede-ma si eu am trecut prin asta si dupa ce am vorbit cu el m-a apreciat mai mult.Iar dupa o luna de relatie sa faci asta ii arati ca esti disperata dupa el si nu va dura mult pana ce se va desparti de tine. Fii desteapta! Succes! :*

| SameMistake a răspuns:

Nu i te oferi!
Iti garantez, ca dupa cum se comporta, daca te culci cu el, iti va da papucii dupa o vreme.
Ori te desparti de el, ori ii spui foarte ferm si clar ca NU TE CULCI CU EL.
Pastreaza-ti demnitatea si fii puternica. Ca el sunt 10000.
Asteapta pana gasesti pe cineva care sa TE MERITE cu adevarat.
Numai bine!

| On3St4r a răspuns:

Cel mai bine îi spui că dacă mai insistă cu asta te desparţi de el. Dacă te iubeşte întradevăr nu mai insistă, dacă nu te iubeşte şi a stat cu tine doar ca să te f**ă se desparte de tine. Simplu!

| Liviucu a răspuns:

Cred ca daca nu exista frica asta la voi fetele, nu mai era niciuna dintre voi virgina incepand cu 12-13 ani. Daca copii se "faceau" altfel, faceam sex cu totii de la 10 ani. Ideea e gresita. Tu nu ar trebui sa faci sex nu pentru ca te doare sau ca poti ramane gravida ci ca NU este nevoie sa te lasi prostita de stupizeniile idiotului tau! Cum adica daca nu desfaci cracii nu il iubesti? Iubirea inseamna sex? Tu nu ai si tu niste principii ale tale de femeie? Ce fel de baiat placi? E un nenorocit ce pe viitor va fi betiv, drogat, curvar, etc. N-ai sa vezi tu un baiat de intelectuali, sau pur si simplu un baiat cuminte care sa stea pe capul tau cu asa ceva.

Concluzia: baga-ti mintile in cap, sex ai timp sa faci la 18, 19, chiar si dupa 20 si nu cu oricine ci cu cei care iti vor merita corpul. Cel cu care esti acum sta cu tine pentru sex iar dupa ce se satura de "buzele tale" va pleca la alta.

Daca nu vrei sa suferi, paraseste-l.

La revedere ca m-ai enervat.

| neutrino a răspuns:

Tu nu esti pregatita, dar el are propriu interes. Esti suficient de mare pentru a intelege ca el nu doreste de la tine decat sex. Cauta-ti un prieten.

| Azµre a răspuns:

Corect! Nu ești pregătită.
Atâta timp cât tu nu ai cunoștințe formate în domeniul acesta nu vei fi pregătită și știi la ce mă refer.
Aș vrea să știu el ce vârstă are de te freacă la melodie?

| Gi4nin4 explică (pentru Azµre):

el are 18

| Azµre a răspuns (pentru Gi4nin4):

Și ce dracu e așa disperat după 1 lună de zile să facă sex. Eu zic să îi dai cu flit, el nu te place și n ute iubește pentru ceea ce ești, el iubește corpul tău, el vrea doar sex de la tine și atât.
Lipsește sinceritate, respectul și încrederea.

| mariass a răspuns (pentru Azµre):

De acord. Poate te place, dar incearca sa te santajeze "daca ma iubesti cu adevarat trebuie sa o faci cu mine". Este cea mai veche vorba pe care o folosesc baietii cand vor sa convinga o fata sa o faca cu ei... Eu zic sa mai astepti, pana cand o sa gasesti pe cineva care chiar sa merite, sa te iubeasca si tu sa fii pregatita.

| milan9 a răspuns:

În nici un caz compromisul de a te dezonora! Nu vei câştiga, ci îţi vei pierde atuurile care CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT LA O FATĂ!

Întotdeauna este ESENŢIAL PENTRU TINE ca FATĂ să te lămureşti în ce măsură ţine el la tine. Îţi vei da seama de asta dacă îi vei pune o barieră jos. Dacă îi vei condiţiona pretenţiile lui „hormonale" de căsătorie. Îţi vei da seama de intenţiile lui, din atitudinea lui în faţa acestei probleme. În nici un caz, subliniez, în nici un caz nu ai ce face cu un băiat/bărbat nehotărât. La vârsta lui orice răspuns negativ (de „nehotărâre") îi trădează intenţii „neserioase", chiar dacă nici el nu conştientizează întotdeauna!

Dar nu are oare prietenia suficient farmec şi fără... ceea ce îi este propriu - căsătoriei?

Începerea vieţii sexuale înainte de familie, în 99% din cazuri nu se continuă cu o relaţia definitivă, cu o căsătorie cu pănglicuţe roz şi cu rochie de mireasă, ci dimpotrivă, cu o reciclare de mâna a doua! E trist dar în 99% din cazuri, din păcate, tânăra vinovată nu rămâne decât o aventură, un trofeu, o sticlă de bere iubită cât nu era consumată încă, dar aruncată în spate după aceea, un „prezervativ" uman, folosit, şi numai bun de înlocuit cu altul mai „curat".

