| TotEu1993 a întrebat:

Care sunt sansele ca o femeie sa ramana insarcinata in ultima zi de ciclu? daca a avut un contact sexual, prezervativul s-a rupt in momentul in care baiatu si-a dat drumul
Funda

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Intotdeauna exista pericolul unei sarcini atunci cand sexul se face fara prezervativ. Este adevarat ca in perioada spusa de tine riscul este mai mic, dar nu este nul.

| relian a răspuns:

Daca ai un ciclu regulat sansele sa ramai sint nule.Vad pe aici numai specialisti, ginecologi si asa mai departe.In ce baza poti face o afirmatie sa spui ca poti ramine insarcinata in ultima zi a cilcului? Oamenii se trezesc asa vorbind sa ce sa se afle in treaba sau sa vada lumea ca exista si ei pe aici? Nai vazut asa ceva.Deci daca spui ceva explica de ce.Deci tu spui ultima zi a ciclului nu a menstruatiei da? Treb sa stii cei ala ciclu si cei aia menstruatie.Deci daca nai formulat bine revino cu o rectificare ceva. Ultima zi a ciclului este acea zi care va fi urmata de prima zi adica cind incepe sa iti curga ce va curge voua femeilor intelegi? Aia este prima zi a ciclului mentrual si prima zi a menstruatiei.Acum ultima zi a menstruatiie este atunci cind nu-ti mai curge nimic.Deci tu despre care zi vorbesti? Si restul depinde cum am spus de cilul tau daca este regulat sau nu. Daca ai ciclu neregulat atunci sint toate sansele sa poti ramine. Daca insa ai ciclu regulat sanse zero. Daca doresti explicatii ti le pot da. Ultima zi a ciclului, in acest stadiu ovulul este batrin, daca na si murit deja, Iara intilnirea ovulului cu spermatozoizii s-a dus de multa vreme.Treb sa stii un lucru. Daca un ovul nu se afla la locul stabilit, la locul intilnirii si asta se afla intr-un singur loc si anume in trompe la curbura trompelor atunci poti sa-i faci ce vrei. Daca un ovul sa zic deja este coborit in uter spermatozoizii vor trece pe linga el ca si cind n-ar exista, ei miscinduse spre locul intilnirii ala aratat mai sus.Si daca esti in acea zi a ciclului ultima deja ovulul este mort, urmind prima zi a menstruatiei cind el va fi eleimnat, impreuna cu mucoasa uterului si alte chestii de genul asta, asa aparind acea scurgere, singerare zii cum doresti.Deci cam asa trebuie sa explici cind afirmi ceva.Nu sa spui aaaa odata ce sperma este in tine gata esti ca si ramasa.Astea sint raspunsuri asa cum am spus sa vada lumea ca exista si el sau ei pe aici.

| TotEu1993 explică (pentru relian):

Ultima zi a ciclului menstrual, ultima zi in care ai curge, deci care sunt sansele? multumesc pentru sfat

| relian a răspuns (pentru TotEu1993):

Deci asta este ultima zi a mentruatiei nu a ciclului.Depinde cite zile are mentruatia si daca ciclul este regulat sau nu.La un ciclu neregulat poate ramine oricind. Daca are ciclu regulat slabe sanse sa poata ramine.La un ciclu regulat deci atentie ciclu toata perioada nu menstruatie, deci cind tot ciclu este regulat din prima zi de cind ii curge si apoi timp de 8 -10 zile se formeaza un ovul.Deci in aceasta perioada nu exista practic deci practic nu exista un ovul matur pe nicaeri sa poata fi fecundat. Ovulul in aceasta perioada se afla in ovar, de fapt mai multi foliculi ovarieni adica sa-ti zic pe inteles, in ovar exista impropriu sa le zicem ovule dar ceva f mic din care se dezvolta ovulele numiti foliculi.Ei in fiecare ciclu incepind din prima zi de cind are loc acele scurgeri incepe dezvoltarea mai multor foliculi din astia, 3-4 dar doar unul singur va ajunge mare, la maturitate ceilanti ramin nedezvoltati complet sub forma de chisturi etc.Deci dupa 8-10 zile de dezvoltare vom avea un ovul gata dea fi fecundat.Acum se mai ia in calcul si faptul ca spermatozoidul poate supravietui vreo 2 zile in organele genitale feminine, avem acolo vreo 6 sau 8 zile din prima zi in care ai putea face sex fara probleme.Deci daca tu ai facut in ultima zi de menstruatie si mentruatia a durat stiu si eu 5-6 zile nu sint sanse sa ramai.Si chiar daca sa zic mentruatia e de 6-7 zile tot nu-s sanse.De ce? Pt ca ati facut sex la menstruatie si nu vad eu acei spermatozoizi in acel mediu sa poata supravietui.Cind femeie e la menstruatie toata mucoasa uterului, stiu si eu trompe se desprinde si ste eliminata impreuna cu alte chestii si asta e acea singerare sau cum o numesc oamenii.Deci nu vad spermatozoiudul ala erou capabil de asa ceva.Deci in ultima zi a menstruatiei la fel sanse nu sint dar asta cum am spus doar daca ciclul este regulat adica toata perioada.Ce inseamna regulat stii? Ok adica din prima zi de cind curge se numara zilele pina cind apare iar o noua curgere si ala e tot ciclu inteles? Ei se numara asa mai multe cicluri din astea si se observa cite zile are fiecare. Daca toate aceste cicluri au exact aceleas numar de zile atunci ciclu este regulat.Bine sint cazuri cind mai are o zi plus minus dar asta in situatii cind persoana este racita sau stiou si eu sufera de numite afectiuni.Dar in general asta e ciclu regulat. Sper ca ai inteles in mare cum sta treaba.

| VladGH a răspuns:

Odata ce sperma a patruns in uterul femeii sunt mereu sanse sa ramana insarcinata.

| FoarteTareFrate a răspuns:

Mari, mari. Depinde de la femeie la femeie. Mai slabe sanse sa ramai insarcinata INAINTE de ciclu sau la inceputul lui in niciun caz la sfarsit! Daca nu e prea tarziu sa ia pastila de a doua zi, daca nu un test de sarcina. Fundita?

| AnneM123 a răspuns:

Pâi straight face șansele sunt de 99% să fie însărcinată, pentru a fi ceva sigur, ar fi bine să consulte un medic.BAFTĂ! fundă?

| iiopiko123 a răspuns:

Sunt mari, pentru ca sepermatozoidul traieste 72 de ore, funda?