| anonim_4396 a întrebat:

Mama, mi-a zis cand aveam 17 ani ca daca as avea o relatie cu un tigan nu ar mai vrea sa ma vada. Acum am 20 de ani si sunt de 2 ani jumate cu un tigan romanizat foarte dragut care nu fumeaza si nu e betivan. Se comporta frumos cu mine si cu ceilalti oameni, are bun simt, si e ingrijit.
Prima problema e ca parintii lui ma accepta si eu nu vreau sa le zic parintilor mei pentru ca imi e frica.
Iar a doua problema e ca sunt logodita cu acest baiat si nu am de gand sa ma despart de el. Ne planuim sa ne mutam impreuna si apoi sa ne casatorim. Ne iunim mult si parintii mei nu cred ca ar intelege. Parintii lui stiu, dar ai mei nu.
Va rog sa imi spuneti cum sa ii conving pe parintii mei sa accepte ca sunt cu acest baiat fara sa ma despart de el, cum sa le zic ca suntem logoditi, ca ne planuim sa ne mutam si ca vrem sa ne casatorim ...nu cred ca ai mei ar vrea sa auda. Chiar daca le-as spune ca vorbeste frumos, ca e ingrijit, etc., cred ca nu ar accepta sa fiu cu el pentru ca e alta nationalitate, si nu cred ca ar intelege cat de mult ne iubim. Ajutati-ma, va rog! Fara bataie de joc!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Intai trebuie sa iti fie clar ca tu traiesti si vei trai cu el, nu parintii tai! Apoi, nici un copil Nu este "proprietatea" parintilor, caci se presupune logic ca l-au facu din dragoste, nu ca sa aiba ei o papusa vie cu care sa se poarte cum vor ei, chiar daca ii fac rau!
Trebui sa vorbesti cu ei calm, frumos, si mai ales acest aspect, din prim apropozitie sa il ai in vedere! Le poti propune sa il cunoasca, si e sa astepte afara, iar daca e ok, il chemi inauntru, daca nu, le spui parintilor ca tu tii foarte mult la el si viitorul vostru e impreuna si pleci.
Daca au cat de cat constiinta si afectiune si bun simt, ar trebui sa vrea sa il cunoasca, mai ales daca e asa cum spui, dar, e bine sa fi pregatita si pentru alternativa mai putin placuta, caci multi parinti au inca o mentalitate eronata si considera ca copiii lor nu ar trebui sa iasa din cuvant, din pacate, uitand ca fiecare are o viata si personalitate proprie.
Success!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand 20 de ani n-ai nevoie de acordul parintilor.
Spune-le adevarul, prezinta-le baiatul si, daca este asa cum spui, s-ar putea ca parintii tai sa-l accepte.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Crede ma...vor accepta! Pentru ei fericirea ta este cea mai importanta.Acum tu vrei sa il crezi numai pe el...dar ce te faci daca ei chiar au dreptate? Stii ca parintii au mereu dreptate!

| Laura a răspuns:

Dă-l şi tu cu puţin var şi nu-i lăsa pe părinţi să se cunoască între ei şi totul e ok.

| Drimmero a răspuns:

Esti deja mare,, trebuie sa iei decizie singura. Explica-le ca si acel tigan este om ca toti oamenii, ar trebui sa lase rasismul cand acel om nu a dat dovada de proasta crestere...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu ai tai sa luati masa impreuna, sa-l cunoasca si sa vada cum este.

| MariaLarissa a răspuns:

Daca iti place iti place, nu ai ce sa faci.
Ai 20 de ani,nu mai esti un copil, esti deja matura pentru a lua decizii.
Mutati-va impreuna, fi-ti fericiti, traiti-va viata.
Daca nu sunt de acord, poate nu le place asta e, nu au gusturi.
Sa va tina! Multa sanatate si un an frumos.