| Bibiuca a întrebat:

VA RPG CITITI PANA LA CAPAT. Buna tuturor. Am o problema, sa zis eu cam mare. Au trecut 3 luni si jumatate de cand am avut ultima menstruatie si sunt cam ingrijorata. Am 16 ani, sunt virgina dar uneori m-am mai jucat ca sa zic asa cu prietenul meu, ma refer la atingeri. Acum sunt in dubii, nu prea stiu ce sa cred, exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata sau e vorba de probleme de sanatate. Ideea este ca, anul trecut am patit exact acelasi lucru, exact in luna martie avand ultima menstruatie cu o pauza de 5 luni. Am fost la ginecolog si a zis ca totul e ok, dar am aflat ca nu era un medic f bun. In fine, vreau sa stiu ce ar putea fi. Va rog un raspuns serios. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La 16 ani ar trebui sa fie regulata menstruatia si 3 luni e o intarziere destul de mare, du-te la doctor, probabil e o dereglare hormonala sau poate chisturi ovariene.

| victorr_3274 a răspuns:

Daca nu a avut loc o penetrare sau el nici macar nu te-a atins cu penisul, nu ai de ce sa-ti faci griji!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că este vorba de o sarcină, mai ales că nu ai avut contact sexual propriu-zis.

Cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian sau ovar polichistic!

Nici întârzierea de 5 luni pe care ai avut-o anul trecut NU era normală ( cum a zis acel "ginecolog" ) şi cred că avea aceeaşi cauză cu cea de acum.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Bibiuca explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult de raspuns. Cum spuneam, sunt virgina, am 16 ani. Probleme cu menstruatia am avut mereu, era o minune daca imi venea in fiecare luna. in februarie, am facut o ecografie abdominala, deoarece aveam o durere insuportabila in partea dreapta jos, si apoi din ce in ce mai sus. Este deja a patra luna in care nu am metruatie, sunt chiar speriata, maine voi merge la medic pentru a cere o trimitere la analize si voi vorbi cu ea din nou despre asta. Si ea mi-a zis ca sunt normale dereglarile, dar sunt destul de speriata. e vreo posibilitate ca aceste chsturi sa se dezvolta in doar cateva luni? Mentionez si ca la fiecare menstruatie am dureri insuportabile, care abia se diminueaza cu nurofen si no-spa. Am avut cateva dureri de-a lungul acestei perioade de pauza, dar nu atat de intense.

| bursuc001 a răspuns (pentru Bibiuca):

Cu plăcere!

Mergi la ALT ginecolog!

Sunt "relativ normale" dereglări/întârzieri de MAXIM 3-7 ( sau foarte RAR, o dată pe an, 10 ) zile!
Nicidecum, NU sunt normale întârzieri mai mari de 10 zile!

Şi, DA, chisturile se pot forma în câteva luni.

Poate fi vorba de chist ovarian sau ovare polichistice - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci ( ACUM ) o ecografie ovariană şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Poţi încerca şi diverse remedii naturiste - vezi linkul :
http://www.divahair.ro/......enstruale!

http://www.unica.ro/......15059.html

http://www.topsanatate.ro/......24597.html

http://blossomofanewlife.blogspot.ro/......entru.html

http://www.eva.ro/......22055.html

http://www.femeilor.ro/......e-557.html

http://sanatate.bzi.ro/remedii-naturiste-pentru-durerile-menstruale-9821

http://www.flu.ro/......ruale.html

O zi frumoasă.

| Bibiuca explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult. In sfarsit a venit. Chiar de ziua mea, pe 18. Numai ca e deschis la culoare si nu intr-o cantitate exagerata. Chiar nu stiu daca e o problema, mama spune ca ar putea si o mica raceala, apa rece din bazinele de la piscina. Sanii sunt tot durerosi dar nu tensionati iar durerile de ovare in prima zi au fost destul de mari. Sper sa intre totul in normal si sa nu fie vorba de sarcina(sunt f ingrijorata din cauza asta, mai ales ca am luat putin in greutate si abdomenul este cam tare). Multumesc mult pentru raspunsuri si recomandari.

| bursuc001 a răspuns (pentru Bibiuca):

Cu plăcere!

Frumos "CADOU" ai primit happy

La Mulţi Ani!
Chiar dacă e cu întârziere, mai bine mai târziu decât deloc!

NU te mai îngrijora degeaba : NU eşti însărcinată!

Culoarea este schimbată din cauza dereglării hormonale severe.

Oricum, chiar dacă ţi-a venit menstra, să mă ASCULŢI şi să MERGI la medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Rakanishuu a răspuns:

Pai daca n-ai intretinut relatii sexuale cu prietenul tau nu sunt sanse sa ramai gravida. Poate ai o problema de sanatate sau pur si simplu ai racit, se mai intampla. :*

| cllaudDia a răspuns:

Daca nu ati avut contact sexual este exclus sa fi insarcinata. Cand esti virgina pauzele acestea dintre menstruatii sunt un ceva normal, este doar o dereglare hormonala. Cand o sa incepi sa ai relatii sexuale abia atunci o sa ai ciclu regulat(asta daca ai grija sa te protejezi).

| Rallu112CrazyKidd a răspuns:

Daca nu ati facut dragoste, nu este nimic grav.

| coriinawtf a răspuns:

Nu poti sa fi insarcinata daca nu ai practicat relati sexuale

| Myrelutza98 a răspuns:

Buna!
Din moment ce nu este regulat, mai pot aparea si intarzieri. Incearca sa iti faci un test de sarcina, sau mai mergi inca o data la ginecolog(dar nu la acelasi).
Succes! :*

| IuliaSnowflake a răspuns:

Salut. Sincera sa fiu daca nu ati avut contacte sexuale nu are cum sa ramai insarcinata, poate sa-ti intarzie din orice motiv. ar fi bine sa vorbesti cu mama ta sau sa te duci la un ginecolog :) stiu ca nu-i un raspuns asa de serios dar poti accesa site-ul acesta : http://www.csid.ro/......a-4044233/ poate te mai linistesti :D.

| Bibiuca explică (pentru IuliaSnowflake):

Tocmai asta e ca nu a existat penetrare dar am citit pe internet tot felul de cazuri cu fete virgine care raman insarcinate din neatentie.

| IuliaSnowflake a răspuns (pentru Bibiuca):

Pai, de cat timp ti-a venit menstruatia? Ma gandesc si eu ca de vreo 2-3 ani.Am si eu o prietena la care nu i-a venit menstruatia 5 luni si dupa aceea da.

| victorr_3274 a răspuns (pentru Bibiuca):

Lasa barfele. Daca el nu ti-a bagat-o sau nu si-a dat drumul pe tine, nu vei fi insarcinata!