| Anamaria28491 a întrebat:

Hey TPU! Am o intrebare destul de jenanta asa dar chiar as vrea cineva sa ma ajute cu asta. Deci sa zic asa mai pe scurt, vreau sa ma las de masturbat. Ma masturbez de cativa ani de la o varsta destul de frageda si as vrea sa incetez. Tin sa mentionez ca cred ca cel mai mult am rezistat in jur de o luna si dupa acea m-am apucat iar.Nu pot zice gen ca as muri daca nu as sau ceva de genul ca de exemplu daca ar fi sa imi pot ocupa timpul cu ceva si sa nu ma plictisesc sunt sigura ca as putea sa ma las. Motivul pentru care vreau sa ma las este deoarece am auzit ca este pacat si cred si eu deoarece mereu dupa ce o fac am ghinion urmatoarea zi si puteti crede ce vreti si sa spuneti ca este doar in mintea mea si ca cred eu asta dar chiar am ghinion. De destul de mult timp incerc sa ma las dar nu pot gen imi vine cheful sa o fac si mai ales ca nu am ce face toata ziua cam rareori ma pot abtine. Asa ca daca veti vrea sa imi spuneti gen ca "nu e pacat" "toata lumea o face" "este ceva natural" sau gen "ocupa-ti timpul" "abtine-te" etc atunci ignorati intrebarea.Deseori se intampla seara sa o fac pentru ca seara nu am ce face si nu am cu ce sa imi ocup timpul si de fiecare data dupa ce o fac ii promit la Dumnezeu ca nu am sa o mai fac si ca ma las de acest viciu. Deci as vrea niste sfaturi care m-ar ajuta nu doar sa ziceti ca du-te afara sau joaca-te ceva ca nu este asa usor. Sunt fata apropo.Asta este intrebarea unei prietene pentru ca ea nu are cont si m-a rugat pe mine sa postez deci nu dati vina pe mine sau ceva dar toate raspunsurile date am sa i le arat ei.REPET CA DACA VRETI SA SCRIETI CEVA URAT ATUNCI IGNORATI INTREBAREA CA NU ESTE GREU! Multumesc.

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| ania a răspuns:

Si eu m- am rugat lui Dumnezeu sa ma ajute sa pot renunta pentru ca binicul meu mi-a spus ca Dumnezeu e supatat pe mine din cauza acestui pacat, pricum ma siteam si eu enorm de vinovata dupa.Roaga- te sa te elibeteze in Numele lui Iisus sa lase sangele sau sa te curateasca de aceasta dependemta

| mihai69 a răspuns:

Spune-i că dacă Dumnezeu ar fi vrut să nu mai facem asta, ar fi avut grijă să nu ajungem cu mâinile „acolo". Deci, dacă ne-a oferit această posibilitate, înseamnă că pentru El, e ok; de ce nu ar fi și pentru „amica" ta?!?

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa discuti cu un psiholog pe tema asta.

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai auzit ca e pacat? Ce e pacatul? Te simti vinovata? E ceva relativ normal la ambele sexe, starea post-orgasmica pe care nu o petreci alaturi de un partener. Zi-i prietenei tale sa stea linistita si sa isi vada de treaba.

| Seba2013 a răspuns:

Noi crestinii nu umblam ca ateii, adica prin vedere ci prin credinta.
Cand ne-am insusit intelepciunea lui Dumnezeu, trebuie sa lasam acel Logos sa ne conduca nu patimile. Deci intelepciunea lui Dumnezeu te poate ajuta sa eviti anumite realitati pacatoase. Suntem indemnati sa omoram tripla concupiscenta care a luat nastere in paradis. Noi avem un spirit din cer care acela trebuie sa ne conduca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=34R4AzSDmEw&t=501s&ab_channel=NeuroProgres

daca nici astea 2 video nu te pot ajuta, sa nu-mi spui mie Gigi
Eu asa am scapat de masturb@re, este pacat impotriva Lui Dumnezeu, 7 luni de abstinenta cum ti se par? Am reusit, Doamne ajuta.

