| SkyCracker a întrebat:

HeY! Umm...Am o problema pe cat de mare, pe atat de obisnuita. Inainte de asta, va rog, nu vreau sa citesc comentarii aiurite si scrise in bataie de joc. Stiu ca e o situatie obisnuita prin care multi au trecut. Dar eu nu pot trece deloc de ea.
Acum 3 saptamani am incheiat o relatie foarte scurta, de vreo luna. Problema e ca, nici dupa 3 saptamani nu pot trece peste asta! Ea a vrut sa ne despartim, i-am respectat decizia, si am ramas amici. Insa oricat de indiferent as parea fata de ea, pur si simplu nu pot sa o uit! In ultimele zile numai la ea m-am gandit si la momentele frumoase petrecute impreuna. Am fost si la psihologul scolii si am ramas cam dizzy cand mi-a spus pe un ton mai grav...mai accentuat sa renunt si sa o uit! Dar am incercat tot timpul asta si nu am reusit! Cred ca singurul mod de a ma linisti ar fi sa vorbesc cu ea si sa ii spun tot ce am de spus. Nu numai ca inca tin la ea. Dar si punctul meu de vedere in legatura cu ce s-a intamplat in acea intreaga luna. Insa mi-e teama ca asa voi pierde si prietenia dntre noi. Vreau sa ii spun unele lucruri care nu cred ca i-ar pica bine, si nu stiu ce reactie o sa aive dupa. Insa e singurul mod de a ma linisti. Situatia asta mi-a stricat rezultatele la scoala foarte mult. O sa imi ia o gramada sa recuperez. Dar nu o pot face daca tot timpul stau cu gandul la ea.
Am nevoie de un sfat. Ar fi bine sa vorbesc cu ea si sa risc sa pierdem prietenia? Sau sa nu vorbes cu ea si sa astept sa imi treaca totul de la sine? Asta am facut pana acum, am incercat sa las totul la voia intamplarii si am sperat ca trece in timp. Dar vad ca nu trece deloc! Am nevoie de sfatul vostru!
Va multumesc!

10 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Ce prietenie mai e aia cand ai fost cu cineva si v-ati despartit? NU mai e ca inainte, si cand vorbesti inca mai traiesti acele sentimente...i-a masuri pentru ca tu vei suporta consecintele greselilor ei.si la tine vor avea effect daca ei nu-i pasa.Mai bine ia-ti inima in dinti spune-i ce ai de spus si macar stii, dar nu taci si inghiti totul, sa vezi te usurezi oricum prietenia deja e stricata...aia nu mai e prietenie, tu inca tii la ea.nu cred ca poti sa o privesti ca pe o simpla amica.

| Garffield a răspuns:

Buna!

E greu sa renunti la cel iubit, si mai greu e atunci cand tu ai iubit-o neconditionat iar ea n-a tinut seama de asta. Daca te gandesti ca nu o vei uita niciodata chiar n-ai sa reusesti s-o uiti! Fii optimist, recupereaza la scoala, nu mai sta si plange! Viata are urcasuri si coborasuri, asta este. Nu-ti spun sa o uiti, din contra, gandeste-te la amintirile frumoase si zambeste.
Cum era si proverbul ala: "Zambeste, maine poate fii mai rau!"
Suntem 7 miliarde de oameni pe Terra, chiar mult mai multi. Chiar crezi ca nu mai gasesti pe cineva asemanator? Ea te-a parasit. Gandeste-te ca nu te-a vrut, ori s-a indragostit de altcineva ori pur si simplu se "plictiseste".
Nu mai fii trist! In timpul liber fa niste activitati care te fac sa razi, sau care te pasioneaza. De exemplu: citeste niste bancuri pe net.
Succes in continuare!

| KatnissEverdeen a răspuns:

Prieteniile de dupa despartire niciodata nu sunt adevarate. iti indulceste putin otrava,,nu sunt reale...Așa că daca numai ai nimic de pierdut vorbeste cu ea.
Sunt fata deci... stiu ce vreau fetele.
Succes! lasa inima sa te conduca nu prieteni,colegi, pshiologul, parinti.doar inima

| krmen a răspuns:

Prietenie nu cred ca va mai fi intre voi oricum. Stiu si te inteleg foarte bine prin ce treci, daca simti nevoia sa vorbesti cu ea fa-o, daca refuza sa vorbiti lasa-i un email in care ii spui tot ce ai sa ii spui, nu-i reprosa nimic, spune-i ce a insemnat pentru tine vei vedea ca te vei simti mult mai bine dupa si indiferent de ce va fi intre voi incearca sa-ti vezi de viata si sa gandesti pozitiv, ai grija de tine si nu te lasa coplesit de gandurile negative. Eu una asta am facut si desi in adancul sufletului inca sufar, ma simt mult mai bine acum pentru ca i-am spus tot ce simteam nevoia sa-i spun indiferent de consecinte. La un moment dat vei intalni persoana care trebuiewinking

| MrJuvett12 a răspuns:

Las-o frate, are balta peste

| aelasi a răspuns:

Inteleg prin ce treci, am o prietena f bun psiholog.o pot ruga sa te consilieze gratis online daca vrei...astept raspuns!

| evairis a răspuns:

Aproape toti adolescentii sufera din dragoste, diferenta este ca pe unii acest lucru ii inalta, pe altii ii doboara. Gandeste-te la Eminescu, la Enescu dar si la cazurile de sinucidere a celor invinsi. Daca intr-adevar a fost iubire si nu o simpla dorinta de posesivitate, cu siguranta suferinta te va invata sa zbori tot mai sus si vei vedea ca totul are un sens.

| evairis a răspuns:

Am eu o prietena f buna psiholoaga pot sa o rog sa te ajute gratis online daca vrei...astept raspuns!

| SkyCracker explică (pentru evairis):

Multumesc mult de propunere dar am fost deja si la psihologul scolii, am vorbit si cu rudele...O sa incerc sa iau in considerare sfaturile voastre si sper ca voi trece peste.

| ZuZis a răspuns:

Stiu cum e. Am avut o stiuatuatie la fel ca a ta. Incearca sa vorbesti cu ea. Spune`i tot ce vrei sa-i spui. Adui aminte de momentele voastre frumoase. Fa`o sasi doreasca din nou. kiss Bafta.; x