Pentru că fără să-şi dea seama, un bărbat, oricât de desfrânat ar fi, tot un lucru „curat" îşi caută pentru sufletul lui. Chiar şi fără să-şi dea el seama că are nevoie de asta, intuitiv va observa dacă acest lucru există sau nu în sufletul celei de lângă el!
Poate să se spele ea numai în aloe vera, că de acest „rapăn" al dezonorării ei ca femeie nu îl va scoate cu nimic!
Pe cât de mare este atracţia bărbatului faţă de orice femeie, pe atât de dură este exigenţa lui cu ceea ce ar vrea să găsească în sufletul ei! Dar când ea se descrăcănează în cele din urmă, el, îşi dă seama fără să vrea, cu cine are de-a face!
Şi atunci...

Iar problema bărbatului ca desfrânat, nu este doar aceea a instanţei divine, ci şi a acelei instanţe a vieţii care îl va face să vadă cam ce înseamnă să-i predai altui soţ o femeie „folosită", simţind asta pe propria lui piele!

Scopul real al acestei vârste este pregătirea pentru viaţa de relaţie, pentru o căsnicie fericită. Pierderea fecioriei înainte de căsătorie reprezintă o condamnare la eşec a familiei! Mai devreme sau mai târziu, statistica nu minte!

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin informare despre sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

Un băiat dacă ţine cu adevărat la o fată, nu va pune presiune, nu o va desconsidera, ci mai mult, o va respecta pentru demnitatea ei, demnitate de care el ştie şi simte că are nevoie!

Răspuns utilizator avertizat
| kx123 a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa faceti acest lucru.
1. Nu esti pregatita.
2. O luna de relatie este mult prea putin.
3. Acest lucru trebuie sa il faci cu o persoana pe care intr-adevar o iubesti.
Eu zic sa te gandesti bine, mai tarziu ai putea sa regreti daca faci asta.

| Molecula a răspuns:

Atinci nu o face. Pasul asta se face cand te simti pregatita nu cand esti presata de cineva. Si aluia da-i papucii, sta cu tine doar sa te...

| Nebunatyca69 a răspuns:

Profita de tine!

| danielcoman32 a răspuns:

Faci ce simti, deci, nu o fa daca nu simti ca esti pregatita.

| monycutzza a răspuns:

Buna am avut si eu o relatie in care iubitul facea plesiuni asupra mea in acest sens dar eu nu voiam chiar daca il iubeam. Daca el sta k tine doar pentru asta ar fi cel mai bine sa te desparti de el. E clar ca nu este pentru tine

| Mariiuta a răspuns:

Din cate spui esti o fata la locul ei... felicitari tot respectul. multe fete isi incep viata sexuala la varste foarte mici si dupa le pare rau nu fa asta o sa-ti para rau si la o luna de relatie? e prea de tot el vrea sa-si satisfaca placerile nu il doare de tine ..macar daca ar fi fost o relatie serioasa dar asta dovedeste ca nu te merita si e un marlan mai pe romaneste nu te supara ca zic asta, da e adevarat, si poate mai incolo o sa intalnesti persoana potrivita si o sa-ti para rau ca ai facut asta ( in cazul in care accepti)...inca odata respect te pup si ai grija de tine.:*

| ChemoshRDB a răspuns:

Nu te culca cu el. Mai sunt si baieti care vor doar sex(nu zic, ca el doar asta vrea)
Dar sa te culci cu cineva de abia dupa o luna, nu crezi ca e cam scura relatia ca sa ii dai increderea si virginitatea ta?
PS: Partea proasta e ca mandria unei fete tine de corpul ei, daca intelegi. Din pacate, incuiatii, care sunt in procent de 90% te vor judeca, dupa aparente, nu dupa ceea ce esti de fapt.

| diiiiiana4cka a răspuns:

Daca te iubea cu adevarat,nu iti cera asa ceva! Era sa astepte si sa inteleaga ca inca nu esti gata! Nu cred ca ar trebui sa iti incepi viata sexuala doar ca asa vrea el, si nu trebuie sa iti fie frica ca ai sal pierzi, o sa fie mai bine, nai nevoie de aasa iubit! Si plus la asta daca tu nu te simti pregatita! de ce sa o faci? doar ca asa vrea el!? Mai bine lasa-l cu totu! E un fraier, nu te merita! Succes!

| Nim3niAltul a răspuns:

Asta nu e baiat ori o prost ori e profitor, sincer nu te merita, dai papuci langa usa si zii cand iese sa nu se mai intoarca, parerea mea.succes

| zgary4all a răspuns:

Daca simti ca nu esti pregatita, nu o faci si gata. Iae el daca nu stie sa te astepte lasa-l!

| OMULidee a răspuns:

Fa sex/dragoste daca vrei tu, nu ca vrea el. Daca simti ca ti-ar face placere cu el, ok. Dar din cate vad, cred ca nu e cel potrivit. Propune-i sa caute alta fata s-o f__a daca nu te poate astepta. Cred ca daca n-ar mai insista, te-ai linisti si tu, iar el ar avea parte de ceva frumoswinking
P.S. Sex is super nice! (dar depinde si de partener). Alege-l tu!

| eroare1eroare a răspuns:

Daca ma iubesti o faci? draguto. daca te ar iubi, nu ti ar cere sa iti sacrifici tu puritatea pentru el! te ar astepta. nu fa greseala asta ca o sa iti para rau...

| PrettyGirl2012 a răspuns:

Daca nu vrei s-o faci cu el, nu trebuie sa-o faci. Daca chiar te iubeste o sa te astepte!