Si eu o faceam ca tine, eram obsedat de ea, dar am scapat de ea, va fi o lupta, nu va fi usor din prima, adica e treptat, dar vei reusi DACA SI NUMA DACA nu renunti, nu uita acest lucru, in lupta asta, reuseste cel care sta in picioare cu 1 SECUNDA mai mult, tu sau instinctele sexuale, 1 secunda, nu uita.
E o lupta la nivelul mintii tale, nu a trupului tau, identifica problema, aceste 2 video te vor ajuta enorm, crede-ma si convinge-te singura.
Domnul sa te binecuvanteze si sa te elibereze.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si instinctele cine le-a creat? Sa nu-mi zici ca Diavolul, pentru ca Diavolul in crestinism n-a fost niciodata creator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Au fost create de Dumnezeu dar noi le putem folosi bine sau gresit, adica daca ne e foame sa zicem, putem munci sa facem bani si sa cumparam mancare sau o putem fura. Putem astepta pana la casatorie sa facem sex, sau nu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca va urma casatoria abia la 40 ani ce te faci, te comporti 40 de ani ca scopitii?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupusele efecte negative ale vizionării pornografiei de către copii/adolescenți au rămas nedovedite.[19][20] Rolul pe care vizionarea de pornografie îl joacă în dezvoltarea copiilor și tinerilor este necunoscut, datorită lipsei de cercetări empirice pe tema asta.[21] Există probleme etice majore cu a face astfel de cercetări.[22] Deoarece astfel de probleme sunt un obstacol redutabil, probabil că aceste cercetări nu vor fi permise, deci nu vom ști niciodată.[23][24] Rory Reid (UCLA) a declarat „Universitățile nu vor ca numele lor să apară pe prima pagină a ziarelor legat de un studiu neetic care expune minorii la porno."[23][24]

Surse:

19. Blumner, Robyn E. (13 mai 2001). „Moralists wrongfully punish youth for being curious about sex". St. Petersburg Times. St. Petersburg, Florida. Arhivat din original la 16 iunie 2015. Accesat în 12 februarie 2014.
20. Heins, Marjorie (11 septembrie 2007). Not in Front of the Children: 'Indecency,' Censorship, and the Innocence of Youth. Rutgers University Press. pp. 80, 86. ISBN 978-0-8135-4388-8.
21. Brown, Jennifer A.; Wisco, Jonathan J. (2019). „The components of the adolescent brain and its unique sensitivity to sexually explicit material". Journal of adolescence. Elsevier BV. 72: 10–13. doi:10. 1016/j.adolescence.2019.01.006. ISSN 0140-1971. PMID 30754014.
22. Binik, Yitzchak M.; Mah, Kenneth; Kiesler, Sara (1999). „Ethical issues in conducting sex research on the internet". Journal of Sex Research. Informa UK Limited. 36 (1): 82–90. doi:10. 1080/00224499909551971. ISSN 0022-4499.
23. Segal, David (4 aprilie 2014). „Does porn harm children?". Dallas News. Accesat în 14 aprilie 2021.
24. Segal, David (28 martie 2014). „Opinion - Does Porn Hurt Children?". The New York Times. Accesat în 18 aprilie 2021.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghinionul si norocul nu sunt influentate de nicio divinitate care nici dupa 2000 de ani nu a fost dovedita. Ghinionul si norocul ti.l faci cu mana ta, ca daca ai fi desteapta, descurcareata, indemanatica in ziua urmatoare n.ar avea cum sa apara ghinionul. Ar trebui sa citesti din studii si definitii medicale efectele negative si cele pozitive. Vei vedea ca exista mult mai multe beneficii decat dezavantaje care sunt intr.un numar extrem de mic si inocent. Fa.o in continuare. Mintea ta iti joaca feste, asta e clar 100% pot sa te strambi cat vrei in momentul in care citesti dar asta asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este un lucru negativ din multe motive, nu doar cel religios. Și dacă nu aș crede în Dumnezeu aș avea suficiente motive să înțeleg că masturbarea nu este un lucru benefic. Aici mă refer la dependență, nu la o dată pe an, ca să ne fim înțeleși.
În primul rând, din start, orice dependență clar nu vine cu ceva bun. Bine este să fii cât mai liber din punct de vedere mental, să nu fii legat de multe lucruri. Viciile îți aduc multe îngrijorări și te privează de libertăți. De exemplu dacă va trebui să mergi într-o tabără de 7 zile si să dormi cu persoane in cameră, vei fi măcinat de grija faptului că va trebui să te abții din masturbat sau să ascunzi asta. Pe când dacă nu erai dependentă nu aveai această grijă și ai fi avut un stres în minus. Masturbarea e un mod mult prea simplu de a obține plăcere, care nu oferă în schimb vreun beneficiu și nici nu necesită vreun efort fizic sau intelectual. Când abuzezi de plăcerea asta gratis ca de sifonul gratis de la Mc, nu o să mai ai motivație sa faci celelalte lucruri care îți oferă plăcere, dar care necesită efort.
Da, să îți ocupi timpul te ajută mult, dar nu cu orice, ci cu ceva pozitiv, care te ajută să evoluezi. Dacă înlocuiești masturbarea cu păcănelele n-ai rezolvat nimic. Înlocuiește-o cu sportul, ca să elimini energia aia, sau cu activități artistico-intelectuale: desen, muzică, scris.

