| Shuellen a întrebat:

Hi! Am si eu o intrebare care ma framanta de ceva vreme...(sper sa nu radeti sau sa ma luati cu vezi-ti de scoala alea-aleachatterbox)Sunt foarte rusinoasa si ma gandesc ca o sa trebuiasca odata si odata sa ma culc cu prietenul >meu.:"asa dar eu nu ma pot dezbraca in fata cuiva nici in fata unei fete ma fac verde la fata. un sfat cum as putea sa-mi formez cat de cat caracterul incat sa numai mi se faca rusine! Thank you! sa nu radeti sau sa faceti misto please!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand va veni varsta potrivita, dorinta va fi mai mare decat rusinea. Aceasta rusine este metoda organismului si mintii de a te atentiona ca nu esti pregatita fizic si psihic pentru sex.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Asa suntem toate crede-ma, de aceea ar fi indicat sa o luati treptat: azi ii 'arati' un umar, maine un san si tot asa pana va obisnuiti cu mangaierile si propriul corp! Pettingul o sa va ajute! Conteaza sa ai incredere in partener!

nony
| nony a răspuns:

Stai linistita, nu esti singurá. Esti foarte pudicá si nu mi se pare ceva exagerat de grav.Cunosc cateva fete asa whistling ( asta e alta poveste ) Nu prea ai ce sa faci, nici macar increderea in persoana iubita, prietenul tau, nu-ti poate modifica caracterul.Sau... poate, foarte putin.
Probabil ai unele complexe legate de fizicul tau si asta te blocheaza.Incearca sa le remediezi sau sa le diminuezi in capul tau si se va rezolva 50 %.

| poesia a răspuns:

Prima data va fi mai greu, apoi nu iti va mai fi rusine.Pentru inceput, creati o atmosfera intima, cu o lumina difuza si totul va fi mai usor.
Uite ceva care te-ar putea ajuta:
Frica de nuditate
Femeile obisnuiesc sa se minta singure doar ca sa isi justifice pudoarea: ele isi sustin refuzul de a se expune prin faptul ca nu sunt epilate, ca au celulita. In realitate insa, motivul este altul: nu corpul lor are ceva, ci ideea de a si-l expune in fata altor persoane.

Ele gasesc acest lucru respingator, vulgar, sau chiar animalic. Aceasta frica au dobandit-o in urma unor probleme ce le-au afectat pe plan psihic, motiv pentru care ele ar trebui sa apeleze la ajutorul unui psihoterapeut.

Frica de complexe
Un alt tip de pudoare, probabil cel mai des intalnit, porneste de la complexe adevarate ce tin de aspectul fizic. Acestea provin fie din copilarie, fie din adolescenta, si creeaza o imagine deformata a propriului aspect.

Unele persoane depasesc foarte greu aceste complexe (uneori cu ajutorul psihoterapiei sau chiar al chirurgiei estetice) sau nu le depasesc deloc, acestea manifestandu-se in comportament, increderea in sine sau relatia cu ceilalti.

Tine minte totusi ca sa inveti sa fii mai putin pudica nu inseamna neaparat sa te vezi perfecta, ci doar sa te accepti asa cum esti, ca pana la urma, in viata sunt lucruri mult mai importante decat micile tale defecte.

Obisnuieste-te cu corpul tau
Chiar daca ti se pare dezgustator sau imoral, petrece-ti macar jumatate de ora pe zi fara haine. Acest lucru iti va permite sa te obisnuiesti cu corpul tau si cu imperfectiunile sale.

Pune-ti in valoare atu-urile
Gandeste-te la un lucru: rar vezi o femeie perfecta! Majoritatea dintre ele stiu doar cum sa se puna in valoare, aratand lumii ce e frumos la ele, si nu ceea ce le complexeaza.
De ce nu ai face si tu acelasi lucru?

Nu-ti fie frica de partenerul tau
Daca sa apari goala in fata lui ti se pare de-a dreptul infricosator, gandeste-te ca dintre toate femeile "perfecte" din lumea asta, el te-a ales pe tine. Asta inseamna ca te place si ca nu nu va rade de tine cand te vei dezbraca! Pana la urma, poate si el are niste retineri sa se dezbrace in fata ta. Asa ca, multa rabdare si depasiti-le impreuna!

Tine minte ca, pana la urma, este foarte important este sa te simti bine in pielea ta. Chiar si atunci cand este…goala!
Ai grija de tine!

| Mada a răspuns:

Asa. s si eu blushing. Doamne cand ma gandesc la ziua aia...ma iau fiorii! O sa stingi lumina cand te dezbarci rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde esti euu sunt din tm te ajut eu daca vrei asta i nr meu de tel 0726 087 865