| Beatrice9997 a întrebat:

Iau anticoncepționale Yasmin de doua luni. Am avut contact sexual neprotejat (prezervativ) și menstruația nu apare. Țin sa menționez ca ar trebui sa încep următorul blister miercuri și ca dimineața am avut o scurgere maronie însoțită de dureri minore. Poate fi vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA administrarea celor 21 de pastile AC de pe ambele folii/blistere, s-a efectuat zilnic si pe cat posibil mereu la aceeasi ora si DACA a fost respectata pauza de exact 7 zile intre cele 2 folii/blistere, exact asa cum este prevazut in instructiunile precizate in prospectul insotitor, in acel caz in proportie de peste 99, 5% formarea sarcinii devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care de fiecare data sperma este ejaculata in vagin. Sangerarea poate sa inceapa in orice zi a pauzei. Sangerare atipica sau ''anormala'' se poate datora dereglarilor hormonale, deci in niciun caz nu este urmarea unei sarcini. Indiferent in ce mod se va manifesta si desfasura menstruatia, prima pastila de pe urmatoare folie se administreaza in prima zi de dupa terminarea pauzei de 7 zile. Multa sanatate!

| Beatrice9997 explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc mult! Eram foarte panicată, dar între timp a venit, chiar dacă într-o cantitate foarte scăzută. Sănătate și ție!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anticomceptinalele Yasmin si Yazz au fost retrase de pe piata americana, canadiana si australiana cu foarte multi ani in urma, in urma moratiliatii a sute de femei.
Te sfatuiescs a mergi la gineoclog sis a schimbi anticonceptionalul, pentru ca astea iti pun viata in pericol.
Citeste pe net, este plin cu cazuri de dat in judecata, de familia decedatei.

| oz_1736 a răspuns:

Anticonceptionalele se recomanda de catre ginecolog, in functie de greutate, deoarece daca iei pastile pentru. o greutate inferioara e posibil sa nu isi faca efectul, deci risc de sarcina

| Beatrice9997 explică (pentru oz_1736):

Sunt recomandate de ginecolog