Scopul e să fii liber de lume.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vehiculeaza de mult ideea dependentei de masturbare si/sau pornografie si pana acum medicii si psihologii (care fac cercetare stiintifica) nu putut fi convinsi ca ar exista asa ceva. Diagnosticul "dependenta de masturbare" nu exista. Adica nu exista in DSM-5 si ICD-10.

Dependenta (adictia) este altceva decat tulburarea obsesiv-compulsiva. TOC-ul se poate intr-adevar si cu spalat pe maini patologic, dar TOC-ul nu foloseste modelul dependentei.

Si a lua un examen iti ofera dopamina, mai multa decat masturbarea. Pur si simplu asta cu dopamina este propaganda pseudostiintifica, stiinta nu este de nicio culoare. Cercetarile serioase nici macar nu sustin "dopamina da nastere la dependenta". Ceea ce se argumenteaza de catre cercetatorii seriosi este ca "DeltaFosB da nastere la dependenta". Problema e ca DeltaFosB nu poate fi cercetat decat prin autopsie (disectie pe cadavre), iar dependenta de pornografie nu prea poate fi studiata pe animale.

Exista o singura dependenta (adictie) comportamentala recunoscuta de DSM-5 si anume dependenta de jocuri de noroc. Dependenta de jocuri de calculator a fost propusa spre studiu, dar nu este acceptata inca. Iar dependenta de pornografie de pe internet nici macar n-a fost propusa spre studiu ulterior, deoarece s-a constatat ca exista mult prea putina literatura stiintifica de calitate pe tema asta, deci nici macar nu se poate banui de catre bransa psihiatrilor americani ca ar exista o astfel de dependenta (adictie).

Nici in ICD-11 nu exista adictie de masturbare. Asta e un diagnostic care nu se poate pune.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciun medic nu-ti poate pune un diagnostic care nu exista. Iar bioenergotantalaii si alti ciumeti d-astia nu sunt specialisti in sexologie.

Daca te intrebi de unde stiu eu ca nu exista depedenta (adictie) de pornografie: corect, nu stiu asta. Ceea ce stiu este ca nu e dovedit ca ar exista depedenta de pornografie. Mica mare diferenta. Deci "dependenta de pornografie" nu este un diagnostic medical real (acceptat de breasla medicilor si/sau compensat de asigurarile medicale), la fel cum nu sunt diagnostice reale "morgellons" si "hipersensibilitate electromagnetica".

Problema este: de ce ar fi necesar conceptul de depedenta de pornografie in momentul in care dispunem de conceptul de tulburare compulsiv-obsesiva? Asa cum poate exista TOC de spalat pe maini sau de sters clanta, asa poate exista TOC de pornografie. Dar in acest caz se trateaza TOC-ul si nu consumul de pornografie in sine. Lucru care pe fanaticii religiosi nu-i va multumi niciodata, pentru ca ei nu cauta sa combata TOC-ul, ci doar sa combata pornografia sub toate formele ei, chiar in cazul in care e consumata cu moderatie.

| timidu89 a răspuns:

Sa isi faca un iubit. S vizioneze filme, seriale. Ce varsta are? Pacat e sa faci si sex din ce am auzit sau citit. Numai pentru a concepe ai avea voie. Asa ar scrie in Biblie dupa spusele unui prieten care nu mai e printre noi.

| TLF92 a răspuns:

Stiti foarte bine care e solutia la problema ta, sex-ul cu o fata, ca de asta ti-o freci ca nu f--utii LOL

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TLF92):

Ea este fată citeste atent inainte sa raspunzi, la ea merge sexul cu un băiat.

| TLF92 a răspuns:

Mai repede joci la 6/49 ai mai multe sanse acolo decat sa nu te masturbezi tot restul vietii tale big grin te asigur eu de lucrul asta

| TLF92 a răspuns:

Aaaa esti fata nu am citit bine, sex cu un baiat ASTA E SOLUTIA funda? nu e greu pentru tine sa gasesti unul

| Willis a răspuns:

Să își ocupe timpul cu ceva, și nu va mai face.
Ar fi bine, cu ceva benefic pentru ea.
Sport, dans, să învețe ceva nou, etc.