| Ioana321 a întrebat:

happy Am o intrebare adresata fetelor :d De ce imi intarzie menstruatie asa de mult 2 luni sad Sex nu am facut deci nu am cum sa fiu insarcinata(doar ma mai masturbez big grin happy Sunt foarte ingrijorata la ginecolog nu ma duc :O. Funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La vârsta ta sunt posibile aceste dereglări ale menstruaţiei, dar NU sunt "normale" - de obicei ele au o cauză ( medicală ) destul de gravă!

Cel mai des întâlnite sunt chistul ovarian şi ovarul polichistic - acestea generează întârzieri MARI ale ciclului menstrual!

Chiar dacă nu vrei la ginecolog, TREBUIE neapărat să MERGI - o iei pe mami de mână şi vă duceţi la medic!

Dacă eşti virgină, o să-ţi facă o ecografie ovariană ( iar dacă nu eşti virgină, şi o ecografie vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine!

În cazul în care nu ai nimic, atunci o să-ţi dea un medicament ca să-ţi vină menstra şi apoi ( probabil ) o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale care îţi vor REGLA ciclul!

Dacă e vorba de diagnosticul menţionat mai sus, atunci o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni şi control periodic ( din 3 în 3 luni ) pentru a verifica dacă chistuleţele se elimină!

După cum vezi, doctorul ginecolog "nu te mănâncă" - dacă ţi-e jenă/ruşine, atunci alegi o doctoriţă ( femeie ) - dar, NEAPĂRAT trebuie să mergi la ginecolog!

Dacă ai ceea ce am zis mai sus şi nu te tratezi POŢI face "complicaţii" GRAVE : fibrom, infertilitate ( nu vei mai putea avea copii ), chiar şi cancer ( din cauza chisturilor ), etc.

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare de natură hormonală.
Te poate ajuta în mod natural, ceaiul d ecrețișoară, reglează menstra.
Sunt femei care toată viața nu au o menstră lunară.
Pa, pa.

| Lummy a răspuns:

E vorba doar de o dereglare hormonala.e normala aceasta intarziere :*

| Cosmiinna a răspuns:

Şi eu am o prietenă la care îi vine o dată la 2 luni, el nu se reglează aşa uşor mai ales dacă eşti la o anumită vârstă. După ce ai să îţi începi viaţa sexuală o sa revină la normal happy pentru că te maturizezi

| Liquify a răspuns:

E normal sa iti intarzie. La inceput vine neregulat. Sunt persoane carora la inceput distranta intre mentruatii este si de trei sau patru luni. Nu te baza pe faptul ca inceperea vietii sexuale iti va regula ciclul mentrual. Nu e valabil in toate cazurile. Eu zic ca deocamdata este in regula daca esti la inceput, insa daca problema ta va persista este recomandat sa vezi un doctor pentru a-ti confirma faptul ca nu ai nici un fel de boala, chisturi sau alte probleme.

| DeeaMarry a răspuns:

Esti in primul an de menstruatie? Atunci e normal. Am mai auzit cazuri. O sa se regleze ea, nu iti fa griji.

| Ioana321 explică (pentru DeeaMarry):

Nu,nu sunt in primul an. Sunt deja 2-3 ani straight face

| Weedier a răspuns:

Mda,mie la inceput mi-a intarziat, ca tie, apoi, dupa cateva luni mi-a venit de 2 ori pe luna, apoi mi sa reglat(marog, imi mai intarzie cateva zile sau vine mai devreme, dar e normal) happy big grin

| 1234abcd a răspuns:

Pana pe la 18 ani menstruatia nu este regulata asa ca nu ai de ce sa te speri

| MaxEnergyzed a răspuns:

Dereglare hormonala pentru ca esti adolescenta(de obicei se intampla dereglarea adolescentelor) si scuze k intreb dar cati ani? Pentru k nu sunt de acord cumasturbarea la varste fragede...

| Ioana321 explică (pentru MaxEnergyzed):

SmileGirl99 happy Am 15 ani big grin

| Ioana321 explică (pentru MaxEnergyzed):

SmileGirl99 happy Am 15 ani big grin

| MaxEnergyzed a răspuns (pentru Ioana321):

Aaaa am crezut ca esti vreo pustoaica de 11 ani pentru ca tocmai am vazut pe TPU o intrebare de la o pustpaica de 12 ani care s-a masturbat cu um morcov si s-a rupt in ea ...intelegi de ce te-am intrebat? happy si scuze de intrebarea cu cati ani ai...tongue

| ChemoshRDB a răspuns:

rolling on the floor))))
Asta a fost epica!
Depinde de varsta care o ai... Nu ai cum sa ramai gravida daca te masturbezi.
Ciclul nu este perfect reglat pana pe la 17-18, chiar 19 ani. In cel mai rau caz ai racit la ovarewinking

| Ioana321 explică (pentru ChemoshRDB):

Stiu asta draga ChemoshRDB happy Cine e asa de proasta incat sa creada ca ramane gravida prin masturbare? laughing Ce ar naste rolling on the floor?

| ChemoshRDB a răspuns (pentru Ioana321):

Pai m-a amuzat intrebarea, si doar ti-am spus ce ar putea sa fiewinking si ca nu trebuie sa te ingrijorezi.
Si ar putea naste un degetel mai mic laughing, sau chiar un dildorolling on the floor)

| RamboBike3 a răspuns:

Prima data cati ani ai?

| RamboBike3 a răspuns:

Si cand ti-a venit prima data?

| LBMV a răspuns:

Nu stiusad dar tot timpu iti intarzie asa mult?