| LawlietL886 a întrebat:

Am un amic care este într-o depresie. Aș vrea să-l ajut. Dar nu știu cum. El are o iubită. El are 17 ani iar fata 16. El mi-a povestit că o cunoaște pe acea fată de când erau mici. Acum doi ani au hotătât să fie împreună. Totul a decurs are perfect. Dar ieri mi-a povestit că a dorit să un țină relații sexuale cu ea. Dar el a observat un lucru. Ea nu era virgină. Adică a rămas șocat. Ea a fost prima lui dragoste și invers. El era primul iubit al ei. Și vine întrebarea. Ea de ce nu era virgină. Acel băiat e deprimat. Nu mi-a dat prea multe detalii. Ce pot să-l sfătuiesc?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur nu era virgina? Sau doar isi rupsese himenul anterior. Cele doua nu sunt sinonime. Virgina este o persoana care nu a intretinut niciodata relatii sexuale. Nu poti sa iti dai seama de asta, iti spune persoana respectiva si alegi daca crezi sau nu. Himenul integru nu inseamna ca persoana este virgina (sunt prostituate de etnie roma care au facut sex oral si anal cu mii de barbati, dar au himenul integru sau femei cu himen elastic care au nascut 2-3 copii prin cezariana si au, de asemenea himenul integru). Tot asa, lipsa integritatii himenului nu semnifica lipsa virginitatii. Multe femei isi rup himenul al un exercitiu de gimnastica (de exemplu spagat), mergand pe bicicleta sau lovindu-se intamplator. Cred ca sfatul pe care trebuie sa i-l dai prietenului tau este sa se informeze si sa aioba incredere in partenera lui. Si sa nu uiote de prima consultatie ginecologica, obligatorie pentru ea in prima luna de la inceperea vietii sexuale, mai ales ca e atat de mica

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic parerile noastre, raspunsul il poate afla doar din gura fetei!
Totusi, ce importanta daca fata era sau nu virgina?
O ia de nevasta?
O fata poate sa fie virgina si poate sa nu sangereze deloc, din cauza tipului de himen pe care-l are sau chiar din cauza baiatului, care are un cuc mic sau ffoarte subtire.
Dar tot considera ca nu-i treaba ta sa ii rezolvi problema asta delicata prietenului tau! Sfatuieste-l pe baiat sa vorbeasca cu fata si sa afle adevarul!

| LawlietL886 explică (pentru Violleta2022):

Nu. Nu are. Dar esențialul era că poate la înșelat și că el e deprimat și are dubii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LawlietL886):

Nu cred ca-i vorba de inselat inainte, pentru ca inainte de a fii cu el, ar fi putut fii cu un al baiat, iar in cazul asta, nu-i datoreaza nimic baiatului prezent, ca nu-i propietatea lui.
Depresia si-a indus-o singur, pentru ca este probabil un control freak.
dar sa nu uitam, este foarte posibil ca himenul fetei s afie de alt tip, sa nu fii snagerat si gata, ori cucul baiatului s afie f subtire si sa nu-i fii rupt himenul.
Oricum, exista un procent de 10% dintre virgine, care nu sangeereaza la dezvirginare, deci, ar trebui sa ia de buna si reala, ceea ce spune fata.

iar despre tine, nu-i frumos ceea ce faci tu. tu nici nu ar fi trebuit sa stii ce ganduri are baiatul ala, mai ales despre viata lor sexuala.
Asa ceva nu se discuta intre fete si frumos ar fi nici intre baieti.
Ca noi nu venim aici sa ne plangem de cat de mic este cucul vostru.
Bunul simt ar fi trebuit sa te tina departe de probleme lor sexuale!

Răspuns utilizator avertizat
| Ralukafay a răspuns:

Unele fete, dar foarte putine se nasc fara himen si poate a avut himen, dar daca a mers pe bicicleta, pe cal si chestii de astea, i s-a rupt himenul.Una din astea doua e sigur sau poate l-a mintit si poate ea a mai avut relatii intime cu altii.

| TibyTiberiu3456 a răspuns:

E cred că e doar o c***ă și nu cred că amicul tău trebuie să fie supărat.