| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica povestioara si as avea nevoie de sfaturile voastre.In urma cu 1 luna m-am despartit de o fata.De fapt ea s-a despartit de mine. A cunoscut un tip la mare care a stiut sa o vrajeasca si m-a lasat pentru el "realizand ca nu ne potrivim ca, cuplu". Am fost impreuna 3 luni, am petrecut niste momente FOARTE frumoase. Poate unii veti rade si veti spune ca asa zicem la fiecare relatie noua, insa pentru aceasta fata am simtit ceva mai special. Ceva ce nu am simtit pentru nici una.De fiecare data cand o vedeam imi batea inima foarte tare, tremuram, aveam emotii.Pentru mine era perfectiunea intruchipata. Tineam la ea mai mult ca la mine.In aceasta luna de cand ne-am despartit, a fost o saptamana in care s-a apropiat din nou de mine.Seara vorbeam la telefon pana la 5 dimineata, ne spuneam "te iubesc", "mi-e dor de tine", in timp ce ea era cu acel baiat.Ne-am si vazut o data si ne-am sarutat toata ziua, tot in timp ce ea era cu acel baiat.Acum,dupa aproximativ 3 zile din ziua aceea cand ne-am vazut si ne-am sarutat, a inceput scoala.Partea proasta este ca suntem in acelasi liceu, pe acelasi etaj, dam nas in nas mereu...Cu toate acestea, si cu toate ca spune ca ma iubeste, nu vrea sa renunte la baiatu asta. Spune ca tine la amandoi si ca nu stie ce sa faca sa nu ne raneasca pe nici unu. O zii spune ca ma iubeste, cealalta zii cand ii zic eu asta imi spune sa nu eu mai spun...Nu o mai inteleg.Nu stiu ce vrea.Ba ma vrea pe mine, ba il vrea pe ala. Dati-mi un sfat, ce sa fac!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu te framanti si suferi,in timp ce ea imparte te iubesc-uri pe unde-apuca...
Sunt convinsa ca tii tare mult la ea si ca mori de dragul ei,altfel nu ai suporta toata situatia asta,nu ai mai spera sa se intoarca la tine.
Dar,trebuie sa fii putin realist.Ea te frige acum la foc mic si tu spui si multumesc.
Fa-ti inima piatra si comporta-te cum te comporti cu o cunostinta,cu orice colega,o saluti,ce faci si ai disparut.
N-o mai cauta cu privirea,nu-ti mai lua ochii aia de caprioara rugatoare cand o privesti,nu mai te pierde in fata ei si nu-i mai spune ca o iubesti.
Lasa-i spatiu sa se hotarasca.Ei,posibil,ii place situatia asta de duplicitate si daca tu faci inapoi se va trezi mai singura,cu o viata mai putin incitanta, doar cu unul singur, cu care nu stim daca petrece bine sau nu.Si,va fi obligata sa gandeasca si sa inteleaga ce vrea.
Din punctul ei de vedere,acum o duce cel mai bine,o iubesc doi,alearga amandoi dupa ea, se simte in al noualea cer!
Asa ca, pleaca tu.Fii rece,indiferent,indepartat.
O va durea si va vrea sa afle ce se intampla,nu-i da explicatii,stie si singura ce se intampla.
Ca sa nu te simti tu vinovat pentru acest mic teatru si ca sa-l poti juca cat de cat bine,stai si scrie-i doua vorbulite, sentimente si tristeti, intr-un caietel.In fiecare zi,ca si cum ai vorbi cu ea.
Daca te va alege pe tine,i-l vei da la momentul potrivit,cand te va certa pentru "insensibilitatea" ta...
Daca nu va impacati,il poti pastra,macar vei avea memoriile primei tale iubiri, asteptandu-le pe urmatoarele...
Iti doresc sa reusesti, ma doare sufletul cand vad om sa iubeasca si sa sufere.
Ai grija.
Mult noroc!

5 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Felicitari, esti manta de vreme rea/roata de rezerva/planul B.
Unu la mana, cand intri intr-o relatie si esti tinerel, trebuie sa-ti intre in cap ca este o posibilitate mare ca sa nu te casatoresti cu acea fata, dar poti invata multe din acea relatie.
Dupa ce te-a lasat fata cu ochi-n soare dupa cateva zile la mare, tu esti gata sa te faci accesibil pentru ea.Pui botul la orice pseudo-te iubesc pe care-l scoate.Don'soara a dat de oleaca rau si nu-i place in noua relatie, dar acum este intr-o situatie in care primeste ce vrea din amandoua relatiile. Tine la un baiat intalnit in cateva zile, asa cum tine la tine cu care a avut 3 luni de relatie? Sigur ala ii mai frumos sau ii ofera ceva ce tu nu ai, de asta s-a putut "amoreza" atat de repede.
Daca o continui asa, este o sansa sa vina inapoi la tine, dar nu cred ca o sa-ti placa sa primesti resturile sau sa fi elasticul unei fete care azi te vrea maine nu.N-o sa te respecte deloc, nu exista "nu pot sa renunt la e" in cartea mea, exista doar lacomie si faptul ca vrea pe amandoi.Ori ii laie ori balaie, ori pe tine pe place ori pe celalalt.Eu zic sa te faci intr-o ureche si sa uiti de ea cateva zile si cand o sa te intrebe de ce ai facut asta, ii spui ca nu suporti sa fi cateodata a 5 a roata, ori cu tine, ori cu el.
Funda la zeita Atena a Greciei alias greece12 ca ea ti-a spus-o mai bine.

| lorycykcl a răspuns:

Eu cred ca nu te merita. Daca te-ar iubi cu adevarat nu ti-ar face asta. Daca tu te incapatanezi sa nu renunti la ea, o sa fie si mai greu pentru amandoi. Ai spus ca o iubesti, atunci lasa-i un timp sa se decida ce vrea sa faca: nu o mai suna, nu o mai cauta, salut-o si atat. Unele fete sunt mai atrase de baietii care par indiferenti decat de cei carora le pasa prea mult... daca te iubeste cu adevarat o sa te caute si o sa renunte la tipul ala, daca nu... treci peste, meriti ceva mai bun. Ai spus ca e perfecta, dar in ochii mei nu e asa, ceea ce o face perfecta pentru tine sunt imperfectiunile ei. Si nu mai spune "te iubesc " asa de usor, e tipa care te-a lasat pentru altu', trezeste.te, ar trebui sa te pretuiesti mai mult. succes

| Doar1îngeR a răspuns:

Singurul meu sfat este sa ai rabdare si sa nu o mai cauti. Daca vei fi putin indiferent se va gandi ca nu mai tii la ea si te va cauta.Iar cand te va cauta...happy este sansa ta sa pui conditii.

| UpsideDown a răspuns:

Da'i foc

| Ax a răspuns:

Nu te merita. incearca sa ii explici ce inseamna sa fi cu 2 baieti si ce inseamna sa ii ranesti pe amandoihappy succeswinking