| Ioanaaa93 a întrebat:

Hey :* de 2 zile am o usoara mancarime in zona genitala. Mai precis la intrarea in vagin. Nu am pete rosii sau bubite, pur si simplu ma mananca cateodata, nu continuu. C tratamente naturiste imi puteti da? As prefera sa nu merg la ginecolog, ai mei nu stiu ca nu mai sunt virgina.

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mama ce te mai sperie lumea astahee hee.

E simplu: fa un ceai de musetel si spala-te in afara vaginului cu el.

Iti va trece imediat. Daca problema tot persista, mergi la medic si nu iti da cu nimic pana nu ajungi la cabinet!

| Sophiee a răspuns:

Chiar daca ai prefera sa nu mergi,ar fi cel mai bine,nu poti luat tratament(chiar si naturist)dupa ureche, pentru ceva ce nu esti sigura ca ai.la ginecolog poti merge si singura cu o trimitere de la medicul de familie happy. probabil ai luat o micoza,de pe vreo toaleta,prosoape sau prin contact sexual sau ai facut o iritatie.din cate spui tu nu pare a fi ceva grav, daca totusi nu o sa merdi la ginecolog te poti da cu un unguent, clotrimazol se numeste sau fluocinolon.:*

| Ľαuяα a răspuns:

Buna! Clotrimazol unguent e bun! După spalare, să aplici acolo!(de 3 ori pe zi ar fi bine, dacă nu, seara şi dimineaţa)
Dacă totuşi după 3-4 zile nu îţi trece, ar fi bine să mergi singură la un control!
Sper să îţi treacă şi sper că te-am ajutat!

| andra000 a răspuns:

Prafuri de spalat tantum rosa,pentru igiena zilnica se face si unguent clotrimazol.le gasesti la farmacie.dar cel mai bine e sa mergi la doctor,mai ales daca daca nu mai esti virgina este obligatoriu.iar daca esti intr-o relatie trebuie tratament adecvat pentru tine dar si pentru partener,altfel nu ai cum sa te vindeci,vei lua din nou,de la el.du-te la ginecolog,du-te la un particular, daca ai bani, daca nu ia o trimitere de la medicul de familie.

| master77 a răspuns:

Freaca-te cu urzici

| Candrea_Elvira_1988 a răspuns:

Fa-ti igiena intima doar cu produsele stric recomandate nu cu sapun obisnuit de ex ( in caz ca folosesti ) si asta iti poate provoca disconfort intim.
clotrimazol nu fluoncinolon pentru eventualitatea ca ai facut o candidoza. o data seara / 7 zile. fara contact sexual.